Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Takım Çeşitleri > Zokalı Takımlar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 02-12-2007, 17:02   #1
ismail2776
Miço

Varsayılan Zokalı takımlar

ben zokalı takımları nerede ve nasıl kullanacağımı bilmiyorum, tarif edeceklere şimdiden teşekkür ederim. ve zokalı derken herhalde kurşunun içine geçirilmiş veya dökülmüş iğneden bahsediyoruzdur umarım
ismail2776 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 02-12-2007, 18:05   #2
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

İsmail,merhaba.Zokalar birkaç çeşitte imal edilir.Sarımsak zoka,sülük zoka,pirçol zoka,yöresel adlandırıldıklarıda olur.En bilinen ve kullanılan bu üç çeşididir.Zokalı takımlar ile başta lüfer olmak üzere,palamut,karagöz gibi balıklar yakalanır.Lüfer avında civalanmış zoka kullanılır.Zoka tekneden kullanım içindir.Yemlenen zoka dibe indirilir ve tabandan bir karış kadar yukarıda beklenir bazı ustalar dipte bekletir.Pirçol zokalar ile akıntılı yerlerde daha yukarıda karagöz gibi balıklara kullanılır.Özellikle lüfer avının vazgeçilmezidir akşamları lüx ışığında av yapılır.Son yıllarda balığın azalması ve eski teknikler arasında kalmış olacakki kullanımı azaldı.İstenilen boyları ölçüleri bulmak bile zorlaştı.Ben bu sezon birkaç kere lüx ile avlanma fırsatı buldum.Yem olarak akyem kullanılır.Tahmin ettiğin gibi iğne üzerine kalıplarda kurşun dökülerek imal edilirler.
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 02-12-2007 " tarihinde saat 18:08 itibariyle cevat2 tarafından düzenlenmiştir....
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-12-2007, 18:09   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

İzmir 'de karadan çupra avında kullanılır. Tekneden uskumru-kolyoz avında.
Tabi tip olarak farklı oluyorlar. Uygun bir zamanda fotoğraflarını çekip eklerim.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-12-2007, 21:49   #4
cumhur
Kaptan

cumhur kullanıcısının avatarı

ismail ekte zokaların şekillerini koydum , bunlar sana detaylı düşünme imkanı verecektir, birde balık avını kayıktanmı - kıyıdanmı yapıyorsun belirtinsen sana daha iyi yardımcı oluruz.

--

-
--
SİTE ÜYESİ ARKADAŞLAR = KONULARA LÜTFEN YORUM YAZINKİ, DOĞRU YANLIŞ, İYİ KÖTÜ, EKSİK VARSA HEP BERABER ÖĞRENELİM.
Ç SULARIMIZ VE DENİZLERİMİZE PLASTİK MADDELERİ ATMAYALIM= her balığa gittiğinizde 2 ad plastiği toplayın - 2 gün fazla balığa gideceksiniz.TEŞEKKÜRLER

Bu mesaj en son " 03-12-2007 " tarihinde saat 05:18 itibariyle cumhur tarafından düzenlenmiştir....
cumhur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-12-2007, 22:07   #5
adapot defkan
Miço

adapot defkan kullanıcısının avatarı

Alıntı:
cumhur tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ismail ekte zokaların şekillerini koydum , bunlar sana detaylı düşünme imkanı verecektir, birde balık avını kayıktanmı - kıyıdanmı yapıyorsun belirtinsen sana daha iyi yardımcı oluruz.

zokalar oldukça iyi ama butarz zokalar bizlerde pek kullanılmıyor marmara bölgesinde sarımsaklı zoka denilen hırsızlı oltaları kullanmaktayız özellikle lüfer için
ege bölgesinde daha tombul 200 gr lık zokalar çupura için bunlarda hırsızlı dır genelde zokaların hırsızlısı iş yapar ve bir de avlak lara göre kendi lerimizin yapmış olduğu özel zokalar mezçuttur bunu balıkçı kendi merasına ve avlağın derin liğine göre ayarlar bu tecrube ile oluşur
kalamar ve sübüye için ise sıtandart zoka kullanılır bunun eski tipleri taş zoka dır ama günümüzde daha estetik ve ava daha duyarlı modelleri mevcuttur birde buna özel koku bahi yapılmıştır ama ben kullandım hiçte randıman almadım marketlerden aldığımız av malzemeleri sıtandarttr bunları
kendi sitilimize göre düzenşememiz en uygunudur
adapot defkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-12-2007, 09:28   #6
ismail2776
Miço

Alıntı:
cumhur tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ismail ekte zokaların şekillerini koydum , bunlar sana detaylı düşünme imkanı verecektir, birde balık avını kayıktanmı - kıyıdanmı yapıyorsun belirtinsen sana daha iyi yardımcı oluruz
-

-
--

Bilgileri paylaşan herkese çok teşekkür ediyorum. Dijital fotoğraf makinem olmadğı için resimlerini çekemiyorum, ama elimde resimdeki zokalardan var. Bunları nasıl kullanacağımı anlatmışsızınız. Artık deneme fırsatım olur mu bilmiyorum. Perşembe günü kızım Melek Duru dünyaya geliyor belki uzun zaman görüşemeyebiliriz çanakkalede olacağım.
ismail2776 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-2008, 16:21   #7
kadir ünal
Oltacı

paylaşım için herkese teşekürederim
kadir ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-2008, 15:57   #8
hasanova
Tayfa

hasanova kullanıcısının avatarı

Bu hırsız iğneli takımlar ya da zokalar işe yarıyor mu?

hasanova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-2008, 16:32   #9
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Hasan abi teknede hırsız olarak zoka kullanırsan bu zokayada mevsiminde sardalya takarsan (izmir-çeşmealtı için konuşuyorum) çupra,mercan etrafta varsa sübye, ahtapot avlayabilirsin. Tabii ufaklıkları saymıyorum onlar her halükarda saldıray abi modunda

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-2008, 16:39   #10
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hasan abi teknede hırsız olarak zoka kullanırsan bu zokayada mevsiminde sardalya takarsan (izmir-çeşmealtı için konuşuyorum) çupra,mercan etrafta varsa sübye, ahtapot avlayabilirsin. Tabii ufaklıkları saymıyorum onlar her halükarda saldıray abi modunda
Evet abi hırsıza zoka kuLLanırsan gerçekten çok iyi baLık avLarsın çupra çekiyom gibi heyecan yapıp sübye ve ahtapotta çekebiLirsin buna dikkat et kaLp ritimini ona göre ayarLa
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları