Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Takım Çeşitleri > Şamandıralı Takımlar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 22-02-2008, 22:22   #1
gerence
Kaptan

gerence kullanıcısının avatarı

Thumbs up Karamel kullanılırsa en güzel işi yapar..!

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar şimdi bu işin yapılacagı yerleri ben size diyeyyim.. sizde olur yada olmaz deyin bakalım...
Tekne ile çıktın.. yarım gün çapaladın bir kaç yer baktın bir şey yok.. rüzgarda var ise şişirecen balonu koyverecen....tabii yalancı yemi balondan itibaren belli bir mikter pay bırakacan maksat durdugun yerde yakıttan tasarruf sırtı muhabbeti...hatta 2 kişi bile saglı sollu yapar bu işi...yada müsait bir beton gemi iskelesi felan derinlik hemen önünde 3/5 m ise ..rüzgarda arkadan esiyorsa... koyver gitsin balonu... daha sonra çek yavaş yavaş. al turnaları+lampukayı+levreği+vs..bu iş çanakkalede iş yapar..... izmir alaçatıda iş yapar...
denemek lazım vesselam...
Muvaffak dostum ;
Çok güzel düşünmüşün nerelerde yapılabileceğini ancak iyi iş yapacak yerleri sayarken rüzgarı bol olan bir başka yeri unutmuşun Datça yarımadası da bu iş için biçilmiş kaftan yerleden birisidir, aynı Alaçatı sahili gibi...
Ayrıca; 3-5 metre derinliğinde bir kıyı bulma derdiniz de yok aslında
Olta bedeni + fırdöndü + fıdöndüye bağlı balon ,+altında ufak bir kuşun,30gr + 7-8 kulaç ek bedeni geriye doğru ana bedene doğru geri döndürün + sert,çiğnenmiş karamelle ana bedene tutturun + bir karış sonra da lure u ekleyin...
Balonunuzu salın gitsin... 15 dk sonra az çiğnenmiş sert karamel suda eriyecek,lure serbest kalacaktır ama rüzgarda hızla giden balon sizin lure u derin sulara taşımış olacaktır
Sonrası sizin şansınıza kalmış bir şey
Konuyu daha anlaşılabilir hale getirmek için iyi çizer bir arkadaşa ihtiyaç var. Bunu yapacak olana şimdiden teşekkür ederim
Arkadaşlar payımı unutmasın sakın

Bu mesaj en son " 22-02-2008 " tarihinde saat 22:27 itibariyle gerence tarafından düzenlenmiştir....
gerence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 22-02-2008, 23:14   #2
Teaser
Kaptan

Post Sevgili Üstadımız

Karamel derken nasıl birşeyden bahsettiğinizi inanın anlamadım.Sistem sadece at-çek için herhalde.Sanırım balon daha açılırken üst suda bir balık yemimizi almaya kalktığında tasmalama şansımız kalmıyor.Bu beni düşündürdü.Benimde aklımdaki sistem( kıyıdan çapari için) şöyle:Balonumuzu 30cm. çap'a ulaşacak kadar şişirdikten sonra balonun yaklaşık 1 metre altına arada fırdöndü olmak kaydıyla ucunda 50 gr. ağırlık olan bir kolçak bağlanır.Bundan sonra çapari bedenimiz direkt olarak 1 m. aşağıda olan kurşunumuza klipsli fırdöndü ile bağlanır.Çapari bedenimize makinadan gelen ana beden (direkt de bağlanabilir) fırdöndü ile de bağlanır.Balondan kurşuna gidecek olan kolçağın boyu kıyının derinliğine göre uzatıp kısaltılabilir.Kurşunun ağırlığı da rüzgarın hızına göre ayarlanabilir.Tabi benim sistem sadece üst suda işe yarar diye düşünüyorum.Orta su için farklı düşünülebilir.Hatta dip takımlarını kıyıdan uzağa taşımak için bile tasarlanabilir diye düşünmekten de kendimi alamıyorum.Saygılarımla...

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-02-2008, 18:03   #3
western222
Oltacı

western222 kullanıcısının avatarı

Merhaba arkadaşlar!Olayı kafamda canlandırmaya çalışıyorum ama çok ta fazla birşey çıkmıyo.Anlatılanları birer basit şekile anlatabilirsek iyi olur.Bi de sormak istediğim bişey var.Acaba balon açığa gittiğinde patlatılacak mı?Nasıl?
western222 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-02-2008, 18:19   #4
Teaser
Kaptan

Smile Sevgili Ali Kardeşim

Ben nasıl çizeceğimi bilmiyorum , elde çizsem scanner gibi bir techizatım yok.Hakikaten de böyle laflarla çok zor açıklanıyor.Anlaşılması da tabii ki zor oluyor.Ben de ne yapacağımı şaşırdım.Ama balon kesinlikle patlatılmıyor.Aslında kafamda balonu patlatıp denize çöp olarak bırakmadan daha derinlere çapari veya daha uzaklara sırtı çekme tasarılarım var ama bunu anlatmakta zorlandık , sanırım onu anlatmak imkansız gibi.Sevgiler...

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları