Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Misinalarla İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 14-03-2007, 08:24   #51
LehimpompasI
Oltacı

LehimpompasI kullanıcısının avatarı

Alıntı:
moz tafarından gönderildi
Benim aldığım Whiplash Pro sinking, 270m, 0,097mm, 7,33kg. Belki de sinking veya floating olmasına göre çeker farklı olabiliyordur. Bu arada bu ürün artık üretilmiyor. Stoklardaki malzemeyi alıyoruz.
Hocam üretiminin neden durduğunu biliyor musun? Biraz aradım ama adamların resmi sitesini bulamadım. Eğer daha yüksek kalitede bi ürün çıkarmaksa bunu durdurmalarının sebebi güzel tabi ama öyle değilse bu kalitede bi ürün hızla tükenir ve haliyle fiyatları kısa sürede tavan yapar.
Ben almadan denemeden bitmemeli
Sponsored Links
Eski 12-04-2007, 12:43   #52
karakayalı
Oltacı

karakayalı kullanıcısının avatarı

Alıntı:
yalcinicli tafarından gönderildi
Murat hocam, keske bana da haber verseydin.
Saglik olsun, orgu ipin simdiden hayirli olsun.
Rastgelsin diyorum sana. Cok memnun kalacaksin.

Arkadaslar, bu arada orgu olarak bahsi gecen farkli markalardaki malzemeler misina degil, iptir. Yakindan gorme sansi olmamis arkadaslara bunu belirtmekte fayda var.
Renkleri degisik olabilmekle birlikte, dikis ipine benzetmek cok da yanlis olmayacaktir. Yani seffaf degil, %100 opaktir.
3 kat ust uste sentetik liflerden orulmus bir malzemedir. En son kat olarak uzerine su tutmasini egelleyen bir izolasyon yapilmistir. Bazi markalarin kesiti ig bicimliyken, bazilarinin kesiti tam daire seklindedir.

Esneme SIFIR ve gam yapmiyor. Esneme yapmadigi icin derin suda en kucuk vuruslar dahi hissedilmekte. Derin su dedigime bakmayin, 30 mt. de normal misinalarin esneme ozelliginden dolayi bir cok vurus hissedilemiyor.

Yeri gelmisken minik bir not dusmek isterim.
Lokaliteye ve mevsime gore baliklarin davranis bicimlerinde ciddi farkliliklar olabilmekte. Ornegin bundan 1 ay once 30 mt. lerde cipura ciddi bir darbeyle vurus yaparken, gecen hafta ayni yerde, kucuk bir isparoz nazikliginde vuruslar yapiyordu. Oteyandan yemin tamamini agzina alma egiliminde bulunmuyor. Yine bu lokaliteye ve mevsime bagli bir sey olsa gerek.
Tasmaliyorsunuz, tamam asansore birdirdim derken, 10 mt. sonra 300-400 gr. agirligindaki cipuranin yemi biraktigina tanik olabiliyorsunuz.

Orgu iplerin sozunu ettigim gibi dezavantajlarindan biri %100 opak olusu. Yani gorunmez ozelligi yok. Ancak her cesit sirtida, yayin gibi olasi buyuk avlarda bu dezavantajin hic bir onemi kalmiyor. Yine dislerini kesici olarak cok iyi kullanabilen balik avlari icin de ideal.
Diger bir dezavantaji ise, dugum oldugu kosulda acilmasi neredeyse imkansiz.

Bir cok ustun ozelliginin yaninda el oltasi olarak kasnakta kullanilmaya kesinlikle uygun degil. Hele ince olanlarin elde tutularak vurus beklenmesi cok cok tehlikeli diyebilirim. Ozellikle 0.20 ve daha inceye dogru giden caplar.
Kiyidan kullanimi dusunuluyorsa, kosteklerin 0.20 ya da 0.30 gibi bir misinadan yapilmasini oneririm. Herhangi bir takilma durumunda koparmakta zorlanabileceginiz gibi kapacak 10 mt. bir bolum bile insana evlat acisi gibi koyar.

Bir suredir Pelikan' in Despot dyneemasini kullaniyorum ve cok memnunum. Fiyatlarinin pahaliligi konusunda sizlerle ayni fikirdeyim. Sanirim bu Turkiyeye has bir durum. Ancak o pahaliligina ragmen memnuniyetiniz odediginiz parayi unutturabiliyor. Saniyorum ki bu orgu ipleri iyi kullandiktan sonra eskitebilmek oldukca zor.

Saygim ve sevgimle...

sn.içli,
ben de örgü ip almak istiyorum.hatta forumu gezinmesem bu konu ile ilgili yeni bir topik açacaktım.bütün arkadaşlara değreli bilgilerini paylaştıkları için tşk.ederim.

yazınızda ''En son kat olarak uzerine su tutmasini egelleyen bir izolasyon yapilmistir.''diye yazmışınız.
sorum şu olacak.bu izole maddesi kırılıyor mu?,uzun süreli kullanımlarda deforme olur mu?neden bu sorular derseniz,ben bu ipi (ki yazdığınız gibi bunlara bence de misina denmemeli) derinlik ayarlı şamandıra sisteminde kullanacağım.derinlik ise 10-20m arası.şimdi gün içinde belki 100 defa bu ip şamandıranın ucundaki halkadan geçerken (10-20m olan kısım)aşınır mı?
saygılar...
Eski 12-04-2007, 15:01   #53
yalcinicli
Çımacı

yalcinicli kullanıcısının avatarı

Murat, herşeyin bir ömrü mutlaka var. Su tutmasını önleyen izolasyon yıpranıp su tutcak olsa bile, çok uzun süreler güvenle kullanacağın kesin.
Bir çok markanın dyneema ürünlerinin aynı mm. de olmalarina karşin fiyatları arasında büyük farklar olduğunu görebilirsin.

Bir markanın 0.23 mm. x 100 mt. dyneemasına 14 YTL. öderken, bir başka markanın aynı özelliklerdeki dyneemasına 50 YTL. ödeyebiliyorsun.

Aralarındaki fiyat farkının tamamen kaliteden kaynaklandığını söyleyebilirim.
Ancak her pahalı ürünün kaliteli olduğunun düşünülmesini de dilemem.
yalcinicli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2007, 15:16   #54
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Benim kullandığım Pelican'ın Despot örgü ipi kaplamalı. Bazı (özellikle uç) kısımlarda yıpranmalar oluştu, buna rağmen kaplama özelliğini kaybettiğini pek söyleyemeyeceğim. Anladığım kadarıyla kaplama ipin örülmesinden önce flasalara yapılıyor...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2007, 15:31   #55
karakayalı
Oltacı

sn.içli.
bizim burada mustad dyneem 0,35 100m 20ytl.alıp denemede fayda var.bazan öyle büyük balıklar düşüyorki misina kopuyor.bir sezon kullansam da hakkını verir heralde...
Eski 12-04-2007, 15:45   #56
karakayalı
Oltacı

sn.katiti,
makinamda pelikan 0,40 misina sarılı ama yetmiyor. yukarıda yazdığım gibi örgü alacagım ...karar verdim....
Eski 12-04-2007, 15:45   #57
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
karakayalı tafarından gönderildi
sn.içli.
bizim burada mustad dyneem 0,35 100m 20ytl.alıp denemede fayda var.bazan öyle büyük balıklar düşüyorki misina kopuyor.bir sezon kullansam da hakkını verir heralde...
0,35 bir örgü ipin çekeri yaklaşık olarak 30 belki 40 kg'ın üstünde olacaktır. Bence daha ince bir seçim de yapabilirsiniz (yayın avlıyorsanız o başka ).

Rastgelsin...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2007, 15:52   #58
karakayalı
Oltacı

sn.katiti.
malatyada sadece mustad var.sadece 0,35 25kg çekerli.avladığımız balıklar ise pullu sazan.yada tatlı su kefali dediğiniz balık.7,8kg olanları var.bazanda çok büyük sazanlar ve barajın yerli balıkları düşüyor.misina işte bunlara dayanamıyor.
saygılar....
Eski 12-04-2007, 16:01   #59
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Murat 25 kg çekerli misna birazda kalama sayesinde 30-40 kg balığı alması lazım,zaten bunun üstündeki misinalarıda çıkrık makinalara sarıyorlar.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2007, 16:10   #60
karakayalı
Oltacı

merhaba hemşerim.
zaten ben bu misinayı bot üzerinden avlanırken kullanacağım.oltayı attığımız yer yaklaşık 80-100m derinliğinde.bazan balık gelmeyince mecbur yol veriyoruz. o zamanda mağaralara giriyor.beklemek zorunda kalıyoruz.yada kayalara sürtünmekten misina kopuyor.en son çare örme...
akşam avlandığımız yerlerin bir kaç resmini görebilirsin.belki biraz da hasret giderirsin.....
saygılar
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları