Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Olta Nedir? > Balığa Giderken Yanınıza Neler Alınmalı

Balığa Giderken Yanınıza Neler Alınmalı Balığa Giderken Yanınıza Neler Alınmalı...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 29-01-2008, 00:28   #31
dejavus
Oltacı

dejavus kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Rauf tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
derin suda avlanan arkadaşlarımızın hayli cok olduğu daha evvel ki cıkrık konusunda bildiğimden bu konu hakkındada cok öneri ve tecrubelerin bu konu altında toplanacağını ümit ederim.180-300 metrelere atılan olta takımlarında deneyimsizlikten veya yanlış bilgilendirilmekten bağzı problemlerin yaşandığı bir gercektir.benim en fazla başıma gelen tersliklerden başlarsak balığı yakalıyorum ve cıkrıkla cekerken balık döne döne gelirken yarı yolda ya iğne misinasını kırıyordu yada olta ana bedenini bu dönmeden dolayı kırıyordu.düşündüm iğne bedenlerinin bağlıyacağım bölümlere üclü pırdöndü bağladım bu sefer kısmen başarılı oldum ama bu seferde balık büyük olduğu icin pır dödüyü kasıyor pırdöndü tam görev yapamıyor neticede takımda bükülmeler pır döndüde eğilmeler oluyordu,şimdi size anlatacağım sistem de böyle tersliklerin önüne geciyor.bu sistemi daha sığ sularda mesela kırma mercan,ızmarit veye aspara yakaladığınız takımlardada deneye bilirsiniz tabi kullanılacak malzeme daha ufak tutacaksınız.hele hele şu anda akdenizde balık tutan arkadaşlar bilir balon balığı denen yaratık yüzünden ikide bir kesilen olta bedenleri balık tutma zevkini de sıkıntılı hale getirdiği göz önüne alırsak.Bu takımda olta ana bedenine iki sarımlı basit düğüm attıktan sonra ya kıstırma kurşun veya bir boncuk tanesini geciriyoruz kulanıcağınız takım derin su olduğunu kabul edersek misina 0.50 veya daha kalını olucak peşine buna göre ufak pırdöndüyü geciriyoruz sonra yeniden boncuk veya kıstırma kurşunu gecirdikten sonra cift sarımlı düğüm atıyoruz böylece devam ediyor pıdöndüye iğnenizi bağlıyorsunuz bu durumda pırdöndü hem kendi etrafında hem ana beden etrafında 360 derece dönme şansına sahip ikinci avantaj körelen.paslanan veya kırılan iynenizi değitirmek cok kolay yeniden takım yapma zahmetindende kurtuluyorsunuz.yaptığım bu takım hakkında bağzı resimleride ekliyorum takıldığınız şeyler veya önerileriniz olursa bekliyorum her keze selamlar rastgele.URL=http://imageshack.us][/url]URL=http://imageshack.us][/url]URL=http://imageshack.us][/url][Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
bu takım benim aklıma da yattı 30 -40 mt lik sular da kullanılabilir diye düşündüm hem dolanmayı engellediği için daha verimli olur.emeğinize elinize sağlık üstat
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları