Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Diğer Malzemeler

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 22-12-2006, 11:53   #1
aganta borina borinata
Guest

Varsayılan rahatın sınırı yok...

geçen gün benim biradere havalar soğuk kamarasız tekneyle gece ava gidilmez artık dediğimde bana bi ara bi motosikletcide görüğüm bi monttan bahsetti...fiyat olarak 40 tl. dedi...nerede satıldığını sormak inanın aklıma gelmedi...ben de bu gün netten bi bakayım dedim ürüne...bununla ilgili bi kaç habere rastladım ama genelde motosiklet kullanıcıları için üretilmiş bi kaç modele rastladım...bi kaçta kullanışsız mont vardı...ama satıldığı yerler ve modelleri konusunda (ki en önemlisi fiyatları) pek bi bilgi yoktu...yabancı siteleri dolaşırken bi çok ürüne rastladım hatta değişik amaçlı yapılmış olanları da vardı...

arkadaşlar bu montlar yada benzeri ürünler değişik voltta şarj edilebilir pillerle ısıtma yapan ürünler...oldukça pahalılar...ama ekonomik açıdan imkanı olanlar için kışın balık avında soğuk donmadan rahatça av yapabilmesini sağlar...resmini verdiğim ürün değişik açılardan bakıldığında bizler için bence en kullanışlı olanı...ancak linkini verdiğim sitede ya da başka sitelerde bu ürünün fiyatı hakkında bilgi yoktu...linkte değişik ürünlerde var...bu kıyafetlere ek olarak ısı kontrol cihazları sanırım ayrı olarak satılıyor...anladığım kadarıyla bu ısı konrol cihazı olmazsa kıyafet hep aynı ısıda çalışıyor bu da kontrol cihazı olmadan kullanışlı olmayacağını gösteriyor...bu cihazın fiyatı ortalama 10 dolar bu da kıyafetlerin yanında bi hiçtir...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

rastgelsin...
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg içlik.jpg (35,3 KB, 125 Görüntülenme)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 22-12-2006, 13:13   #2
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

merhaba..
kış aylarında en büyük problem soğuk,rüzgar ve yağmur.ama özel kumaşlı giysilerle bu faktörlerin etkisini en aza indirebiliriz.
rüzgardan ve yağmurdan korunmak için tercihim:gore-tex
(tırnak içindeki bilgileri yazmaya üşendiğim için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] adresinden aldım )
"Gore-Tex nedir?
Gore-Tex, santimetrekaresinde 1,4 milyar adet gözenek içeren çok ince bir kumaştır. Bu delikler o kadar ufaktır ki sıvı haldeki su zerreciği geçemez ama buhar molekülü rahatlıkla geçebilir. Gore-Tex malzemenin çalışma mantığı budur.
Gore-Tex malzeme, nylon veya polyester gibi yüksek performanslı sentetik kumaşlar üzerine lamine edilerek (ısıl işlemle yapıştırma) su ve rüzgar geçirmez fakat bunun yanında nefes alabilir giysiler, eldivenler, şapkalar ve ayakkabılar üretilir. Gore-Tex kumaşlar suyu, karı, ve rüzgarı dışarıda tutarken içeride biriken su buharını dış ortama atarlar. Sonuçta macera bizi ne koşullara sürüklerse sürüklesin daha kuru, daha sıcak ve daha konforlu kalabiliriz.

Tüm dış katman için kullanılan kuşamlar belli bir derece basınca kadar suya dirençlidir. Suya karşı dayanıklı ve su kaydırma özelliğine sahip malzemeler karlı ve ıslak koşullarda belli bir yere kadar sizi korurlar ve nefes alma değerleri de kısıtlı olabilir. Bu malzemeler zorlu şartlara uzun süre dayanamazlar. Bir kumaşın tamamen “su geçirmez” olarak adlandırılabilmesi için uzun süre etkili olabilecek zorlu şartlar altında hiçbir şekilde su geçirmemeli ve nefes almaya devam etmelidir.

Bir kumaş su basıncına kadar ne kadar karşı koyabilirse o kadar su geçirmez anlamına gelir. Yani 3,1 PSI su basıncına dayanabilen bir kumaş 3 PSI basınca dayanıklı kumaştan daha fazla suya karşı dayanıklıdır.

Gore-Tex kumaşlar 65 PSI su basıncına dayanabilirler. Bunu daha açık bir örnekle anlatalım: 85 kiloluk bir kişi oturduğunda pantalonda oluşan basınç yaklaşık 3 PSI olur, diz çöktüğünde ise diz bölgesindeki basıç değeri 16 PSI değerine kadar yükselebilir. Gore-Tex malzemenin sahip olduğu bu yüksek basınç değeri sizi şartlar ne olursa olsun kuru tutmaya yeterli olacaktır.
Eğer dış katman giysiniz yeterince nefes almıyorsa, suya karşı ne kadar dayanıklı olursa olsun ıslanırsınız! Sıcak ve yağışlı bir havada ya da yoğun hareket halindeyken oluşacak su buharı dış ortama atılamazsa kumaş suya karşı ne kadar dayanıklı olursa olsun siz kendi terinizle içeriden ıslanırsınız. Islak koşullarda kuru kalmak için su geçirmezlik özelliğinin yanında mutlaka iyi “nefes alabilir” bir giysi almak gerekir.

Bazı dış katman giysiler nefes almayı havalandırma panelleri ve delikleri ile sağlamaya çalışırlar. Bu yöntem bazı zmanlar etkili olsa da çoğu zaman yeterli olmayabilir ve bu deliklerden içeriye su girebilir. Gore-Tex kumaşlar teri kumaşın üzerinden dış ortama atarlar, dolayısıyla ayrıca bir delik ya da panele ihtiyaç duymazlar.

Gore-Tex malzemeler neden bu kadar pahalı?
Sadece dünyadaki en iyi malzeme üreticileri Gore-Tex üretme lisansına sahiptir. Bu üreticiler mümkün olan en iyi malzemeleri, makinaları ve işçiliği kullanırlar. Dünyadaki en hassas kalite kontrollerden birine sahip olan Gore firması her ürünün üretiminden önce prototiplerini defalarca zorlu testlere sokar. Kumaşlardaki tüm dikişler Gore tarafından üretilen Gore-Seam bant ile suya karşı yalıtılmıştır. Bütün bu testlerden ve kontrollerden geçtikten sonra bir giysi Gore-Tex’in su geçirmezdir etiketini alabilir."

yanlış bilmiyorsam gore-tex malzemesi ilk başlarda yatçılık ile ilgilenen sporcular için üretilmişti.sonra, başta dağcılık üzere bir çok alana kaydı.artık bir çok yerde gore-tex astarlı montlara,ayakkabılara,eldivenlere raslıyabiliyoruz.tabi ki doğal olarak muadili ve nispeten ucuz (cordura-du pont yapar bu kumaşı,bretex,sympathex vs..) kumaşlar piyasaya sürüldü.ben 7-8 senedir bu tip malzemeleri doğada birçok koşulda (5137 m. irtifa,-40 derece soğuk,fırtına,dolu,kar,yağmur,çamur.....) bizzat kullandım.memnunum ve tavsiye ederim.kaliteli markalarla birleştiği zaman harikalar yaratıyor.doğa sporları malzemeleri satan yerlerde ve tabi ki internette bulabilirsiniz..
saygılar...

..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-12-2006, 13:16   #3
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Doğan çok güzel ürünler, ama eminim fiyatları da öyledir

Bu arada biz de geçenlerde Çağlar Av'da bir ürün gördük. İçi muflonlu, dışı su geçirmez, pantolon-üst takım. 100 YTL'nin biraz üzerindeydi, net fiyatını hatırlayamadım. O da kış için idealdi, hem teknede, hem karada...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-12-2006, 14:11   #4
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Doğancım, şu ısıtmalılarla suda çarpılmıyalım birde
Evet Mert,fiyatı bizlere 90 YTL idi,içi mifyonlu,dışı ise tutmama özelliğine bağlı,Faruk arkadaşımız almış ve memnun olduğunu söyledi.
Aslında thermo bazlı gerek iç çamaşırı gerekse dış giyime kadar bir çok ürün var piyasa.Çoğunluğu kayak ve av çeşitleri için üretilmiş.Grotex lerin fiyatı gerçekten yüksek ama buna benzer başka markaların ürünleri de mevcuttur,sezonla birlikte büyük alışveriş mağazalarını gezmekte fayda var derim,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-12-2006, 15:15   #5
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
levrek tafarından gönderildi
Doğancım, şu ısıtmalılarla suda çarpılmıyalım birde
Evet Mert,fiyatı bizlere 90 YTL idi,içi mifyonlu,dışı ise tutmama özelliğine bağlı,Faruk arkadaşımız almış ve memnun olduğunu söyledi.
Aslında thermo bazlı gerek iç çamaşırı gerekse dış giyime kadar bir çok ürün var piyasa.Çoğunluğu kayak ve av çeşitleri için üretilmiş.Grotex lerin fiyatı gerçekten yüksek ama buna benzer başka markaların ürünleri de mevcuttur,sezonla birlikte büyük alışveriş mağazalarını gezmekte fayda var derim,sevgilerimle
bize bi şey olmaz erol abi...ulus olarak bağışıklığımız var bi çok şeye ...gerçekten de sezon sonuna doğru mağazaları bi ziyaret etmek lazım...burada ben bi bot beğendim ama 280 TL...üstelik başka bi marka hem pahalı hemde bilmediğin bi marka olunca içine sindiremiyorsun...bi de garo-tex in kendi ürünü olsa fiyatı siz düşünün artıkın...

benim askerden ömür boyu üzerime zimmetlediğim bi gore-tex im var fakat artıkın eskidi biraz...birde sanırım tuzlu su gore-tex lere dokunuyor biraz...bi de adam o kadar para sayınca bence balığa giderken giymez abi bunu bayramda seyran da giyer walla...

ama yukarıdaki ürünü giydiğinizi düşünün bi üzerine de pasaklı balık kıyafetlerimizi çekmişiz bi elimiz de olta bi elimizde rakı işte budur amatör balıkçının hayatı (şiir gibi oldu walla)...

bu arada sizin aldığınız üründe kullanışlıdır ama sabaha kadar balıkta kullanan birinden fikir almak lazım...özellikle teknede kullanan birinden...

bu arada full gore-tex giyinmek isteyen varsa biraz masraflı vallahi küçük bi servet gibi bişey....alırsanız hanımlarınıza çaktırmayın...bu son alışverişiniz olabilir kanımca...

rastgelsin...

Bu mesaj en son " 22-12-2006 " tarihinde saat 15:18 itibariyle aganta borina borinata tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-12-2006, 15:24   #6
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Bu delikler o kadar ufaktır ki sıvı haldeki su zerreciği geçemez ama buhar molekülü rahatlıkla geçebilir. Gore-Tex malzemenin çalışma mantığı budur.
Bu ifade biraz ters olmuş.

Grotex kumaşın örgüsü su molekülerinden küçük, ter moloküllerinden büyüktür. Çalışma ilkesi budur.

Grotex ile ilk olarak 1984 yılında Niğde Aladağlar'da tırmanış yaparken tanışmıştım. Bir almanın çadırı grotex'ti ve o zamanlar 5000 DEM gibi bir fiyattan bahsetmişti.

Cabelas'ta pil ile ısınan çoraplar mevcut
linkinde bilgi var.

Ayrıca geçenlerde Migros'ta su itici sprey gördüm. Onun da linki aşağıda.
Aldım. Şemsiyede kullandım. Yoğun yağmurda çok güzel çalışıyor.

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-12-2006, 18:42   #7
mufi
Guest

Arkadaşlar yukarıdaki teknolojini dışında ama benim yine eskilerden bahsedecgim.. en azından maddi imkanı çok olmayan arkadaşlar deneyebilir.
eski kara avcısı ve balık avcısı abilerimin tavsiyesi soguktan korunmak için direkt (fanilasız) tene/üstünüze bulursanız saf ipek gömlek giyin ve üzerine yün kazak giyin yeterlidir d..
derlerdi.. ben denemedim ama deneyenlerden bilirim faydalı imiş.. ancak insandan insana degişen üşüme potansiyelini düşünürsek yine bizler kendi çaremizi kendimiz buluruz..benim gerek motorda gerekse avda giydiğim. çift taraflı içi elyaflı..vs anorak. hem vücut ısısını koruyor hemde hareket halinde iken rüzgar geçirmiyor.. ama dediğim gibi çift katlı/taraflı giyilen anorak mont...
hatta beli kısa olmayacak kalça dahil kapatacak..bence yeterlidir..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-12-2006, 19:34   #8
yilmaz
Tayfa

yilmaz kullanıcısının avatarı

arkadaşlar, olurya aniden bir sovukla karşılaştınız! ve elinizin altında da günlük gazeteden başka birşey yok. ozaman gazeteyi de vücudunuza çıplak olarak giyip kıyafetlerinizi de onun üstüne.... basit ama etkili bir yöntem, gerçekten rüzgardan koruyor.denenmiştir.hem daha ucuz. bol ekli gazeteler daha iyi korur(!) içeriği için bişey diyemem.

Adana-Hatay-Düziçi
yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-12-2006, 20:25   #9
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Muvaffak Abi

Yurtdışında soğuk iklim için satılan iç giyim malzemeleri bugün ipek ve yünden imal ediliyor. Çok ince ve çok hafif oluyor. Türkiye'de çok aramama rağmen bulamadım.

Bir tavisye de benden. Isının 0 derece civarında olduğu havalarda olur ya ayaklarınız ıslanırsa asla ve asla poşet vs gibi malzemeleri ayağınıza geçirmeyin. Oluşan buhar poşet çeperinde donarak parmaklarınızın donmasına yol açabilir.

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-12-2006, 22:40   #10
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Ben kışın balığa gidersem genellikle ateş yakabileceğim suları seçiyorum yakıyoruz güzel bir ateş hem mangal hem çay,kahve hemde ısınmamıza yardımcı oluyor,şimdi diyeceksinizki kardeşim tarabyada,üsküdarda yada izmirdeki şehir içindeki avlaklarda nasıl ateş yakalım,,o zaman ateş yakabileceğiniz yerleri seçmenizi tavsiye ederim,hakikatten ateş yakıp balık avlamanın tadı başka,birde ne kadar iyi giyinirsem giyineyim ya üşüyorum yada terliyorum bence iyi giyinip hava yumuşarsa yada terlerseniz giydiklerinizin bazılarını çıkartıp hem terlemeden hemde üşümeden ava devam edebilmeli.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları