Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN

DENİZ AVI KARADAN Denizde olta ile balık avı hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 25-05-2011, 10:43   #1
Ahmet TARİH
Moderator

Ahmet TARİH kullanıcısının avatarı

Varsayılan İstanbul Boğazı Av Raporum (19-22 Mayıs)

Arkadaşlarım ustalarım hepinize selam ederek konuya başlamak isterim.
Bir iki küçük bakış dışında uzun bir süredir forma detaylı bir şekilde göz atma şansı bulamadım. İşlerin yoğunluğu ve Babamın rahatsızlığı nedeni ile yılbaşından beri de ava gidemiyordum. Hava muhalefeti nedeni ile ertelenen balık avı organizasyonu beni çok üzmüştü. Yenilenen organizasyona katılamamak ise yıktı. Yayınlanan resimler ile teselli bulmaya çalıştım. Emeği geçen herkese ayrıca teşekkür ederim.
İstanbul Boğazında balık hareketlerinin başladığı bilgisini almaya başladığım Mayıs ayı başlarından beri yerimde duramaz oldum. 19 Mayıs tatilini ve akabinde 22 Mayıs Pazar gününü fırsat bilip kendimi vurdum sahile. İmageShack da oluşan problemden ötürü de paylaşım yapmakta geciktim. Ancak sağolsun Ufuk arkadaşımızın bildirimi üzerine Fotobucket e üye oldum ve sorunu şimdilik aştım. Bu arada Ufuk kardeşime de teşekkür ederim. Lafı fazla uzatmadan ava geçmek istiyorum.
Dediğim gibi yaklaşık 3 haftadır balık hareketlerinin başladığı haberlerini alıyordum. Karaköyde avlanan lüferler, Boğazda tutulan hamsi, sardalya, çaça ve istavritler in bollaştığı haberleri üzerine 19 Mayıs tatilinde sabah 5:30 da, Emirgan sahiline indim. Ancak oltasını yeni açan bir arkadaştan başka kimseyi göremeyince baya bozuldum. Yoksa duyumlar yanlışmıydı diye düşündüm. 1 - 1,5 saat kadar rapala ile lüfer, sarıkanat için deneme yapmama rağmen sonuç alamadım. Saat 7:30 gibi sahil dolmaya başladı. Herkes beyaz simli ince çapari ile (genelde 0,15 beden 0,10 köstek) istavrit, hamsi ve sardalya almaya başladığını görünce bende çapariye döndüm. Ancak tek farkla. Ben açık yeşil renkli çapari kullandım. İstavritin bu renge daha çok ilgi gösterdiğini gördüm. Az Hamsi bol İstavrit ile avımı saat 9:30 da sonlanırdım. 3 kiloya yakın istavritle eve döndüm. Pazar günü Amca oğlu Murat ile sabah saat 05:45 de tekrar Emirgana geldik. Ne yaptık ise 0,5 kg iri boy sardalya dışında balık alamadık. Sardalyanın tuzlaması çok güzel olur ama bizde o kadar bekleyecek vakit yok. O gün evde yaklaşık 15 kişi balık beklediği için yerimizi değiştirdik. Saat 08:00 de Aşiyana vardık. Herkes bol miktarda istavrit tutuyordu. Hemen oltaları hazırladık ve ava başladık. 11:00 e kadar 6 kg istavrit alarak evin yolunu tuttuk. Uzun bir aradan sonra bu bereketli avlar bizi ziyadesi ile mutlu etti. Av resimlerini sırası ile sunuyorum. Birçok kare çektim ama en iyilerini seçmeye çalıştım. Umarım beğenirsiniz.

Sabah saat 5:30 ve Emirgan sahilinde kimse yok. Çünkü balık 7:30 da başlıyor.

Rapaladan umduğumu bulamadım ama çapariler doldu. (Arka fonun yoğunluğu çaparideki balıkları biraz engelledi ama... )

Bunlarda bizim cengaverler ile son ürünler (Ufaklık ali Emre ve Büyük Ömer)

Aşiyandan 22.05.2011 Pazar görüntüsü

Hemen oltalarımızı hazırlıyoruz. (Amca Oğlu Murat)

Ve bereket oltalara böyle yansıyor

Boğazdan geçen bu korkunç tankerler kanal projesinin haklılığını düşündürüyor

Av sonu görüntü

Balıkların tavadan önceki son durumu
Ahmet TARİH Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 25-05-2011, 11:14   #2
Necati ARAT
Kaptan

Ahmet abim güzel bir günde Boğazın tadını ziyadesi ile yaşamışsın..
Çıtırlar harika avın her aşamasında ve evde temizlenirken fotoğraflamışsın..
Birde tavada görebilseydik keşke..

Neyseee Paylaşım için teşekkür ederim ..
Afiyet bal şeker olsun..
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-05-2011, 11:18   #3
muratdogan
Kaptan

Güzel bir nostalji oldu benim için bu resimler.
Bende 6 ay öncesine kadar İstanbul da yaşıyordum ve dolayısı ile boğaz avını iyi bilirim.
Çok güzel bir paylaşım emeğine sağlık.
Sonraki avların için de RAST GELE diyorum.
muratdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-05-2011, 19:53   #4
Raif Yelkenci
Kaptan

Raif Yelkenci kullanıcısının avatarı

Avınız iyi geçmiş tebrik ederim paylaştığınız için teşekkürler.
Eski 25-05-2011, 20:08   #5
Halil İplikçi
Kaptan

Halil İplikçi kullanıcısının avatarı

avın ve bereketin daim olsun Ahmet çok güzel kareler

Hüsnü Halil İplikçi
Halil İplikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-05-2011, 20:21   #6
Hasan BALIKÇI
Kaptan

Hasan BALIKÇI kullanıcısının avatarı

sevgili kardeşim ahmet
öncelikle babanın rahatsızlığından dolayı üzüntülerimi ve geçmiş olsun dileklerimi sunmak istiyorum.işlerinin yoğunluğuna ise inşallah gönlünce olur kardeşim.
bu güzel avını esirgemeyip bizlerle paylaşman en az foto karelerindeki kadar güzel
kendini fazla özletme seni buralarda çok seven dostun var ahmet biladerim.

paylaşımın için çok teşekkürler.
Hasan BALIKÇI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-05-2011, 23:02   #7
ejder_balikci
Kaptan

ejder_balikci kullanıcısının avatarı

Ahmet kardeşim hah şöyle yaa paylaşımlarını özledik valla haa. maşallah ne çok balık tutmuşsun öyle nede lezzetldir şimdi onlar afiyet bal şeker olsun kardeşim. Paylaşımın için ayrıca teşekkürler.
ejder_balikci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-05-2011, 00:40   #8
orhan69
Kaptan

orhan69 kullanıcısının avatarı

tebrikler ahmet kardeş bu sene çinekop sarı kanat biraz geç yola cıktı her halde boğazda tek tük alıyorlarmış bende yolunu güzlüyorum rasgele ya nasip
Eski 26-05-2011, 08:08   #9
Ahmet TARİH
Moderator

Ahmet TARİH kullanıcısının avatarı

- Necati kardeşim, aslında her seferinde bende pişirirken fotoğraflamayı düşünüyorum ama balık işi adamlarındır bilirsin, balığı evde ben pişirdiğim için elim ayağım yağ içinde kalıyor ve unutuyorum. Birde zaten dediğim gibi nerede ise 5 aydır Mustafa kardeşimin tabiri ile bu çıtırlardan yememiştim. (Bu arada mustafa kardeşimede sevgi ve saygılarımı iletiyorum.) O iştahla bir an önce mideye indirme telaşıda gelince insan fotoğrafı unutuyor.Ama birdahaki sefere detaylı bir sunum yapmaya çalışacağım.

- Murat kardeşim, Raif ve Halil abicim değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

- Hasan abi teşekkür ederim. Sende sağolasın, bende sizleri çok seviyorum. Bazen memuriyeti Egeye aldırmak bile aklıma geliyor ama nasip burda herhalde ayrılamıyoruz. Gittikçe yoğunlaşıyoruz. Yoğunlaştıkçada çakılıyoruz. Hepimiz için en hayırlısı olsun inşaallah.

- Orhan abi şu an Boğazda yoğun miktarda istavrit sardalya ve hamsi var. Duyduğuma göre tüm Marmara kıyılarında da durum aynı. Tutulan balıklar yarım gelmiyor. Buda lüferin pek kıyıya sokulmadığını gösteriyor. Büyük ihtimalle balık bol olduğu için açıklarda avlanıyordur. Ama ben nasipse hafta onu Aşiyandan deneme yapacağım. Düşünürsen birlikte de deneyebiliriz.
Ahmet TARİH Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-05-2011, 15:36   #10
mst35
Tayfa

mst35 kullanıcısının avatarı

Tebrikler ahmet bey güzel av olmuş bu sabah bende saati kurdum ama kalkmaya gücüm yetmedi bende göztepeye gidip oralardan durumu kontrol edecektim nasip olmadı başka güne erteledik balıklarınız afiyet olsun bu arada saygılar....

Mesut KAHRAMAN
1976-A rh+
İZMİR-Buca
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
mst35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları