Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > Akvaryum

Akvaryum Akvaryum balıkları, bakım, üretim, sorular...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 11-04-2010, 16:47   #1
Mehmet BODUROĞLU
gRi

Mehmet BODUROĞLU kullanıcısının avatarı

Varsayılan Japon balıklarım :)

Selamlar herkese.
Bende de uzun zamandır debreşen bir akvaryum sevdası vardı.
Gerçi ufak bir akvaryumda yaklaşık 2 yıldır 2 ad. japon balığı beslemekteydim ama bilirsiniz ki bu tür hobilerin sonu yoktur.
Sonunda bir akvaryum hediye edildi bana ve bu hobimide ilerletme aşamasına girdim yavaş yavaş.
Öncelikle 65 lik bir bombeli akvaryumum oldu.
65 cm genişlik 25 cm en ve 35 cm boyunda yani.
Japon balıkları ağızlarıyla kumlarla oynamasını sevdikleri için gidip 4 paket quartz kum 1 pakette midye kırığı kum aldım.
Kumlarında temiziliğini 2 gün boyunca karıştırıp suyunu değiştirerek sağladıktan sonra akvaryuma yerleştirdim.
Önceki akvaryumumda ısıtıcı ve iç filtre mevcuttu zaten.
Yeni akvaryumumu güzelcene temizleyerek içine en az 3 günlük dinlenmiş suyumu koydum.
İçerisine erimiş halde 1 yemek kaşığı kaya tuzu ( iyotsuz) ilave ettim ki balıkların buna ihtiyacı varmış. (Buda tartışmaya açık bir konu,tuz atılmalı diyende var, kesinlikle atılmamalı diyende )
Dezenteftan damlatıp akvaryumumun hijyenik olmasını sağladım .
1 gün boyunca boş olarak çalıştırıp suyun güzelcene filtre edilmesini sağladıktan sonra balıklarımı içine bıraktım.
Yaklaşık 4-5 gün bu şekilde mutlu mesut yaşarlarken balıklarım bir dürtü ile koca akvaryumda 2 balıkmı olur diyerek 6 ad. daha japon balığı aldım.
Acele ettiğimi şimdi anlıyorum ama iş işten geçmiş oldu.
Neyse 8 ad. japon balığım olmuştu artık ve hepsinide özene bezene gidip almıştım.
Ama son aldığım balıklarda büyük ihtimalle bir hastalık vardı sanırsam ve yaklaşık 10 gün içinde tüm balıklarım öldü.
Kuyrukları ve yüzgeçleri kan topladı
Kuyrukları kopmaya ve erimeye başladı.
Neler denediysem çare olmadı balıklarıma.
Üzüldük ama yapacak birşey yoktu artık.
Sadece büyük akvaryumu olması yetmiyordu insana.
bilgi ve tecrübede gerekliydi ve edindik bu vesileyle.
Daha sonrası internetin başında günlerce bilgileri aradım taradım ve neyin nasıl yapılması konusunda kendime bilgi ekledim.
Bilgiler ise şöyle.
65lik yada daha üzeri bir akvaryumunuz varsa mutlaka dış filtre edinmeniz gerekli.Suyun değerlerini korumak ve görüntü ve akvaryumunuzu temizlerken vereceğiniz zahmet açısından.
Balık alırken alacağınız akvaryumcudan bilgi edinmeniz yada gözlem yapmanız gerekli.Balıklar akvaryumcuya yeni (1-2 gün) gelmiş ise beklemeli ve en az 10-12 gündür akvaryumcuda yaşayan balıkları almanız gerekli.
Nedeni ise gayet net.Eğer hastalık yada akvaryumcunuza gelene kadar herhangi bir hasar var ise mutlaka bu süre zarfında kendisini gösterecektir ve size sağlıklı balıklar kalacaktır.
Akvaryumcunuzda alacağınız balıkların oldugu bölümde dipte hareketsiz duran, ölü balık vb. gibi balıklar varsa o bölümden balık almamanız gerekli.Çünki ayni hastalığı orada bulunan diğer balıklarada bulaştırma ihtimali yüksek.
Eğer sizde bir akvaryum kuracak iseniz mutlaka ve mutlaka internetten yada bu işi iyi bilen birilerinden bilgi alınız.
Yoksa paranız ve balıklarınız ( ki boşverin parayı sonuçta can taşıyan balıklarımız ölüyor malesef ) heba oluyorlar.
Çok yazmışım
Kısaca yeni bir akvaryum ve 07.04.2010 tarihiyle birlikte yeni balıklarımla yeni bir başlangıça imza attım.Hepimize hayırlısı olsun inşallah
Dış filtre ( Atman F2 ) ve hava motoru edindim ayrıca.
Buyrun buda yeni haliyle akvaryumum.
( Not: akvaryumdaki ufak taşlar KARAREİS'ten toplanmıştır )

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Buda videosu.

[YAHOOVIDEO]19085936[/YAHOOVIDEO]

A RH(+)

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Forum kullanma kılavuzu için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı değiştirmek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Avatarınızı ayarlamak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Lütfen TÜRKÇEMİZE sahip çıkalım.Yazım kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 11-04-2010 " tarihinde saat 17:10 itibariyle Mehmet BODUROĞLU tarafından düzenlenmiştir....
Mehmet BODUROĞLU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 11-04-2010, 17:30   #2
delvel
Kaptan

delvel kullanıcısının avatarı

mehmet abi akvaryumun cok güzel olmuş.
kaya tuzunu bende atıyorum şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım..
bu konuyla ilgili ibrahim abi bize daha net bir bilgi verecektir
insallah yeni balıkların sağlıklı bir şekilde büyürler..

VeLi GÜRAL
1983 oRh+
ANTALYA
since 1903

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Forum kullanma kılavuzu için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı değiştirmek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Avatarınızı ayarlamak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Lütfen TÜRKÇEMİZE sahip çıkalım.Yazım kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Türk Milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda, durmadan, yılmadan ilerlemektir_____ M.K. ATATÜRK....
delvel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-2010, 19:11   #3
kaptankarabulut
Üstad

kaptankarabulut kullanıcısının avatarı

Mehmet kardeşim eline emeğine sağlık... Kendimi bir an okyonusun derinliklerinde balgesel çekiyormuşum gibi hissettim...
Aman mehmet dikkat et kurtlar büyüdüğünde oltayı alıp akvaryuma sallamıyasın..

İZMİR-1959 0 Rh (+)
KAPTAN KARABULUT
GÜZELBAHÇE 2.LİMAN
Telefon: 0538 294 01 94

kaptankarabulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-2010, 21:16   #4
Hasan BALIKÇI
Kaptan

Hasan BALIKÇI kullanıcısının avatarı

mehmet biladerim çok güzel kıpır kıpır bir akvaryumun var içindeki balıklarda çok güzel ve sağlıklı görünüyor.
MAŞALLAAAAAH

Seyri harika
Hasan BALIKÇI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-2010, 22:56   #5
ibrahimz35
Moderator

ibrahimz35 kullanıcısının avatarı

Mehmet Kardeşim;
Yazdıklarını sonuna kadar okudum, fotoğraflarına baktım ve videonu izledim...
Öncelikle ellerine sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.
Hep keşke deriz...
Keşke ilk önce araştırma yapsaydın ve dış filtreyi ilk önce alsaydın.
Dış filtre çok büyük kolaylık. Bende iki adet Eheim 2228 var...
Üç ayda bir dış filtre temizliği yapıyorum ve haftada bir % 20 su değişikliği yapıyorum.
Su değişikliği yaptığımda 80 lt bir tatlı kasık Seachem Safe (Tatlı ve tuzlu sudaki klor kloramin ve amonyağı tek bir adımda yok etmektedir.) ve iki tatlı kaşığı kaya tuzu ilave ediyorum...

Balıkların harika gözüküyor.
İnşallah bundan sonra sağlıklı bir sekilde beslersin...
Yakında bu akvaryumda sana küçük gelecek.

ibrahimz35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2010, 08:10   #6
Necati ARAT
Kaptan

Mehmet abi Maaşallah..
Hani bunların Nazar boncuğu.??
Aman nazar değmesin..

Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2010, 08:15   #7
kral dolmuşcu2
Oltacı

kral dolmuşcu2 kullanıcısının avatarı

çok güzelbir akvaryum olmuş çekim desen tambir harika belgesel seyrindeydim sanki

Yılmaz EMRE
11-04-1980
İZMİR-Bornova
kral dolmuşcu2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2010, 17:12   #8
yenal45
Kaptan

yenal45 kullanıcısının avatarı

vallahi akvaryum güzel olmuş benim dekızım istiyordu akvaryum nede olsa balıkçının kızı sen den bilgi alırım hadi bunlara nazar değmesin rastgelsin
yenal45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2010, 18:05   #9
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Thumbs up

Hayırlısı olsun; verdiğiniz bilgiler de önemli deneyimlerden oluşuyor.
Ben de birkaç şey söylemek isterim;
Cyprinidae familyası balıkları, O2 (Oksijen) konsantrasyonu töleransı yüksek olan balıklar sınıfına girmektedir. Dolayısı ile bu balıkların olduğu akvaryumlarda güçlü bir havalandırma ihtiyacı duyulmaz. Su filtrasyonu için external filtre kullanılması genel olarak akvaryum biyomasına (canlı popülasyonu) bağlı olarak optional olmakla beraber, 100 L'yi geçen akvaryumlar için tercih edilen bir yöntemdir.

Japon tabir edilen balıkların iştahı çok fazladır. Çatlayarak ölünceye kadar yemek yerler ve çokça kabız olurlar. O sebepten; yemlemeyi fazla kaçırmamaya özen göstermelidir. Cyprinidae'ler özellikle su sıcaklığı uygun olduğunda 28-32 aşırı iştahlanırlar. Bu sizi yanıltmasın. Balıklarda görülen kabızlığı önlemek için 2 haftada bir ıspanak kaynatılıp suyu iyice süzülür, çok ince ince kıyılarak balıklar bu besin ile yemlenir. Böylece kabızlık problemleri ortadan kaldırılır.

Tuz atma olayına gelince. Belli oranda kaya tuzu atmanın sebebi oluşabilecek patojen konteminasyonlarını önlemektir. Özellikle, kum ve kayaçlarınızın temizliğinde malzemeleri en az 6 saat kayatuzu konsantrasyonu (su ile karışımı) içinde bekletirseniz, birçok patojenin ölmesini sağlar ve hastalık riskini çok düşürsünüz. Akvaryumunuza koyduğunuz kayatuzu ise, %O1 'i (Binde 1) geçmemeli. Bu, bakteri ve mantar oluşumunu kısmen engelleyecektir.

Kuyruk çürümesi ve diğer hastalıklar için kullanabileceğiniz etkili yöntemlerden biri, KMnO4 yani Potasyum permanagant uygulamasıdır. Suda çözüldüğünde patlıcan moru/pembe arasında bir renk verir. Hap şeklinde eczanelerden satın alabilirsiniz. Metilen mavisi gibi dezenfektanlardan farklı olarak kullanımı gayet kolaydır (Ki ben bunu kullanırım daima) çok az bir kısmını su ile karıştırarak haftadabir akvaryumunuza katarsanız, balıklarınızda hiçbir sorun oluşmadığını göreceksiniz. Aynı zamanda evinize aldığınız marul ıspanak vs.. gibi taze meyve ve sebzeyi, az bir miktar KMnO4 ü sulandırarak elde ettiğiniz konsantrasyondan geçirirseniz içindeki zararlı bakterileri yok edebilir ve durulayarak sağlıkla yiyebilirsiniz.

Özellikle yeni aldığınız balıkları, KMnO4 çözeltili suda minimum 1 saat beklettikten sonra akvaryumunuza alırsanız iyi edersiniz. Çünkü akvaryumcuların çoğu merkezi havalandırma ve filtrasyon sistemi kullanıyor ve en ufak bir problemde, problem tüm akvaryumlara dağılıyor. Ben potasyum permanganat kullanarak aldığım birçok balığı kendim tedavi etmek zorunda kaldım...

Saygılar;

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2010, 19:11   #10
Kamil ESEN
Kaptan

Gerçekten harikaymışlar.Bende boncuk takacaktım ama Necati hepsini almış

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları