Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 03-08-2010, 12:54   #1
Balikci Alp
Tayfa

Balikci Alp kullanıcısının avatarı

Varsayılan Gece avı için nereyi tavsiye edersiniz ?

Arkadaşlar hiç gece avı tecrübem yok. Urla - çeşmealtı tarafında gece avı ile ilgili beni bilgilendirebilir misiniz? Ayrıca tecrübeli arkadaşlar gece avında yanımızda olması gerekenler konusunda da bilgi verebilirler mi ?
Şimdiden teşekkür ederim.
Balikci Alp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 03-08-2010, 16:16   #2
Salih Reis
Kaptan

Salih Reis kullanıcısının avatarı

Sevgili Alp,
sabah 4 gibi açılıp 5 gibi oltada olursan ve saat 9'a kadar av yaparsan senin için daha iyi olur diye düşünüyorum.
bir kaç kez gece avına gittim ama inan çok yorucu

İlla geceden gideceğim diyorsan eğer,
ışık tertibatın tam olsun, radar reflektörün mutlaka olsun,
yanında mutlaka bir fener bulundur derim.
av esnasında geceleyin dolaşan balıkçı teknelerinden de gözünü ayırma derim.
civarı iyi biliyorsan sorun olmaz ama karanlıkta hareket etmek tecrübe istiyor.
fenerleri ve civar adaların yerlerini iyi bildiğini umuyorum.

Şimdiden rastgele

Bu mesaj en son " 03-08-2010 " tarihinde saat 16:26 itibariyle Salih Reis tarafından düzenlenmiştir....
Salih Reis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-08-2010, 18:56   #3
Çağatay
Miço

Çağatay kullanıcısının avatarı

Sevgili Alp, Salih abinin söylediklerine aynen katılıyorum. Bugüne kadar gece seyri çok yaptım. Özellikle ayın olmadığı karanlık gecelerde gündüz seyrine göre şartların daha zor olduğunu söyleyebilirim. Gece seyrinde birinci tehlike kuralsız yüzey ağı seren balıkçıların ağları. Normalde bu tip ağlarda ışıklı şamandıra olması gerekiyor ama maalesef bu kurala pek uyulmuyor. Bu nedenle gündüze göre daha yavaş ve dikkatli seyir yapılması gerekiyor.

Bir başka husus ise gece seyrinde denizdeki objeler (ada, açıkta kaya vs..) karartı şeklinde ve olduğundan daha yakın mesafede daha büyük görünüp, göz aldanmasına dolayısı ile yanlış manevralara yol açabiliyor. Buna da dikkat etmek lazım.

Zifiri karanlık aysız gecelerde belirlediğin rota üzerinde giderken o bölgedeki deniz fenerlerini ve ışıklı şamandıraların özelliklerini bilmen nerede olduğun ve doğru rotada seyir yaptığın konusunda çok yardımcı olacaktır. Onlardan kerteriz alabilirsin. Ben bu yüzden fenerleri ve ışıklı şamandıraları çok severim. Deniz haritalarında fenerlerin ve ışıklı şamandıraların karakteristik özellikleri belirtilir.

Ben gece seyirlerinde daima temkinli bir hızla ve gözümü pruvadan ayırmadan seyir yaparım. Ayrıca kullandığım deniz haritalı GPS cihazı da işimi kolaylaştırıyor.

Başlıkta yer tavsiyesi demişsin ama Urla adalar civarında gece avı için öyle gizli saklı avlak kerterizleri pek yok. Zeminin genel yapısı çamur olduğundan, bu dip yapısından biraz farklı olup gündüz av veren tüm kerterizler gece de denenebilir. Onlar da sayısı sınırlı bildik yerler zaten. Seninle karşılaştığımız Pita feneri civarı, Alman adasının Güzelbahçe'ye bakan tarafındaki bildik mera, Pınar adasının Karantina adasına bakan tarafı vs, vs...

Bu mesaj en son " 03-08-2010 " tarihinde saat 19:02 itibariyle Çağatay tarafından düzenlenmiştir....
Çağatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-08-2010, 09:53   #4
Balikci Alp
Tayfa

Balikci Alp kullanıcısının avatarı

Şu ana kadar ki yardımları için sevgili İshak, Salih ve Çağatay'a çok teşekkür ederim. İlk gece avını yarın akşam (Perşembeyi cumaya bağlayan) düşünüyorum. Havayı şu anda çok güzel gösteriyor. Uyarıları dikkate alıp, gün kararırken kerterize gidip, sabah aydınlanana kadar hareket etmeyi düşünmüyorum.
Bir adet el projektörü, pilli lamba ve iki kuvvetli fener alacağım.
Kerteriz olarak Hekim'in güneyindeki topuğu düşünüyorum.
sevgiler
Balikci Alp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları