Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 31-12-2005, 12:38   #1
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Varsayılan Kültür balıklarına "doğal renk" makyajı

Bilmiyorum ne gereyi var yaratıcının verdiği rengi bozmaya bir onu değiştirmemişlerdi oda oldu yorum sizin

Kültür balıklarına "doğal renk" makyajı

Adana - Doğal ortamda yetişen balığa talebin daha fazla olması nedeniyle çiftliklerin ürettikleri alabalık, çipura, levrek gibi balıkların yemine, renkte değişim sağlayan sentetik ve doğal pigment maddeleri ilave ediliyor.

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Kumlu, insan beslenmesinde önemli rolü olan balığa talebin her geçen yıl arttığını, buna karşın balıkların avlanabilir doğal stoklarının sınırlı olması nedeniyle talebi karşılamada güçlük çekildiğini kaydetti.

Kumlu, doğal balığa olan talebin kültür balıkçılarını arayışa yönlendirdiğini, renk görünümündeki farklılığı gidermek için tıpkı yumurta sarısının renklendirilmesinde olduğu gibi, yemlere sentetik ve doğal pigment ilave ederek bu sorunu giderdiklerini ifade ederek, "Uygulama, balıklara bir nevi makyaj işlemi olarak değerlendirilebilir. Ama, kullanılan pigment maddeleri, insan sağlığı açısından sorun teşkil etmiyor. Yani endişeye gerek yok" dedi.
Eski 31-12-2005, 17:49   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Kültür balığı yiyenlere yemeden önce şunu söylemek isterim.
İzmir Balıklıova' da belki 20 den fazla çiftlik var bunların bulunduğu koylarda yaptığım dalışlarda zıpkının ucunu göremedim yedikleri yemler belkide zararsız ama benim içime sinmiyor zaten İzmir gibi bir yerde zaten besi balığı yemeye gerek yok diye düşünüyorum ve aileme yedirmiyorum.
Ayrıca lezzet bakımındanda beni tatmin etmiyor bu balıklar.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları