Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > Balık Yemekleri

Balık Yemekleri Yakaladığımız balıkları pişirelim...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 12-12-2005, 08:03   #1
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

Varsayılan Çin Usulü Sazan Balığı

ALINTI

ÇİN USULÜ SAZAN BALIĞI (4 kişilik)

1,5 kg.'lık temizlenmiş bir sazan balığı
3/4 su bardağı su
Yarım su bardağı et suyu
1 su bardağı sek beyaz şarap (Lütfen Not bölümüne bakınız.)
1/2 çorba kaşığı rafine yağ
1 tatlı kaşığı tuz
4 adet ince kıyılmış taze soğan
1 dilim kıyılmış jambon (Bunu da tariften atmak lazım sanırım )
1 tablet dövülmüş tavuk suyu konsantresi
1 tatlı kaşığı karabiber
4 çorba kaşığı pirinç (yıkanıp 20 dakika ılık suda bekletilmiş ve süzülmüş)
1 tatlı kaşığı tuz

Harcı hazırlamak için orta boy bir kasede pirinç, jambon, taze soğan, dövülmüş tavuk suyu konsantresi, tuz ve karabiberi karıştırın. Hazırladığınız bu harcı sazan balığının karnına doldurup balığın karnını iple dikin. Balığı büyükçe bir tencereye yerleştirip, üstüne suyu dökün. Daha büyük bir tencerenin dibine bir tel ızgara yerleştirip, tencereyi yarıya kadar kaynar suyla doldurun. Balığın bulunduğu tencereyi, büyük tenceredeki ızgaranın üstüne yerleştirip büyük tencerenin kapağını kapatın. Büyük tencereyi orta ateşe oturtup, balığı 45 dakika buharda pişirin. Büyük tencerenin kapağını açıp, balığın bulunduğu tencereye et suyu ve şarabı ekleyin. Büyük tencerenin kapağını yeniden kapatarak, balığı 45 dakika daha, eti yumuşayana kadar pişirin. Büyük tencereyi ateşten alıp, içindeki daha küçük tencereyi çıkartın. Balığı bir delikli kepçeyle ısıtılmış bir servis tabağına aktarıp, üzerine rafine yağ dökerek servis yapın.

Not :
Özellikle İslami görüş ve hassasiyetinden dolayı şarap kullanmayanların tarifteki şarap yerine sirke ekleyebileceğini düşünüyorum Denemedim ama sanırım bu şekilde deneyeceğim. Evde çoluk çocuk kafayı bulmasın

BALIK TUTULAN TEK GEZEGENİ YOK ETMEYELİM...
A.R.B.
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 23-12-2005, 22:58   #2
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

Bu tarifle tutmayı sevipte yemeyi sevmediğim sazan güzel olabilir herhalde denemek lazım....Emeğine sağlık :teşekkkür :teşekkkür
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-12-2005, 00:25   #3
uzman
Kaptan

Sağol Sami kardeş, ama üstünde yazıyor ya ALINTI

A.R.B.
Eski 24-12-2005, 00:46   #4
rüzgar2
Kaptan

Alıntı:
uzman tafarından gönderildi
Sağol Sami kardeş, ama üstünde yazıyor ya ALINTI
Bunu buraya koymakta bir emek.Ben konu bulana kadar neler çekiyorum.(Konular saçma sapan oluyo ama amaç paylaşım,iyi zaman geçirme..) :teşekkkür :teşekkkür
Eski 24-12-2005, 00:49   #5
uzman
Kaptan

Doğru söylüyorsun Sami. Anam ağlıyor bulana kadar. Google da ara dur. Hayır bir de balık diyorsun, bir bakıyorsun başka bir şey gelmiş. Abi geçen gün bizim 4 e giden oğlan karikatür istedi.
Ararken neler çıktı bir görsen.120 ile bilgisayarın monitörünü kapattım. Eeeee, antrenmanlıyız bu durmlara
Saygılar...

A.R.B.
Eski 24-12-2005, 00:55   #6
rüzgar2
Kaptan

Alıntı:
Doğru söylüyorsun Sami. Anam ağlıyor bulana kadar. Google da ara dur. Hayır bir de balık diyorsun, bir bakıyorsun başka bir şey gelmiş. Abi geçen gün bizim 4 e giden oğlan karikatür istedi.
Ararken neler çıktı bir görsen.120 ile bilgisayarın monitörünü kapattım. Eeeee, antrenmanlıyız bu durmlara
Saygılar...
Evet ben yalnızken yapıyorum o işleri problem olmasın diye.Oğlan uyanınca zaten fırsat vermiyor bilgisayar başında oturmaya.Malum daha 2 yaşında hemde bugün girdi.Allah uzun ömür versin hepimize (Öncelikle çocuklarımıza)
Eski 24-12-2005, 00:58   #7
uzman
Kaptan

Allah kaliteli bir yaşam versin. Uzunluğu önemli değil o kadar. Bu arada 2 yaşında sevimli oluyor bunlar. Sonradan heyecanı kalmıyor. Hemen yenisini imal etmek lazım....

A.R.B.
Eski 24-12-2005, 01:01   #8
rüzgar2
Kaptan

Alıntı:
Allah kaliteli bir yaşam versin. Uzunluğu önemli değil o kadar. Bu arada 2 yaşında sevimli oluyor bunlar. Sonradan heyecanı kalmıyor. Hemen yenisini imal etmek lazım....
Benle beraberken uzun ömür versin.Benden sonra çok ama çok kaliteli ömür versin....
Eski 13-09-2006, 15:39   #9
aganta borina borinata
Guest

valla içinde pirinç olmasaydı...çin işi olduğuna inanmayacaktım...zaten pirinci çıkarırsanız çinle bi bağı kalmıyor...emeğinize sağlık...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları