Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > ANILAR

ANILAR Yaşanmış veya yaşanmamış anılar.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 03-03-2012, 01:34   #1
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Arrow Rahmetli Babamla İstavrit Avımız

Orta okul yıllarımda (1961-62 ) karne arasında rahmetli babam Hacı Sefer ile, Büyükdere ve Kireçburnu koyunda çapari ile istavrit avcılığına çıkardık..

Babamın o tarihte tahminen 8 -9 metre uzunluğunda karpuz kıçlı içten takma, 9 beygir gücünde, yağ ve mazot karışımı ile çalışan bir teknemiz vardı...

Çalıştırmak için makinanın volanına bağlı olan ipi çeker ve ilk hareketi böyle verirdik...Sandalımızda bayağı hızlı gidiyordu....Makine çalıştığında sandalda gürültüden durulmazdı pat, pat, pat , pat egzos sesi kulaklarımızı sağır ederdi.

Beş dakika içerisinde Kireçburnu ile Çayırbaşı mahallesinden akan ismi de Büyükdere olan derenin birleştiği bölgeye giderdik. Bunun sebebi bu mıntıkada çok daha fazla iri istavrit bulunmasıydı..

Babamın ayağında yarım cızlavet siyah çizme ve bende de meslerde kullanılan siyah lastik vardı...Silindiklerinde Üzerindeki siyah boyası elimizde kalırdı...

Derken istediğimiz yere geldiğimizde, babam makineyi stop eder ve bana da hemen kürekleri tak derdi...Çünkü bundan sonra hareketimizi ağaçtan yapılmış kalın küreklerle ben yapacaktım..Iskarmoz kalınca olup kürekğe kalın meşin veya deri ile tekılırdı.

Babam doğal olarak sandalın kıç tarafında bulunur ve 20 oltalı olan ve kendisinin yaptığı beyaz tüylü çapariyi denize bırakırdı....Daha olta dibe inmeden 20 si birden dolar ve at çek yapardık..Avlanma zamanımız sabah erken satlerinde ve akşam ikindi namazından sonraydı...Çünkü baban namazını mutlaka camide kılar ve ondan sonra denize açılırdık...Bu hep böyle olmuştur...

Bu durumda zaten benim çapari atmak diye bir lüksüm de yoktu, görevim oltalardaki balıkları anında çıkarmaktı..Çünkü fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek gerekirmiş derdi rahmetli babam...

İnanın o istavritlerin boylarının büyüklüğünü fotoğraf olacaktıki çekmek gerekirdi..

Bu arada sandalımızın ortasında benim üzerine oturduğum livar bulunurdu. Yakaladığımız istavritleri anında oraya koyardık, yarım günde Livar ve birde Kovamız vardı oda dolar bereketle kıyıya gelirdik....

Kovadaki balıklar ev için, Livardakileri de balık satıcılarına satmak için verirdik....

7 günlük babamla olan çapari avcılığımızda, epeyce para kazanırdık amma , rahmetli babam bana bir kuruş vermezdi...Rahmetli annem de babama takılırdı herif herif, nuri oğlunun payı nerede diyerek...Fakat babam hiç oralı olmazdı....Hey gidi gençlik vde bolluk yıllarımız hey...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 03-03-2012, 11:11   #2
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Bu güzel hatırayı bizlerle paylaştığın için teşekkürler Üstad.Bende arada bir eski günleri yad eder nerelerden nereye geldiğimizi düşünürüm.40 yıl evvel misinayı metre ile ,olta iğnesini tane ile alırdık.Kurşun yerine de sanayii nin hurdalığından bulduğumuz çeşitli büyüklükteki somunları kullanırdık.ne balıklar yakalardık onlarla.şimdi misinayı 1000 metre makarada,iğneyi 100-250 lik kutularda alıyoruz ama o balıkların onda biri büyüklüğündeki balıkları bile yakalayamıyoruz.Balıkmı kaldı ki sularımızda yakalayalım.
paylaşım için tekrar teşekkürler Üstadım.

Rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-03-2012, 19:06   #3
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Nuri abi eski defterleri açınca içim burkuluyor.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-03-2012, 19:15   #4
muratbaykent
Kaptan

muratbaykent kullanıcısının avatarı

Allah sizlere sağlık versinki bu güzel anıları bize ve daha gençlere aktarın.Anılar anlatılıp paylaşınca daha değerli daha unutulmaz oluyor.Allah rahmet eylesin.

Murat Baykent / İzmir / Çeşmealtı
16.06.1970
B+
muratbaykent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-03-2012, 20:54   #5
Tuncay GÜNAY
Moderator

Tuncay GÜNAY kullanıcısının avatarı

bu güzel anınızı bizimle paylaştığınız için teşekkürler üstadım.

0 0532 522 56 77

DOSTLUK KÜÇÜK MENFAATLERE KURBAN EDİLMEYECEK KADAR BÜYÜK BİR DUYGUDUR.
Tuncay GÜNAY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-03-2012, 21:58   #6
c*.türkiyem.c*
Çımacı

c*.türkiyem.c* kullanıcısının avatarı

üstadım bu güzel paylaşım için tşkler rahmetli dedemle büyükdereye balığa gittiğimiz günler canlandı gözümde
Eski 13-03-2012, 23:20   #7
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Arrow

Tüm yorunlarınız için çok teşekkür ederim değerli arkadaşlarım....
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları