Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > AT-ÇEK

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 11-04-2006, 04:47   #1
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Varsayılan Karadan Sübye Avı

Selamlar
Yazıma başlamadan önce sübye avının aslında tekne ile yapıldığını bildirmek isterim. Bu av yöntemiyle %100 sonuç almış olsamda bu yöntem sadece İzmir körfezinde denenmiştir. Diğer bölgelerimizde sonuç verip vermiyceğini bilmiyorum ama çok zeki bir balık olmayan sübye kıyıya yakın bölgelerde geziyorsa yakalamamanız için sebep yok.

İlk başta kalamar rapalalarından edinmemiz gerekiyor.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Şu sayfadan nasıl birşeye benzediklerini görebilirsiniz.
Fakat bir önemli nokta var yo-zuri ve onun ayarındaki rapalalar kaliteli oldukları için fiyatları yüksek (10-15 ytl) karadan attığımız için takılıp kopma olasılığı var. Ayrıca bunların iğneleri çelik olduğu için yamulma durumu olmaz takıldığında mutlaka kopar. Biz daha ucuz iğneleri daha kalitesiz olanlardan kullanıcaz (1 - 2.5 ytl). Bunlar takıldığında çektiğimizde iğneleri açılıp geliyor bunu elimizle düzeltip tekrar kullanıyoruz. Kopsa dahi ucuz olduğu için fazla üzülmemiz gerekmiyor.
Bu avı el oltası ilede yapabilirsiniz fakat kolaylık ve uzağa atma bakımından kamışı tavsiye ediyorum.
takımımızda 3 delikli fırdöndü 1 kurşun ve 1 kalamar rapalası olucak

Üstte çok basitçe çizdiğim bir resim var bu şekil takımın nasıl olması gerektiği hakkında kafanızda canlanmasını sağlar sanırım.
Misina konusunda ben 0.35 beden 0.30 köstek kullanıyorum fakat genelde avlananlar 0.40 kullanıyor. Misinayı arzunuza göre kullanabilirsiniz. Kurşun havanın durumuna göre 10-30 arası kullanıyorum sizde akıntı,rüzgar gibi etmenleri göz önüne alarak kurşun ağırlığınızı belirleyebilirsiniz. üstüne basarak söylemek istediğim bir konuda şu. fırdöndüden sonra kurşunu bağladığımız misinayı biraz ince misina kullanırsak yada misinayı taşa sürtüp biraz tahriş edersek kopması kolaylaşır. Kurşunun takılma durumunda sadece kurşun kopar.

Şimdi geldik takımı nasıl kullanıcağımıza.
Takımı atabildiğimiz kadar ileri atıyoruz. Çok yavaş şekilde sürekli çekiyoruz yada (2. söylediğim benim kullandığım yöntem) 1 metre boyunca yavaş yavaş çekip duruyoruz durduğumuzda 10-15 saniye bekliyoruz tekrar çekiyoruz birazda misinaya boşluk veriyoruz. Bazen rapalaya yapışıp yere çöküyorlar bunu yapanlar genelde iri olanlar (300 gram civarları ve üzeri) bazıları ise durduğu anda alıp gidiyor zaten kamışı elinizden çekiyor gibi oluyor öyle durumda 1-2 karış sertçe çekip iğnelerin balığa batmasını sağlıyoruz. Eğer balık rapalaya yapışıp yattıysa çekmeye başladığınızda ağırlık gelir balık üstünde diye sakın rahatlamayın su üzerine doğru çıktığında kollarını açıp size el sallar ve kaçar. Bizzat yaşanmış tecrübedir ağlamaklı olmuştum yarım kiloluk birtane kaçırınca. Neyse baktınız ağırlık oturmuş üzerine hemen 1-2 karış ani çekiş yapıp balığı iğneye oturtuyorsunz. Eğer kepçeniz var ise yanınıza almanızı tavsiye ederim sübyenin kolları çok kolay parçalanıyor yukarı kaldırırken çok kaçırırsınız. 1-2 önemli tüyo vermek istiyorum. Balığı çekiyorsunuz aniden kaçtı hiç korkmayın kaçtığı an misina salıp takımı dibe indirim kaçan sübye fazla uzakta olamaz %90 gelip tekrar yakalanır.
Eğer üreme mevsiminde avlanıyorsanız kırmızı,pembe ve turuncu renkteki rapalaları kullanmanız sizin avantajınıza olur.
Bunları söyledikten sonra 1-2 uyarı yapmayı ihmal etmemeliyim diye düşünüyorum.
Mürekkep balığını karaya koyduğunuz an deli gibi mürekkep fışkırtır eğer üzerinize gelirse deniz suyuyla en azından çalkalayın kuruduğunda herşey için çok geç olmuş olacaktır.
Diğer bir konu ise şudur. Sübye hayatı boyunca sadece 1 kez yumurta bırakan bir canlıdır onun için 300 gram altı sübyeleri geri salmanızı rica ediyorum. Zatan içi,kafası ve kemği çıktığında o 300 gram gelen sübye 100 gram zor geliyor 1 lokma ancak et çıkıyor 1e 1 yaşanmış ve tecrübe edilmiştir.

Elimden geldiğince sübye avının inceliklerine değinmeye çalıştım umarım başarılı olabilmişimdir. %100 tecrübe edilmiş kendi bilgilerimdir.
Saygılar

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları