Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 25-02-2007, 17:36   #1
mufi
Guest

Varsayılan lütfen görüş bildirin

Şunu hepimiz biliyoruz ki ulaşılamıyan şey kıymetlidir.
ulaşılamıyan şeye sabır ile yaklaşmak bilgeliktir..
işte burada ulaşılamıyan şey b a l ı k
çok basit bir örnek vereyim.İzmir yöresinden.
Bir barajımız vardır. Tahtalı.. İzmir şehrine su verilir bu barajdan.. Menderesin güney indedir..ve bu barajda balık tutmak yasaktır. Tüm suyun çevresi .dag/taş tel örgü ile kapalıdır.
Ancak bu gölde illegal avcılık yapılır.. insanlar gözlerini kara edip avlanırlar.. zira hiç tutmayan 1 kg lık sazan tutar. 5/10 kg lık sazanlar yaşar burada..
şimdi:
bu il çevresinde benim bildigim en az 10 tane gölet+dere vs vardır.. neden bu barajdaki sazanların bir kısmı toplanıp her yıl muntazam bir şekilde bu kısır iç sulara bırakılmaz? bırakılmaz zira tahsisat yoktur. eleman yoktur...
eee o zamanda balık tutmak isteyen illegal yollara başvurur..buda madalyonun diğer yüzü..
bakın İzmir issuya bir mesaj yolladım halen cevap gelmedi
((((((((((((((((
Sn .İzsu yetkilileri
Emekli bankacıyım. Ayrancılar Egekent4 te ikamet etmekteyim.
bir merakım vardır .Amatör balıkçılık. bu konuyu tamamen yasalar çerçevesinde ve 36/2 sirkülerin geregi doğrultusunda yaparım.
Ancak aklıma takılan bir kaç konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.
Konu, Tahtalı Barajı göletine dökülen bir dere hakkında.Bu dere Develi Tekeli civarından geçip Menderes i Denize baglıyan(ahmetbeyli) yolunun da altından geçerek Tahtalıya baglanır.
efendim bildigimiz üzre İZSU su havzalarını koruma amaçlı yönetmeliği
Kanun Numarası : 2560
Kabul Tarihi : 20/11/1981
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 23/11/1981 Sayı: 17523
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 21 Sayfa : 46
kanun dan yola çıkılarak İzmir ili için düzenlenmiş.
Ancak 1--/http://www.izmir.bel.tr/StandartPages.asp?menuID=733&MenuName=Yasal%20Daya nak
Sitenizdeki Amaç, Kapsam Ve Yasal Dayanak başlıgı altında bu havzanın (ki devamlı suviyesi değişebilen )göl kıyı sınırından 300 metrelik bu mesafeyi nasıl saptadıgınız ve bu sınıra tel örğü ile kapattığınız?
Yani gölün max.üst sınırı hiç bir yıl aynı noktada olmaz kanatindeyim.
Bu nu bir örnek ile belirtmek isterim. dün Ahmetbeyli den dönüş yolunda
develi/tekeli kavşagına gelmeden bir dere ve köprü var ve altından dere akıyor..yoldan baktıgımda. buradaki tel örgü mesafesi göl kıyısına 300 metreden çok daha fazla. ki bu mevsimlerde gölün dolu olması gerekiyor..
2--2560 sayılı yasada şöyle bir madde var.
Görev ve yetkiler:
Maddde 2 - İSKİ'nin görev ve yetkileri şunlardır:
c) Bölge içindeki su kaynaklarının, deniz, göl, akarsu kıyılarının ve yeraltı sularının kullanılmış sularla ve endüstri artıkları ile kirletilmesini, bu kaynaklarda suların kaybına veya azalmasına yol açacak tesis kurulmasını ve bu tür faaliyetlerde bulunulmasını önlemek, bu konuda her türlü teknik, idari ve hukuki tedbiri almak,
(İZSU içinde geçerlidir).
Ancak tekeli deresinin üst tarafları İnsanlara açık alan oldugu halde (karayolu köprüsünün dogusu ve demiryolu köprüsünün civarı ve gerilere kadar)neden karayolu köprüsünün batısı hemde çok uzun bir mesafe yasak bölge.? eğer tahtalı barajı kullanım suyu herhangi bir tehlikeden korunacak ise bu dere ve derelerin tamamı kaynagına kadar korunması gerekmezmi? birde söz konusu derenin (Aldıgım duyumda)Hava alanının arıtmasının karıştıgı.Bu doğrumu. Eğer dogru ise ne derece saglıklı bir kaynak olur?Bu derenin üst tarafları art niyetli tabiri caiz ise vatan hainleri tarafından kötü niyetlerine alet edilemezmi..?Kısacası Tahtalının su sınırından dere boylarına doğru. 300 metre veya 500 metre korumakla erçek anlamda koruma yapılabilirmi?
3--Belediyelerin bu tür koruma alanlarındaki cezai müeyideleri nedir? bu konuda nasıl bilgi alabilirim.mera k ettim ama bulamadım.
4--Elimdeki Amatör balıkçılık hakkındaki 36/2 sikülerde Tahtalı barajı Balık avcılıgına yasak şeklinde maddesi var ama Su sınırından dışarıda ki bu göle dökülen derler hakkında madde yok.Yani dereler serbest gözüküyor.
5--Ne yazikki sahsım adına usul ve esaslara uyan bir insanım ama etraftaki söylentilerde bir şekilde köylüler tarafından Tahtalı gölü içinde ag ile balık avlanıp hatta satıldıgı..ve dahi tel örgü dahilinde her gün hayvan otlatıldıgı...
İzmir de yeniyim. 3 yıldan beri ayrancılardayım. bu güne kadar hiç bir şekilde Tel örgü+İkaz tabelası+vs ihlali yapmadım. yapmamda.

Beni detaylı bir cevabi yazınız ile bilgilendirirseniz çok mutlu olacagım.kolay gelsin
En derin saygılarımla
Muvaffak İşmen)))))))))))))

sen bakanlık olarak amatör balıkçıya denetimli balık tutma imkanı saglamazsın..
sonra orası yasak / burası yasak hesabı sınır koyarsın.. bu milletin Avrupalı gibi balık tutmaya hakkı yokmu?
hepimiz amatörüz.. hele bir hesap yapalım bir yıl içinde gittiğimiz mesafaler kaç km+harcadıgımız paralar ne kadar.+ve tuttugumuz balık ne kadar?vazgeçtim yemekten..
Evet tırıvırı/serpme vs gibi toplu balık avı materyellerine karşıyım ama vatandaş
gidipte yasaklı suda oltayla 1/2 tane iri balık tutmuş ise onu da tenkit etmem..
zira adamın başka çaresi yok....yıllardır denetimli avcılık yok... üretim yok.. dagıtım yok..sadece yasak var..
İzmirliler...size sesleniyorum.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
adresinden k.menderes /zeytinköy den pamucak /efes harabeleri bölgesi koruma alanıdır.. ama su kuşları olarak geçer..(bakınız ramsar sözleşmesi) nedendir bilmem zeytinköy civarında balık avlatmazlar.. ? zira yaban hayatı koruma alaınıdır..cezada yazarlarsa kara avcılıgı kanunu çerçevesinde yazarlar..
ama koca zeytinköy halkı yıllardır koyun otlatır..gecenin bir saati gidip dereye ag atar.. onlar normaldir.. ama sen pazar günü gidersen kovalanırsın..
işte en basit izahı:
////Yaban Hayatı Koruma ve Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları ile İlgili Yönetmelik
Yayımlandığı Resmi Gazete :Tarih 8 Kasım 2004 Sayı : 25637
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç ve Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar
Amaç ve Kapsam
Madde 1 — Bu Yönetmelik, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu kapsamında olan av ve yaban hayvanları ile birlikte bunların yaşama ortamlarını korumak amacıyla yaban hayatı koruma ve yaban hayatı geliştirme sahalarının kuruluşu, yönetimi, denetimi ve bu alanlarda izin verilecek ve yasaklanacak faaliyetlerle ilgili usul ve esasları düzenler.
////

4915 sayılı kara avcılıgı kapsamı canlılar...yani balıklar değil...
fazla kafa şişirdim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 25-02-2007, 18:13   #2
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Muvaffat bey, sizi canı gönülden kutluyor ve tebrik ediyorum.
Ama İzsu yetkililerinin size cevap vereceğini hiç ama hiç sanmuyorum.
Çünki o adamların hatalarını yüzlerine vurmuşsun,şayet kazara cevap verirlerse önce evin suyunu kontrol et derim.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-02-2007, 21:39   #3
aserkansatı
Guest

Cevap gelmez abi gelmez...Çoktan sümen altı olmuştur o yazı...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 07:43   #4
mufi
Guest

Arkadaşlar:
Yaşımın verdiği hayat tecrübesi ile şunu demek isterim:
başınızı sağa çevirin şunu duyarsınız'' Eğitim şart insan kendini bilmeli''
öbür tarafa çevirin'' Devletin işi ne avrupada yapılıyorsa bizde neden yapılmıyor ..denetlesin kardeşim''
şeklinde sesler duyarsınız..
demekki halk ikiye bölünmüş durumda ...
1-insandan bekliyenler
2-devletten bekliyenler..
gelin sonuca nasıl gidilir bulun bakalım

yukarıdaki uzun muhabbetimdeki bahsettiğim sularda ..korucusu+güvenlikçisi yasak sulardan kendisi balık tutarsa .. dışarıdaki vatandaş ne halt eder. siz düşünün artık..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 07:49   #5
aganta borina borinata
Guest

o tel örgilerin suyun kirletilmesini önleme amaçlı yapıldıklarını sanmıyorum...ki önlemeleri de mümkün değil zaten... sadece türkiyede değil dünyanın hiç bi yerinde de korunabileceğini sanmıyorum... benim gördüğüm yerlerde barajlardaki tesisleri ve sosyal tesisleri koruyabilmek için tel örgü kullanılmıştı... diğer alanlar açık...hatta adana da santrallerin ve bi kaç sosyal tesisin dışında suya erişimin kısıtlandığı hiç bi yer yok... hatta adanada santral ve bizim eski baraj dediğimiz bölge (2-3 km lik nehir alanı) balık avı konusunda tamamen yasaklı bölge ilan edildi... ama her noktasına ulaşmanız mümkün...

sizin bahsettiğiniz yer hakkında oradaki arkadaşların daha çok bilgisi vardır... kapatılmasının girişi engellemek dışında mantıklı bi sebebi olamaz gibi geliyor bana...ama eğer bu mantıkla yapılmışsa bence sadece çevirme işlerini yapan firmanın bi tanıdık olmasıdır...

burada karataşta akyatan ve ağyatan dalyanlarında da balık avı tamamen yasaklanmıştır...kuş bölgesi ilan edilip koruma altına alınmıştır...ama bu dalyanlarda balık avcılığı yapılmakta ve bu kişiler de bu dalyanın kiracıları... ama köylülerde arada balık yakalıyorlar...

bi de seyhan barajı amatör ava belirlenmiş 500 m. lik mesafenin dışında amatör ava kapatılmıştır... ama burada kurulmuş ve çevre köylülerden oluşturulmuş kooperatif burada ticari amaçlı av yapmakta... ağlar ve barikatlar (parakete)kullanmakta... ama bu barajı çevirmek olacak iş değil tabi ki...hatta şehrin dibinde olduğu için hafta sonu buraları mesire alanları olarak kullanılmakta ve neredeyse gelen herkes suya bi kaç olta sallamakta...

bahsettiğiniz bölgenin kapatılmasının mutlaka farklı bi sebebi olmalı... çünkü suyun kirletilmesini engelemek yada avlanmayı engellemek maksadıyla yapılmış olması bana çok saçma geldi...

umarım bi cevap gelir...ama gelen cevabın mantıklı olacağını sanmam açıkçası...bence çevirme işlemi bi tanıdığa verilmiştir...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 09:13   #6
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Muvaffak Abi bu yazıya cevap almak istiyorsan tek yolun var: Yazıyı resmi yollardan ve Bilgi Edinme Kanunu kapsamında ulaştırmak, dilekçene evrak numarası almak ve peşini takip etmek. Bu şekilde yasal olarak yanıt vermek zorunda kalırlar. Ama alacağın yanıtın tatmin edici olacağını ve birşeyleri değiştireceğini sanmıyorum ne yazık ki...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 09:55   #7
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Sevgili hocam, bahsettiğin baraj sahasına yıllarca önce gitmişdim.Hakikatende dediğin gibi o bölgeyi yetkiler ellerinden geldiğince koruma amaçlı olsun diye tel örgü ile kapatmışlar.Bana görede çok iyi yapmışlar.....Ama senin de dedğim gibi malesef yasak/kanun tanımayanlar bir şekilde bu bölgeye girip balık avlıyorlar...

Küresel ısınma faktöründen dolayı yarınımızın ne olacağını bilemediğimizden ;içme suyu havzalarının çok çok iyi koruması gerekmektedir.

Seninde dediğin gibi eğitim şart...Kimsenin özgürlüğü kısıtlamak iyi bir şey değildir; ama, malesef bizim insanımızın durumu da ortada....Çevre bilinci diye bilince sahip olan insanların sayısı malesef bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az.Velhasıl yediğini yedik yerde;........ da ......... yerde bırakan insanlar oldukça çok.

Son zamanlarda dikkat ediyorum da,yıllardan beri bakir ve temiz diye gidip geldiğim yerlere;artık o kadar çok insan gidip gelmeye başladı ki....Bu yerlerin belediye çöplüğü gibi olmasını gördükçe inanın içim sızlıyor....Örneğin bu hafta sonu gittiğimde bir kaç yer gezdim.Değişik insanlarla karşılaşıp sohbet etme fırsatı buldum....Hepsinin de dediği abi buraları nternetten öğrendik....Yok şöyle balık yapıyormuş,yok böyle balık yapıyormuş diye büyük bir gaz ile gelmişler.....Tabi herkezin seyehat özgürlüğü olduğu için tabiki istedikleri yere gidip gelecekler...Sorun ise peki bu kadar insanı o doğa-tabiat kaldırabilir mi....
Her gelen gurup kendi artıklarını bırakıp gidiyor.....Hele hele o yöre revaşda bir yer haline gelmiş ise;siz düşünün ortamın halini....

Ve sonunda kendi kendime karar verdim.....Bundan sonra hiç bir şekilde kimseye ''nokta yer'' tarifi yapmıyacağım.....Çünkü, senelerden beri gidip geldiğim yerlerin günümüzde adeta çöp deryası haline gelmesinde kendimi ve benim gibi davrananları sorumlu olacağını tahmin ediyorum...Çünkü insanlarda malesef çevre bilinci hak getire.....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 15:10   #8
mufi
Guest

Başka yörelerde de bu tip uygulama vardır...
şimdi koca bir şehire su veren barajı doğal olarak korumak zorundasın.. tamam anladık ta? ya o baraja gelen dereleri ne yapacaksın? art niyetli bir çıksa dereye de bir şeyler atar..
mantık yok.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 15:12   #9
mufi
Guest

Arkadaşlar içinizde araştırıma yapan varmı bilmem şu su havzalarında balık tutma yasağı nedeni ile balık populasyonundaki artış o suyun kalitesinde bir değişiklik yaparmı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 15:51   #10
Güven ÖZYELDAN
Guest

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi
Arkadaşlar içinizde araştırıma yapan varmı bilmem şu su havzalarında balık tutma yasağı nedeni ile balık populasyonundaki artış o suyun kalitesinde bir değişiklik yaparmı?
sudaki oksijen tüketimini balık, üretiminide bitkiler yapar mantığı ile yaklaşırsak av yasağı olan bir havzada eğer ki bitki tüketimi yapan balık popilasyonu artıyorsa tabiki oksijen üretimi ve tüketiminde orantısızlıklar olacaktır bu havzayıda besleyen dere ve çayların sayısıda az ise suyun kalitesinde düşüş olacaktır diye düşünüyorum....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları