Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > RASTGELSİN HAKKINDA > Öneriler, Eleştriler, İstekler

Öneriler, Eleştriler, İstekler Forum hakkındaki öneri, istek ve eleştrilerinz...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 11-11-2006, 13:28   #1
ramazanuçar
Guest

Varsayılan av yasakları ve kaçak avlanmalar

merhaba.
uzun zamandır tüm amatör balıkcılık sitelerini takip ediyorum ve fırsat buldukça katılım ve paylaşımda bulunuyorum..Bu paylaşımlar esnasında gördümki herkesin ortak bir sıkıntısı var..YASADIŞI AVLANMA Baktık ki sadece konuşmakla olmayacak; bu konuda bir arkadaşım güzel bir öneride bulundu.önerisi aynen şudur;
Şuanki uygulamarı beyenmiyor ve değiştirilmesini istiyorsak işin bilimsel olan kısmına takılıp kalıyoruz bence. Aslında hepimizin aklında birçok kesin yargı var ama bizim kesin sandıklarımız bazen bilimle örtüşmeyebiliyor. Yanlış olduğunu düşündüğümüze bilim doğru diyebiliyor. O yüzden şu anki yasakları ve uygulamaları doğru kabul ederek bunlara ters yapılan işlere vereceğimiz tepkiyi geliştirmek ilk yapmamız gereken bence.
Yani eğer biyerden başlanacaksa o yer ilk önce kaçak ve zamansız avcılık olmalı.Var olan kuralları sorgulamayı erteleyebiliriz diye düşünüyorum.
Şu anda amatör balıkçılıkla ilgili birçok site var ve bu sitelerin binlerce üyesi var. Bu insanların birlikte hareket edip birlikte verebileceği tepkileri düşünürsek elimizde olan imkanla biyerleri sarsabiliriz diye düşünüyorum. Mesela bu sitelerde ortak bir ihbar hattı kurulabilir. Yasadışı av gören bir kişi siteye bunu iletir. Bundan haberdar olan bütün üyeler aynı anda yetkili mercii arayarak veya mail atarak uyarırsa sanırım oldukça etkili olabilir. Bunun gibi birçok tepki metodu geliştirebiliriz sanırım hepimizin buna benzer önerileri olacaktır.
Bu konuyu sadece konuşarak biryere varamayacağımızı hepimiz biliyoruz. Bizim burda soruna çok mantıklı çözümler bulmamız sorunun çözümüne etki etmeyecektir. Önemli olan burdaki birliktelikten bir tepki doğurmak.
Son olarak önce kuralsızlıkla uğraşalım kuralları sonra tartışırız diyorum. bu konuda tüm üye olduğum sitelere bu mesajı gönderiyorum ve bu sitemizdede duyarlı davranılması açısından duyuru olarak yayınlamanızı sizlerden istiyorum..
Toplu olarak hareket edersek eğer inanıyorum ki birşeyler başaracağız....

İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

arkadaşlar yukarıdaki yazı başka bir forumda yazılmış ve tüm amatör balıkçılık forumlarına gönderilmiş olan bir yazıdır.sitemizin kapalı olduğu dönemde takip ettiğim forumdaki arkadaşlarla yukardaki konuları dile getirmek ve ortak bir tepki oluşturmak yönünde fikir birliğine varmıştık.bu konu hakkında sizlerin görüşleri nedir?sizcede bu şekilde ortak bir platform oluşturmak uygunmudur?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 11-11-2006, 20:17   #2
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Ortak tepki güzel fakat burada önerilen yöntemde teknik bir sorun var. Yetkili merciler işlem yapabilmek için kanıt isteyecektir. Bu işin en güzeli yasak avlanan kişiye suç üstü yapmaktır. Bunun için de jandarma ya da sahil güvenliğe bir telefon ile ihbar yapılması gereklidir. Eğer bu tür durumlar gördüğümüzde aldırmazlık etmeyip bir telefon edersek bu konuda daha çok yol alabiliriz.

Ortak tepki konusuna gelince, tüm sitelerin ortak hazırlayacağı bir bildirinin bu konuda yetkili mercilerin bağlı olduğu en üst makama (bakanlık vs) bir temsilci tarafından ulaştırılması ve görüşmede sözlü olarak da meramımızın anlatılması bir başlangıç olacaktır diye düşünüyorum...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-11-2006, 07:48   #3
mufi
Guest

Arkadaşlar size çok basit bir örnek vereceğim... benim 3 yıldır şahit oldugum bir olay..
burada bana göre ne yetkilinin ne de bizim maalesef yapabilecek bir şeyimiz yok..
örnek:
1-k.menderes havzası dogal hayatı koruma alanıdır..orada kara ve su avcılıgı yaptırılmaz.. ama yıllardır bu düzlükte Zeytin köyvardır ve bu köyünün halkı koyun otlatır....ortalık yerde pamuk ekilir. vs. halk tarfından bu topraklar kullanılır..
bataklık içinde serpme ile sazan avlar //dereye ag gerer...vs..vs..bir adet korucu namlı ve altında bir külüstür mobilet ile bunun denetimini maalesef yapamaz...
eh buyrun bakalım sesinizi nereye ulaştıracaksınız ve kim size yardımcı olacak..
ben sadece 3 kez bu konunun acıklıga kavuşması için karşıyakada milli parklara gidip konuştum.. sonuçta koca köyün yerini değiştirmeleri gerekiyor ama tabii olmuyor..ülkemizde baraj yapımında köylerin yeri değişiyor. ama konu dogayı koruma alanı olunca hiç bir hükümet ve veya yetkilinin olumlu bir hareketi olmuyor?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-11-2006, 07:11   #4
ramazanuçar
Guest

selam arkadaşlar

ben kendi adıma tarım ve köy işlerine mail atarak bir yazı gönderdim.
toplu olarak yapacağımız şeylerin yanında herkes bu şekilde yetkili mercilere yazılar yazarsa tahmin ediyorum ses getirecektir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-2006, 13:57   #5
ramazanuçar
Guest

arkadaşlar bu konu çokmu önemsizki sadece iki arkadaşım konuyla ilgilendi?

sitedeki tüm arkadaşların bu konuya enaz benim kadar duyarlı olduklarına inanıyorum.lütfen hep birlikte bişeyler yapalım.en azından gelecek nesillere bırakabileceğimiz canlı türleri olsun.çocuklarımız hamsiyi, levreği, çuprayı.lüferi ve adını sayamadığım denizlerimizin ve iç sularımızın canlılarını ansiklopedilerden tanımasın.biz en azından bunun gayreti içinde olalım içimiz huzurlu olsun...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-11-2006, 15:48   #6
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Ramazan bey,olayı çok güzel ele almışsınız tebrikler.Arkadaş geçen sene Ankara dan 3 arkadaşgece yarısı Çankırı ya sazana gittik,öğlene doğru 1 araba daha geldi 5 kişiler olduk orada 8 kişi ben gölün etrafını 4 olta ile turladım,boş yer bırakmadım.ayaklarıma kara sular indi 8 kişide eli boş.Dönüşte yol kenarında çobana sorduk bu gölün balıkları nereye gitti diye.Belediye başkanının düğünü varmış,ona lazım olmuş.gerisi size kalmış.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-2006, 09:53   #7
aganta borina borinata
Guest

ramazan bey..ben konuyu takip ediyorum...yazılanların hepsini okuyorum...cevap yazmamamın sebebi; bu konu defalarca gündeme geldi ve hafife alınmayacak kadar önemli...ve daha önce de bu konu hakkında yazılar yazdık...mert in yazısını okuduktan sonra yazma tekrar yazma gereği hissetmedim...ve sorun sadece av yasakları ve kaçak avlanmalar değil...bu konuda yapılması gereken bi çok iş var...ve bunların çoğunu uygulamaya koymak ekonomik açıdan sıkıntılı toplumlarda imkansızdır...

herşeyin daha iyi olması dileğiyle...

rastgelsin...

Bu mesaj en son " 20-11-2006 " tarihinde saat 14:35 itibariyle aganta borina borinata tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-2006, 10:34   #8
ramazanuçar
Guest

doğan bey haklısınız.maddi sıkıntılar herkesin elini kolunu bağlıyor.yapılmak istenen birçok müspet şey bu sıkıntıdan dolayı yapılamıyor.

ama hepimizin bilgisayarı mail i var.diğer forumlarla birlikte bu işe gönül vermiş kişilerin sayısı binlerce.en azından %10 u bu işe el atsa ciddi bir kalabalık teşkil eder.şimdi tarım köy işlerine sahil güvenliğe veya yetkili kurum her nevarsa birer mail atmak çok zor olmasa gerek.bazı gazeteler de kaynak buldukları müddetçe bu konuları işliyor.mesela ben son birkaç gündür zaman gazetesinde bu konuyla ilgili iki ad.yazıya rastladım ve forumda paylaştım.bu tür örnekleri haber niteliği taşıdığı takdirde çoğu gazetenin işleyeceğine eminim onlara da mail yoluyla veya elde edilebilecek dökümanları posta aracılığıyla göndererek bu tür haberleri yayınlama ve toplumun genelini bilgilendirerek ortak bir görüş oluşturma yoluna gidilebilir.hepimiz balığa gittiğimiz yerlere fotoğraf makinalarımızı götürüyoruz.gördüğümüz olumsuzluklarında fotoğraflarını çekip bu gazetelere ulaştırabiliriz.bir iki kişinin bunları yapmasıyla yüzlerce kişinin yapması arasında dağlar kadar fark olur.ve bence bunlar hiçbirimize ekbir mali külfet getirmez.

saygılarımla...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-2006, 14:07   #9
aganta borina borinata
Guest

ramazan bey...sanırım ben yanlış ifade ettim...ben bize doğuracağı maddi bi külfetten bahsetmedim...ekonomik açıdan sıkıntılı olan toplumlarda sıkıntılı bi ruh hali vardır...ve bu dururm önemli olan bi konuya karşı insanları duyarsız hale getirir...
yanlış avlanmalarla ilgili yasalar oluşturulmuştur...bu yasaların neredeyse hiç biri uygulanmamaktadır...örneğin av yasağı olan tarihte avlanan bi balıkçıyı gören jandarma av yasalarından genelde habersizdir...balık avı onlar için pek önem arzetmez...diyelim ki yasalardan haberdar o zamanda bi kaç balık için cezai işlem uygulamak istemezler...hele şikayet olmazsa balıkçıyı görmezden gelirler...

bunlar bi yana...ben eğer denizleri ayrı tutacak olursak...iç sularda;
1) amatör balık avcılığı dışında her türlü ticari avcılığa ve bu amaçla kurulan kooperatiflere karşıyım ve hepsinin kaldırılması gerektiğini düşünüyorum...
2) iç sularımızdaki bütün av sahalarında 24 saat yasaları bilen gözetmen-bekçi-korucu-artık adına ne derseniz- kişilerin sürekli gözetim yapması gerektiğini düşünüyorum...
3) balık popülasyonlarının kontrol altında tutularak, adet ve boy olarak belirlenmiş balıklara müsade edilmesi ve sayıca azalan balıkların avının güvenli nüfüsa erişinceye kadar yasaklanması gerektiğini düşünüyorum...
4) iç sulara bırakılan her türlü insan atığına ( ki buna aklınıza gelen herşey dahildir) bir an önce sonverilmesi gerektiğini düşünüyorum...
5) her türlü ağın tamamen yasaklanması gerektiğini düşünüyorum...
6) yasaların iç sulardaki amatör balık avcılığının önemli bi turizm kaynağı olduğunun farkına vararak geleneksel yargılara bağlı kalmadan ülkenin en önemli zenginliklerinden biri kabul edilerek yeniden ve gerçekten koruyucu anlamda su ürünleri kurumlarıyla birlikte düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum...
7) çıkan yasaların da ciddiye alınarak 2. sırada bahsettiğim kişilerce kimsenin gözünün yaşına bakılmadan uygulanması gerektiğini düşünüyorum...
8) amatör balıkçı belgesinin ciddiye alınarak 3-5 lirayı veren herkese verilmemesi ve bu belgeyi almak için yaş sınırı getirilmesini bunun yanında belgeyi alacak yaşta olmayanlarında yanlarına bu belgeye sahip bi amatör balıkçı olmadan av faaliyetinde bulundurulmaması gerektiğini düşünüyorum...
9) av sahalarında hertürlü atık madde bırakan avcılara cezai işlem uygulanması gerektiğini düşünüyorum...
10) ticari amaçlı balıkçıların zarar görmemesi için uygun olan yerlerde faaliyet tarzlarını değiştirerek sıkı denetim altında çiftlik yetiştiriciliği yapmaları ve bu konuda devletin teşvikçi - destekçi kimliğiyle rol oynaması gerektiğini düşünüyorum...

düşünüyorum da düşünüyorum...iç sulardan bahsettim çünkü iç sular denizler gibi değildir ve tamamen sınırlıdır...demem o ki sorun iç sularımızda daha tehlikeli boyutlara ulaşmıştır...bi akvaryum düşünün ve içindeki balıkların üremeleriyle ölümlerini oranlarını bi görün...üreme az ölümler çok ise balıklar bi süre sonra biterler....aynı oranda ise bi rutin vardır...üreme cok ölüm az ise akvaryum artık küçük gelir...aslında bu durum denizlerde de aynıdır...ama süreci biraz daha uzun sürer...insanlarımız ne yapıyor? ; gözlerini kapatıp ha bire tüketiyor...yetkililerimiz ne yapıyor işte önemli olan bu...onların evinde bi akvaryum yok...
ben olaylara daha çok mantığıyla yaklaşanlardanım...ve bi çok durumda dilime pek hakim olamam...hatta hakim olmayıp size direk şunu söyleyeyim...bende ara sıra diğer sitelere bakıyorum...ve memleketimden bi kaç tanıdık gördüm ve yazdıkları yazıları okudum...şaştım kaldım...çünkü bu adamların nerelerde ve nasıl avlandıklarını biliyorum...emin olun amatör balık avı konusunda koruyucu kimliklerle yazı yazanların hepsi süt dökmüş kedi değiller...

ki eğitim ve ekonominin havanda dövüldüğü güzelim ülkemizde insanlarımızın çoğu bu vb. konularda duyarlı olma lüksüne pek sahip değiller...yazık ki duyarlı olanları da sayıca oldukça az olan duyarlı insanların dışında kimse sallamıyor...adamı arıyorum ve diyorum ki "kardeşim av yasağı var...kooperatifin adamları gölü çeviriyorlar... gelin bi bakın şunlara..." adam bana diyorki "sen nereden biliyorsun... o zaman sen de avlanıyorsun..." diyorum ki "kardeşim ben avlanmıyorum... gördüm sadece" adama bana "nerden
gördün" diyor...ben de diyorum ki "lan sana ne...ben bi ihbar yapıyorum sende görevini yapsana"...adam diyorki " ya bırak kardeş adamlar aç...ekmek peşindeler".....şimdi bu muhabbete ne dersiniz...ben haklıyım, balıkçı haklı, aradığım adamlarda haklı çünkü balık veriyorlar onlara...yasayı çıkaran kurumlarında uygulama konusunda aldığı tedbirleri de hepimiz biliyoruz...

ramazan bey...beni karamsar ve pasif olarak görmeyiniz...bende biliyorum ki birlikten kuvvet doğar...siz haberlerde yada benzeri tv. ve radyo programlarında ölen balıkları ve denizlerde av yasağının bittiği konusunun dışında konumuzla alakalı bi habere rastlıyormusunuz...yasak mevsimde avlanan balıkçıya şu kadar ceza kesildi gibi ya da azalan sazan balığının karşısında artan turna balığının avının yapılması ve sazan avının yasaklandığı gibi bi habere rastladınız mı...ya da sularımızdaki balıkların çoğaltılması için ilgili kurumların yaptığı çalışmaları anlatan bi belgesele kaç defa rastladınız...7-8 yıldır amatör balıkçı belgem var ama daha hiç kimse bana "hemşerim ne yapıyon burda, senin belgen var mı?" diye sormadı...

denizlerimiz içinde söylenecek çok şey var...kim amatör kim profesyonel belli değil...

yani ramazan bey...inanın ben de bu konuya en az sizin kadar duyarlıyım... ama usandım artık...ilgili kurumlar duyarlı olacak ki duyarlı balıkçılarımızında duyarlılığı havada kalmasın...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-2006, 14:29   #10
ramazanuçar
Guest

doğan bey yerden göğe kadar haklısınız.işte bu noktada toplu hareket etmenin önemi ortaya çıkıyor.siz tekbaşınıza şikayet ettiğinizde belki kaale almıyorlar belki ikinci kişide şikayet ettiğinde kaale alınmayacaktır.ama 20-25 kişinin aynı konuda şikayet ettiklerini düşünün aynı kişileri.

konunun özü şu biz şu anda yüyürlükte olan kanunların uygulanabilir şekilde olmalarına gayret etmeliyiz.hepimizin sizin dilek ve temennilerinize benzer arzuları var.ama daha devletin koyduklarını uygulayamıyoruzki bizim arzuladıklarımızı gerçekleştirebilelim.

kalın sağlıcakla...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları