Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Meteoroloji,Navigasyon , Harita ve Denizcilik > Balık bulucular- Sonar

Balık bulucular- Sonar Balık bulucu ve sonarlarla ilgili bölüm...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 11-04-2006, 22:31   #11
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Sayın ö.ekemen,
Yeni tekneniz hayırlı olsun, güle güle kazasız belasız kullanın.Size derinlikler ve bölgenin yapısı açısından fikir oluştursun diye aşağıya Gemlik Körfezinin haritasını ekledim.Teknenizde hemen hemen tüm sonarları kullanabilmeniz mümkündür, ancak buradaki en önemli husus bu işe ne kadar bütçe ayırabileceğinizdir.
Sonarlar biz amatörler için,dual ve single frekanz olarak iki ana grupta toplanırlar.
Renkli veya siyah beyaz ekranlı olması ya da ekranın çözünürlük değerleri tamamen kişilerin tercihleri ve ödeyecekleri ücrete bağlıdır,yani görecelidir.Şart olanlar ise, tabanın şeklini ve derinliği ile varsa da balıkları ikonlarla gösterebilmesidir.Elbette ekranda ayrıntıların daha iyi görülebilmesi ,çözünürlüğün ve renkliliğin artması demektir.Artık tüm sonarlarda klasik ortak özelliklere ( derinlik alarmı vb.) konulara değinmeyeceğim.
Frekans/Titreşim sayısı, bilgilerin gidiş-gelişi demektir,bu yüzden kolay kullanımlı sonarlar genelde 50 ve 200 khz.dir.Genelde 200 khz.frekans modu seçilir,böylece detay veri alış verişi hızlı olur.
Transducer ler yani aynalar;
Single Beam (Tek Aynalı) olanlar,Tek aynalı vericiler (Orn 16°) 15 metre derinlikte 5 metrelik bir alanı tarar.
Dual Beam (Cift aynalı) aynalar ise Balıkların teknenin altında yada yanlarda mı olduğunu gösterir.
Size,Eagle nin [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ve humminbird ün [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] linklerini veriyorum her iki markada Türkiye de sevilip kullanılmakdadır.
Temin konusuna gelince,Bursa daki satıcıları bilemiyorum ama en yakın olarak İstanbul da av malzemecilerin yoğun olduğu bölgelerde (kısık ) aynı ürünü farklı fiyatlara bulmanız mümkündür,sevgilerimle
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg gemlik_körfezi.jpg (73,8 KB, 676 Görüntülenme)

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)

Bu mesaj en son " 17-04-2006 " tarihinde saat 21:16 itibariyle levrek tarafından düzenlenmiştir....
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 17-04-2006, 21:21   #12
levrek
Kurucu Üye

Arkadaşlar,harita üzerindeki bazı ikonlara ait açıklamalar,sevgilerimle
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg gemlik_körfezi.jpg (69,7 KB, 662 Görüntülenme)

Erol ERDOĞAN 1966

Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
Eski 28-07-2006, 13:01   #13
m_ciran01
Oltacı

m_ciran01 kullanıcısının avatarı

arkadaşlar merhaba ben garmin fishfinder 80 aldım.fakat çalışma açısı 20 derece diyor.bu ne anlama geliyor.Birde dipteki kayalık yeri buluyorum.Çapa atıp sabitlendikten sonra ekran devamlı sola doğru hareket ediyor ve dipteki engebeli alan düz olarak göstermeye başlıyor.Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.Ben Balıkesir-akçay da avlanıyorum.Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler
m_ciran01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-2006, 14:10   #14
Deep Blue
Oltacı

ilgisiz kalmıştır...

Bu mesaj en son " 03-08-2006 " tarihinde saat 10:37 itibariyle Deep Blue tarafından düzenlenmiştir.... Neden: ilgisiz kalmıştır :)
Deep Blue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-2006, 14:23   #15
levrek
Kurucu Üye

Selam m_ciran01,
öncelilikle forumun kuralı olan imza kısmını doldurursan ismini de öğrenmiş oluruz.
Aşağıda sana 20 ve 8 derecelik aynaların inç bazındaki derinliği veren bir çizim yolluyorum.Kabaca olarak, 100 metre bir zemin derinliğinde 20 derecelik bir ayna ile yaklaşık 28 metrelik bir çapı ekranda görmüş olursun.Teknenin çapa atıp sabitlenmiş olmasına rağmen, tekne gerek rüzgar gerekse akıntılar sayesinde çapa ekseninde hareketini devam eder.Bundan dolayıda ekranda bu hareketlenmenin yansımasını görürsünüz,sevgilerimle
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg ayna.jpg (33,8 KB, 655 Görüntülenme)

Erol ERDOĞAN 1966

Eski 03-08-2006, 10:34   #16
m_ciran01
Oltacı

m_ciran01 kullanıcısının avatarı

Sevgİlİ Levrek Engİn Bİlgİlerİnden Bİzİde FaydalandirdiĞin İÇİn Çok TeŞekkÜr Ederİz.bİze Edremİt KÖrfezİnİnde Derİnlİk Harİtasini GÖnderİrsenİz KÖrfez BalikÇilari Olarak Çok Mutlu OlacaĞiz.bİz Ayrica Devamli Sirtiya Çikiyoruz.6-12 Cm Sİlİkon Kullaniyoruz.renk Olarak Hangİnİ Tavsİye Edersİn.Şİmdİden TeŞekkÜrler.
m_ciran01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-08-2006, 11:57   #17
levrek
Kurucu Üye

Merhaba m_ciran01,
Sitedeki geçici sorun yüzünden haritanın jpeg ni şu an ekleyemiyorum.Silikonlarda renk konusu, balığın cinsine,bölgelere ve zamanına göre değişkendir.Bu yüzden belirli bir renk yorumu yapmam yanlış olur.Bunun cevabını,inşallah kovalar dolusu balık yakaladığınızda bizimle paylaşmanız sonuçunda net bir yanıt olabilir.
Ama yine de bir genelleme yapmak gerekirse,gümüş-gümüş simli ve beyaz renklerini deyin, sabah veya akşam suyunda sırtı çekeceğinizi varsayarak,yardımcı olabildimse ne mutlu bana,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Eski 13-08-2006, 22:17   #18
levrek
Kurucu Üye

Buyrun, Edremit Körfezi derinlik haritası
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg Edremit Körfezi.jpg (217,3 KB, 596 Görüntülenme)

Erol ERDOĞAN 1966

Eski 13-09-2006, 12:35   #19
aganta borina borinata
Guest

Varsayılan karadan

bi arkadaşım sordu bilmiyorum dedim...karadan kullanılabilecek bi balık bulucu varmıdır...varsa; kullanılabilirliği, tavsiye edebileceğiniz markalar ve eğer fiyatlarınıda biliyorsanız fiyatları hakkında da bilgi verebilirseniz sevinirim...

erol abi bu arada geçen gün misina sarmakta kullandığımız tahtaların resmini istemiştin...vallahi oltalar evde bilgisayar işyerimde bi f.makinesi bakıyorum...zaten herkes yakaladığı balıkları resmedince insanın canı çekiyor...
aslında tahtaları görünce "hıı bunlar mı" diyeceksin...bildiğim kadarıyla türkiyenin hemen her yerinde kullanılıyor...basit bi şey...gecikme için özür dilerim...en kısa zamanda resmi ekleyeceğim...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-2006, 07:44   #20
levrek
Kurucu Üye

Selam Doğan,
işlerimin yoğunluğundan mesajını yeni gördüm,Hummibird in hem karadan hemde tekneden kullanabileceğin bu sonar modeli var.Bu modelde sunulan en güzel şey ise Transducer in Wireless (kablosuz ) oluşu.Aşağıda özellikleri vardır;

Display Size: 3 7/8” Diagonal

Display Matrix: 160V x 132H

Display Type: 4 Level Grayscale
High Contrast FSTN LCD

Power Output (RMS): 100 Watts

Power Output (Peak to Peak): 800 Watts

Operating Frequency: 200kHz/125kHz (Wireless)

Sonar Coverage: 20° @ -10db (200kHz)
90º @ -10db (125kHz)

Depth Capability: 600 ft / 120 ft Wireless depth

Wireless Operating Range: 120 ft

Target Separation: 2 1/2 Inches

Temperature: Included in Transducer

Speed: Not Speed Capable

Power Input: 10-20 VDC

Standard Transducer: Single Beam -XPT 9 20 T and RF 45

Transducer Mounting: Suction Cup and Wireless Standard - Transducer Exchange outlines other options.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg Humi.jpg (18,2 KB, 541 Görüntülenme)

Erol ERDOĞAN 1966

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları