Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Kamışlarla İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 30-08-2007, 09:56   #111
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

Muvaffak abi,kamış tercihinde 2. tercihini kullanmanı tavsiye ederim.Yozuriyi bende almak istedim ama albanın yedek servisi ön planda biliyorsun.Ayrıca ben 4 aydır kullanıyorum çok memnunum,tabii bu tip kamışlarda bildiğin gibi taşıma problemi var teleskopik olmasına rağmen yine de çok uzun araçsız biraz zor.Makina içinde bu kamışa dam quıck 265 tavsiye ederim 2 bilyalı ama çok kuvvetli ve kullanışlı bir makine,büyük balık için ideal.Fiyatı da alba makineler civarında biraz fark olsada değer.
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 05-09-2007, 22:11   #112
rokko
Oltacı

rokko kullanıcısının avatarı

Alıntı:
GevrekLevrek:) tafarından gönderildi
Sanırım bizim hatamız, yani spora yeni baslayan bir cok arkadasın hatası kamışlar hakkında yeterli bilgi sahibi olmamamız. 5-30 gr atarlı bir kamışla 100 gr kursun atmaya calısmak gibi. Bu kamıs hakkında verdiginiz bilgilerde cok yararlı. Sizden ricam bu bilgilere vermeye devam etmeniz ve bu kamısları yurticinde, eger mümkünse, nereden temin edebilecegimizi soylemeniz. Tesekkürler.

NOT: Sanırım bu kamısla nispeten ufak bir makara önericeksiniz...Shimano? Okama? Daiwa? Hangi model? Teşekkürler
Gevrek-levrek kardesim, bu kamislar hakkinda birazda ben bilgi vereyim.Genelde yavas akan genis akarsularda plactika,rosiora,karagoz kirmizi kanatli kefal gibi baliklarin avlanmasinda kullaniliyor.Bunlarin icinde plactika`lar 1 kg. civarina ulasiyor digerleri kucuk baliklar.Bunlarda bologneze kamislarinda oldugu gibi kucuk makinalar kullaniliyor.(shimano SEDONA 500FA gibi)Genelde sizinde dediginiz gibiyarismalarda avlaniyorlar.Once yem hazirlaniyor.Iki uc cesit hazir yem acilip biribirleri ile karistiriliyor.sonra hafif islatilip elekten geciriliyor.kartopu yapar gibi portakal buyuklugunde yapilip iyi olmusmu yani islaklik kivami tamammi diye eziliyor dagitiliyor.tamam.Ve bes alti top hazirlaniyor.Derinlik olcme kursunu ile (hepimizin bildigi misket kadar kursun,arkasindan camasir mandali gibi acilip kapanmali)avlanacagin yerin derinligi olculuyor.Asagi yukari 15~20 metre en fazla.daha ileride o ince samandra zaten gozukmez. samandira gozukmez.Yem yere degiyor-degmiyor gibi ayarlanacak,samandrasi ozel 20~25 cm.boyunda en fazla kursun kalem kalinliginda,hatta daha ince.25 cm.lik samandra kirmizi cizgisine kadar dalacak sekilde kucuk sikma kursunlar ile ayarlaniyor.ilk kursun samandranin hemen altindan baslayip son kursun yeme 20 cm. olacak sekilde misina uzerine diziliyor.Ve derinligi olculen yere atiliyor.Yemin icine tabii canli sinek kurtlarida karistiriliyor.Bu kurtlar en az iki tane olmak uzere 12~16 numara arasi kancalara takiliyor..Daha sonra kamis su yuzeyine parelel duracak sekilde sagimiza veye solumuza 45 dereceye yakin bir sekilde uzatiliyor.Bu kamislarin ozelligi 390-450 cm.lik boyda en az 15 en fazla 18 yuzuk bulunmasi.Zaten bu kadar cok yuzuklu kamis ile cok ileri atilmasi dusunulemez.Zaten kamisi eline aldigin zaman cok ileri atilmasi icin yapilmadigini anliyorsun.Bunlar cok cesitli kalitelerde yapilmis,shimanonun 3~4 kalitesi var,en dusuk kaliteliside catana.Cunki bende var.Ondan sonrada nexava,ve tecnicum geliyor.Bu mach `larin biraz daha iyisi cormoranda var.O biraz daha buyuk baliklar icin.Herhalde biraz yardimci olmusumdur. Cok selsmlar.

bayermures@yahoo.com
rokko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-2008, 10:25   #113
ondercetin
Oltacı

ondercetin kullanıcısının avatarı

Herkese merhaba, uzun süredir forumu takip ediyorum ama yazmak bugune nasipmiş. Bir makine ve kamış almak istiyorum. Makina baslıgından okudugum kadarıyla alba rr60 modelini kafaya koydum ama ona göre bir kamıs bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Genelde Karaburun-Balıklıova tarafında çipura avlamay çalışıyorum desem daha iyi olur

simdiden tesekkurler

HİÇ BİR ZAMAN GEÇ DEĞİLDİR
ondercetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-11-2009, 20:13   #114
arsenyildiz
Oltacı

arsenyildiz kullanıcısının avatarı

Usta benim anlamadığım neden teleskopik kamışı bu kadar kolay kesip attın, benim bildiğim en çok tercih edilen kamış çeşidi olup gayet yuksek kalite ve profesyonel çeşitleri her markada mevcut. Tercih etmeme sebeplerini biraz açabilirmisin ben bu aralar surf kamış alıcam aklıma da yatan bir kaç marka ve model var ama ben hep teleskopik versiyonlara baktım mesela şimdi kafamda bir şüphe uyandırdın biraz geniş bilgi verirsen cok sevinirim.

Şimdiden ilgin için teşekürler.
Alıntı:
balıkcı tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Son olarak teleskopik kamışlar bu kamışlar hakkında fazla bir şey yazmayacağım çünki hiç kulanışlı değildir yanlızca taşıma kolaylığı vardır.
04.03.1982
0 Rh (-)
arsenyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-11-2009, 20:41   #115
fahrettin
Oltacı

fahrettin kullanıcısının avatarı

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sami kardeş.kamış desen 4 metre tatlısu kamışı en ucuzundan alba vs.. .üzerine 4 adet porselen halka ve makina yuvası montjı yaptınmı..oldu sana ucuz ve enek bir kamış... makina desen alba milenyum elli yada 5 sene önceki bir sıradan makina...yalpa/yalpa hale iş görüyor..
dostlar balık geldimi.10 ytllik kamış ta iş görür 50 ytl lik.kamışta..ben bunu bilirim bunu söylerim çünkü hep yaşadım..

elimde daiwa nın 3 parçalı 4 metrelik surf master (eski model) kullanılmamış. sahil sopası vardı..100/300 gr. kumsaldan yüklen gitsin.. çek gelsin. 5/10 kg balıgı.
aylar önce Faruk kardeşime verdim. acaba bu güne kadar kaç tane balık tuttu. bilmem...

millet tahtaya sarılı 50 m. lik 0,60 misina ucunda küspe +4 igne .. 5/10 kg lık sazanları tutuyor..

yıllar önce istanbul avcılarda iken.. bulgar göçeni soydaşlar la balıga giderdik. yaz gecesi çatalcada çakılgölde kalınırdı. adamların ellerinde para veripte almıyacagınız rus malı 2 parçalı 1,5 metreleik tel gipi sopalar ve avuç içi kadar makinalar ne bilye var ne bir özellik..6/7 tane sopayı yanyana dizip suyuda yemledilermi.
sabaha kadar sırayla sazanları küspeyle alırlardı her biri 2 den 5 kg a kadar..
o uyduruk takımlarla (((hani şimdilerde plastik ambalajlarda satılır set olarak..ta çocuklara oyalansın diye alınır...işte onladan)))
iş balık olsun. mesele orda..
abi sana katılıyorum bundan yıllar önce tatlı suda bizde öyleydik.deoderant şişelerine köpüklere misina sarıp atardık,iğneler taşa takılır açılır bizde bir şekilde düzletip tekrar atardık kimi zaman paslanır zımpara ile temizlerdik.Yine de koca koca balıklar çekerdik.
fahrettin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-2010, 01:03   #116
The Lunatic
Kaptan

The Lunatic kullanıcısının avatarı

Merhaba,
At çekle levrek avında kullanmak üzere bir surf kamış almak istiyorum. Bütçem 50-70 TL arası. marka ve model konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?

Bazı markalar ve modeller bu sitede var:

Uğur
İZMİR-1981
Öğretim Elemanı
The Lunatic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-2010, 07:27   #117
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
The Lunatic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba,
At çekle levrek avında kullanmak üzere bir surf kamış almak istiyorum. Bütçem 50-70 TL arası. marka ve model konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?

Bazı markalar ve modeller bu sitede var:

Uğur abi şuan çıkmam gerekiyor.
At-çek için surf kamış kullanılmıyor spin dediğimiz at-çek için yapılmış özel kamışlar kullanılıyor. Önerilerde bulunacağım ilk fırsatta.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-2010, 08:16   #118
The Lunatic
Kaptan

The Lunatic kullanıcısının avatarı

Tamam Taygun. Tavsiyelerini bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Uğur
İZMİR-1981
Öğretim Elemanı
The Lunatic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları