Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Takım Çeşitleri > Sarkıtmalar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-11-2006, 15:38   #1
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Varsayılan Derin Dip Sarkıtmalarında Hassasiyet.

Forumda zaman zaman derin dip balıkçılığı ile ilgili başlıkları ilgi ile takip ediyorum. Henüz bu konuda bir tecrübe yaşamadım. Ancak ileride olur ya kısmet olursa diye, aklıma takılan birkaç konu var.

Derin dip takımlarında kurşun kullanımının genellikle 500 gr ve üzerindeki ağırlıklardan oluşması gerektiğinden bahsediliyor (özellikle akıntı olan yerlerde). Böyle bir durumda takım körleşmiyor mu? Özellikle çok cüsseli olmayan küçük balıkların vurduğunu nasıl anlıyorsunuz?

Bu takımları toplarken kimi yerde çıkrık veya benzeri materyaller kullanılıyor. Bu durumda oltada iri balık varsa koloma nasıl veriyorsunuz?

Saygılar, sevgiler

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 28-11-2006, 19:30   #2
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Sevgili Murat,
derin su avında takımın bir an önce dibe inmesini sağlamak ve yazmış olduğun gibi ara katmanlarda bulunan farklı yönlere akan akıntılarda maruz kalmamak için ağır kurşunlar kullanılmaktadır.Doğal olarak takımın diğer elemanlarıda kurşun gibi kabalaşacaktır. Ancak buna alternatif malzemelerde vardır.Örneğin ana bedende misina yerine örgü iplerin kullanılması birçok avantaj sağlamaktadır.Çap-çekerleri misinalara göre oldukça yüksektir.Daha ince olmaları nedeniyle suda sürtünmelerini de azalmaktadır.Ayrıca misinalarda artan metreye göre esnemeleri fazlalaşırken, iplerin böyle bir sorunu yoktur,yani esnemezler.Bu yüzden de balığın vuruşlarını anında algılamak mümkündür.Kurşunların ebatlarını küçültmek istiyorsak, özgül ağırlığı daha fazla olan civayı kullanabiliriz,tabi onu çok iyi izole etme şartı ile.
Makine aksamlarına gelince, burada kimi el yapımı kimi seri üretimlerde modellerine göre boşalma sistemi, olanı olduğu gibi olmayanıda mevcuttur,lakin hedef balığın büyüklüğü baz alındığından malzemelerde ona göre seçilmiş olur,böyle bir takımına kaloma vermektense aralıksız çekilmesi öngörülür,zira ince takımda olduğu gibi bir yük karşısında kopma ya ada kırılma eğilimi göstermezler,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-11-2006, 22:28   #3
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Erol Abi'ye bu konuda katılıyorum. Üç avdır sarkıtma dip oltasında örgü ip kullanıyorum. Bunların ikisi yaklaşık 80 m civarı avlardı. Kesinlikle balığın her vuruşunu hissettiriyor.

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-2006, 11:32   #4
mozdil
Tayfa

Çok teşekkürler. Örgü ip olarak öneriniz var mı? Şu sıralarda Berkley'in Fireline modelini inceliyorum. Bu misina ile ilgili görüşleriniz nedir?

Eski 29-11-2006, 17:07   #5
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Murat abi örgü iple avlananlar çok memnun mert abi ile aynı yerde avlandık 2 avda 80 metre civarında misinayı çektiğinde kurşun yerinden kalkmıyor bile hissetmek çok zor oluyor eğer böyle derin suda av yapmayı düşünüyorsan örgü misinayı kesinlikle tavsiye ederim avdan maximum keyif alırsın

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-2006, 19:36   #6
katiti
Kaptan

Alıntı:
moz tafarından gönderildi
Çok teşekkürler. Örgü ip olarak öneriniz var mı? Şu sıralarda Berkley'in Fireline modelini inceliyorum. Bu misina ile ilgili görüşleriniz nedir?
Berkeley Fireline'ı incelemedim. Ben Pelican Despot Stubborn Braid kullanıyorum. 0,27 mm çekeri 16,7 kg. Bunun avantajı spin makineye de sarılabilmesi. Normal örgü ipler yalnızca çıkrık makinelere uygun, fakat bu ürün üzeri lamine olmasından dolayı spin makinelerde de kullanılabiliyor. Haliyle diğerleriyle arasında biraz fiyat farkı var.

Navigare necesse est...

Eski 29-11-2006, 19:38   #7
mozdil
Tayfa

Benim düşüncem bir casting makine ve kamış (ultra light) ile 010 gibi bir ölçüde fireline kullanmak.

Eski 29-11-2006, 20:06   #8
katiti
Kaptan

Fireline lamine mi? eğer lamine değilse casting makinede kullanamazsınız, atar. ama lamine ise 0,10 gayet güzel olur tavsiye ederim. Benim 0,27 almamdaki amaç aynı ipi sırtı çekerken de kullanmamdır.

Navigare necesse est...

Eski 29-11-2006, 20:11   #9
katiti
Kaptan

Bu arada şimdi fireline'a baktım, eğer yanlış anlamadıysam bu ürün örgü misina. bizim söz ettiğimiz ipten biraz daha farklı bir ürün. örgü misinalar da çok sağlam ve güzel ürünlerdir. ama derin sudaki esneme özelliklerini bilmiyorum, sanırım bu konuda erol veya selim abilerden daha net bilgi gelecektir.

Navigare necesse est...

Eski 29-11-2006, 20:14   #10
mozdil
Tayfa

Lamine olan ve olmayanı inceleyemediğim için bir yorumda bulunmam yalnış olur. Elimde eskiden 027 vardı. O zaman makinede kullandım. Ancak uzun süreli bir kullanım olmadığı için tecrübe kazanmak ve aktarmak mümkün olmadı.

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları