Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > RASTGELSİN HAKKINDA > Öneriler, Eleştriler, İstekler

Öneriler, Eleştriler, İstekler Forum hakkındaki öneri, istek ve eleştrilerinz...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 14-03-2007, 10:26   #21
amatör balıkçı
Miço

amatör balıkçı kullanıcısının avatarı

Wink

Sevgili kardeşim Onur tam sana cevap yazacaktım baktım Rauf bey benim yazacaklarımın aynısını yazmış,ister amatör balıkçı teknesi ile ister prof.balıkçı teknesiyle çık tekne donanımı ile ilgili her eksiğin cezası tekne sahibine yazılır,senin sadece bir can yeleğin olması gerekir.

Bülent Özarıkan 1955 Burhaniye
MSN&E.Mail: bulent955@hotmail.com
Herkesin gönlündeki,hayalindeki avla birgün
karşılaşması temennisiyle,rastgelsin.
amatör balıkçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 14-03-2007, 10:33   #22
amatör balıkçı
Miço

amatör balıkçı kullanıcısının avatarı

Wink

Aklıma şimdi geldi bu yeni bir uygulama herhalde ne kadar mantıklı bilmiyorum ama teknede 4 oltadan fazla olta atılmayacakmış benimde S.G. ile birkaç kez istişarem olmuşyu ordan biliyorum birde ilçe tarım müdürlüğündende aynı şeyi söylemişlerdi bana.

Bülent Özarıkan 1955 Burhaniye
MSN&E.Mail: bulent955@hotmail.com
Herkesin gönlündeki,hayalindeki avla birgün
karşılaşması temennisiyle,rastgelsin.
amatör balıkçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-03-2007, 17:32   #23
lidaki
Miço

lidaki kullanıcısının avatarı

Alıntı:
ADNAN tafarından gönderildi
sevgili site üyelerimiz, siteye girdiğimde yeni konulara baktığımda, aşağı yukarı 3-5 kişi nin açtığı konulara yine aynı arkadaşlar konuyla muhattap oluyorlar. 1400 kişi olduk . Kısaca şöyle demek istiyorum ''Nerde bu millet,nerde bu üyeler, nerde bu balıkçılar''
Adnan abicim yürekten katılıyorum. Ben ilk katıldığım sıralarda 8-10 kişi arasında muhabbet ediyor gibi gelmişti.Ama sonra baktım hakketen bi dünya üye var. Mesela işyerinden iki arkadaş var üye abicim yazın iki - üç satır bişey yok. Gerçi bende pek katılımcı saymıyorum kendimi zira çocuktan ve hanımdan fırsat bulduğumda yazmaya çalışıyorum

BÜTÜN RENKLER AYNI HIZLA KİRLENİYORDU,
BİRİNCİLİĞİ BEYAZA VERDİLER.

Erdal KESKİN
İZMİR & 1970
lidaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 07:37   #24
giritli
Kaptan

giritli kullanıcısının avatarı

Alıntı:
amatör balıkçı tafarından gönderildi
Sevgili kardeşim Onur tam sana cevap yazacaktım baktım Rauf bey benim yazacaklarımın aynısını yazmış,ister amatör balıkçı teknesi ile ister prof.balıkçı teknesiyle çık tekne donanımı ile ilgili her eksiğin cezası tekne sahibine yazılır,senin sadece bir can yeleğin olması gerekir.
Bülent abicim yinede teşekkürler....Fazladan bilginin kimseye bir zararı olmaz...
"senin sadece bir can yeleğin olması gerekir" derken bunun sorumluluğu amatör balıkçıya ait anlamında mı söyledin onu anlayamadım...

Şayet öyleyse o kadar takım taklavatın arasına birde can yeleğini ilave edersek yandık abi...

Birde şu en fazla 4 olta meselesine takıldım abi...SG ve Tarım Müd.söylüyor demişsin...bunun yasal bir dayanağı varmı acaba...yoksa sadece şifaen talep edilmiş birşeymi acaba...bence teknenin istihap haddi ne kadarsa o kadar kişi olta atabilir ama tek kişi için bu sınırlamayı getirmiş olabilirler tabi...Saygılar...
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 15-03-2007 " tarihinde saat 07:41 itibariyle giritli tarafından düzenlenmiştir....
giritli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 07:43   #25
gokseldbuga
Guest

benim bildiğim karadan da 1 kişi en fazla 4 olta atabilir?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 07:54   #26
giritli
Kaptan

Bu konuyla ilgili sirkülerde herhangi birşey yazıyormu bilemiyorum ama yazmıyorsa bile çevrede başka avlanan amatörler varsa şayet en azından onlara duyulması gereken saygı babında zaten 4 ve hatta 3 oltadan fazla kullanmamak gerekir diye düşünüyorum....

Gittiğim kıyı avlarında ben en fazla 2 olta kullanıyorum şahsen....Bunu yapmamın sebebi de şansımı ikiye katlamak değil sadece farklı takımlar kullanmak isteyişim oluyor...bir takımı avlanılan meranın özelliklerine göre 3 köstekli sarkıtma takım ya da tek iğneli gezer kurşunlu takımdan yapıyorum... ikinci takımımı ise dipkıbrıslı yapıyorum...Açıkcası bunlar bana yetiyor...

Eski 15-03-2007, 08:05   #27
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

onur 4 olta ve çapari hariç en fazla 6 iğneye müsaade var sirkülerde ben 4 kamış kullanıyorum ama 14 yaşında oğlum yeme zile yardım ediyor yoksa dediğin gibi 2 olta yeter birine bakarken öbürünü kaçırıyorsun tabii balık bolluğunda
Yer:İSTANBUL
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 08:19   #28
aganta borina borinata
Guest

amatör balıkçılık sirkülerinde bir amatör balıkçı için olta sayısı cevat beyin bahsettiği sirkülerde belirtilmiş... kişi başı 4 olta çapari hariç 6 iğne ile sınırlandırılmış...bu amatör balıkçı için teknede kıyıda yada iç sularda aynıdır... ancak teknede için belirlenmiş başka bi uygulama varsa konuda bilgisi olan arkadaşların bilgi vermesi çok iyi olur...

bu arada daha önce haldunla bu konuda konuşmuştuk ama sitede yazdık mı hatırlamıyorum... kıbrıs denen takımda toplam iğne sayısı 6 adedi geçerse sirkülere göre yasak bi takımdır...çaparinin tarifi tam olarak yapılmıştır...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 08:39   #29
gokseldbuga
Guest

Biz sirkülerimizi de tahmin ederim egemen devletlerden adapte etmişizdir, senin her yanın eğri olsun ama sen büğrüyü bul. Sen onca trole gırgıra izin ver avmarketlerinde boy boy tırıvırı satışına izin ver ama kullanımı yasak olsun ,kıyıdan av yapanlara olta sınırlaması getir.
Benim 3 kamışım oldu toplamda, abim ise 7-8 olta atar, bunların herbirine mamun, borukurdu, madya, yengeç, sübye, sardalya takar, bazıları tek gezer kurşundur (madyalar, sübyeler) , bazıları köstekli (mamunlar ) bazıları dip kıbırısıdır (sardalya).
Bunun şansı artırmakla da ilgisi vardır, bir çeşit mazmuzlama da diyebiliriz, ama bence hepsinden ötesi stil olarak bakabiliriz, daha doğrusu ben bu şekilde gözlemledim. Bu şekilde alışmış ve nasıl oluyorsa hepsine yetişiyor ben mümkün değil idare edemem. Oltalarını atar, ya ufak bir sopa diker başlarına ya da kayalar üzerine bırakır , çayını kahvesini koyar seyreder. Çevredeki amatörler açısından Onur' a katılırım , yada gider başka bir alanda atarım 2-3 tanesini,
Balık avlamak nasip kısmet işidir, sen takım yapmayı biliyorsan, yemini düzgün takıyorsan , kısacası avcılığın temek kurallarını yerine getirip oltaı suya attıysan gerisi kısmetine kalmııştır, ister 10 olta at ister 1 tane
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 08:56   #30
giritli
Kaptan

Benim yaptığım kıbrıslarda iğne sayısı altıyı geçiyor...9-10 adet sinek iğneden yapıyorum takımı...yani benim kullandığım takım şu durumda yasaklılar listesinde...peki kefal için yapılan kıbrısların öteden beri gelen dedelerimizden gördüğümüz belli bir standardı olmuyormu...benim bildiğim dükkanlarda satılan hazır takımlarda da 9-10 civarı iğne oluyor...bilemiyorum ama 6 iğne sınırı sarkıtma tipi takımlar için geçerli olsa gerek diye düşünüyorum...bundaki kasıt sanıyorum ki 6 iğneden fazla yapılan sarkıtma takımın neredeyse paragatın işini göreceğinin düşüncesinden kaynaklanıyor...sirküleri hazırlayanlarında bundan yola çıkarak böyle bir sınırlama getirdiklerini düşünüyorum....bence bu iğne sınırlandırması kıbrıs tipi takımlar için tartışılır gibi geliyor bana...

çünkü işim kanunlar,tebliğler vb.ile çok fazla ilgili olduğundan şunu biliyorum ki kanun şöyle der "lafzın açık olmadığı yerde ruhuna bakılır" yani kanunda,tebliğde,sirkülerde ya da benzeri bir hükümde söylenen şey yoruma açıksa,o hükmün ne amaçla çıkarıldığına bakılır...

öyleyse kefal takımlarının ya da diğer türlerin avcılığında kullanılan dip veya yüzey kıbrıslarının hepsinin max.6 iğneden ibaret olması gerekiyorsa , ya iğne boylarını büyütücez ya da takımı daha kısa tutucaz demektir...eh bu şekilde yapılacak takımın da amaca ne kadar hizmet edeceği tartışılır bence...

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları