Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Makara - Makinelerle İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 01-12-2005, 14:55   #11
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Erol arkadaşım bizlerde doğudaki bu durumu el birliği ile balıkcı dostlarımızı bilgilendirerek değiştiririz gümrük meselesine gelince dostlarım biz avrupa ile gümrük birliğinde değilmiyiz bu konuyu araştırabilirsiniz yanlız vergisini vermek zorundasınız fakat büyük mevlalarda aldığnız yer malını dışarıya satacağından alırkende ucuza alma olanağı olabilir o zamanda malın değeri aynı kalmış olur yani siz malın vergisini dışarıya değil türkiyeye ödemiş olursunuz birleşip siz içeride bana gerek olursa bende dışarıda araştıra biliriz.
sevgiler,saygılar
Selim öner(balıkcı)
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 01-12-2005, 23:25   #12
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Alıntı:
balıkcı tafarından gönderildi
..... tatlısuda SHIMANO BAITRUNNER,in her modeli diyorum tabiki ...
Selim Bey,

Baitrunner’ları tuzlusu için önermiyor musunuz? Zira bu makineler firmanın kendi web sayfasında Saltwater Spinning Reel olarak geçiyor.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Alıntı:
levrek tafarından gönderildi
Sağolasın dostum,hele o açık artırım siteleri yok mu,neredeyse bazı malzemeler bedava fiyatına gidiyor.İnternette dediğin gibi çeşitli fiyatlar mevcut,üstelik Türkiye fiyatlarının çok çok altında, ama kargo vede gümrük ( ki bu konu da tam bir bilgim yok ) ücretleri eklenince fiyatları oldukça artıyor.İzmir de tanınmış markalardan iki tane dispiritor vardır,birisi Skakespeare diğeri ise Shimano dur.Bu arada farklı farklı bir sürü markalarda mevcuttur.Abu,Mitchell,Daiwa gibi markalar İstanbulu firmalar tarafından ithal ediliyor,iki defa el değiştirincede fiyatlar şişiyor tabiki.Ha bir de şöyle bir durum söz konusu,örneğin Shakespeare firmasının Türkiyeye yolladığı ürünlerle Avrupa-Amerika ürünleri arasında model farklılıkları vardır. Quantum,Okuma,Tica gibi markaların fiyat-performans bakımından oldukça güzel ürünleri var mesela ama birçoğumuzun bu markaların isimlerini dahi duymamışlığımız vardır.Bu durum kamışlar içinde geçerlidir.İşte doğu cephesinde durum bundan ibarettir,sevgilerimle
Shimano’nun Türkiye distribütörü olan firmadan Shimano Baitrunner 4500 B sordum. Amerika’dan 190 YTL civarında Türkiye’ye geliyordu (adres teslim yaklaşık bir haftada elinde oluyor.) Amacım 200 civarında ise Türkiye’den almak idi. Firma bana bu makine için 385 YTL fiyat çekti.

Yukarıda bahsedilen açık artırım sitesinden 150 YTL’ya aldım.

Alıntı:
Erol arkadaşım bizlerde doğudaki bu durumu el birliği ile balıkcı dostlarımızı bilgilendirerek değiştiririz gümrük meselesine gelince dostlarım biz avrupa ile gümrük birliğinde değilmiyiz bu konuyu araştırabilirsiniz yanlız vergisini vermek zorundasınız fakat büyük mevlalarda aldığnız yer malını dışarıya satacağından alırkende ucuza alma olanağı olabilir o zamanda malın değeri aynı kalmış olur yani siz malın vergisini dışarıya değil türkiyeye ödemiş olursunuz birleşip siz içeride bana gerek olursa bende dışarıda araştıra biliriz.
sevgiler,saygılar
Selim öner(balıkcı)
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] başlığında bu konu ile ilgili detay vermiştim.

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!

Bu mesaj en son " 01-12-2005 " tarihinde saat 23:28 itibariyle mozdil tarafından düzenlenmiştir....
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-12-2005, 00:33   #13
balıkcı
Kaptan

Merhaba moz shimanonun tuzlusu için olan bir çok makinaları var(bunların arasında bazı baitrunner,lerde var) benim talısu için baitrunnerleri önermemin gayesi başka idi bu makinaların kulanım şekilleri normal makinalardan biraz değişik bence tatlısuya bilhasa sazan avına en uygun makina.
Ayrıca şayet makinanız yeni ise 150YTL,ye uygun almışsınız,bu fiyattan daha ucuza sadece kulanılmış shimano baitrunner BTR 4500B albilirsiniz.dediğm gibi makina alımı arz talep meselesi ben geçen sene bir nevi bit pazarı olan bir yerden 20euro,ya shimano baitrunner 5010 serisinden aldım çok,ta memnun kaldım sizin almış olduğnuz makinayı denizde hangi amaçla kulanmak istediğnizi öğrenmek isterim çünki benim denizde fazla bir tecrübem yok sadece izine geldiğimde karadan at çek yapabiliyorum bunun içinse baitrunner bence uygunsuz.
Gümrük konusunda açık söylemem gerekirse fazla bir bilgim yok bu konu beni aşıyor sizler daha iyi bilmelisiniz vede açıklamışsınız zaten ben bu konuda sadece şunu söyleye bilirim şayet almak istediklerinizi balıkcı arkadaşlarla birleşip yaparsanız kargo parası vs gibi daha fazla para ödemekten kurtulursunuz.
Sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

Bu mesaj en son " 19-01-2006 " tarihinde saat 18:41 itibariyle balıkcı tarafından düzenlenmiştir....
Eski 04-12-2005, 06:42   #14
balıkcı
Kaptan

Balıkcı dostlar makara çeşitlerinden birini gösteren bu resmi siteye gönderiyorum türkce bazı terimleri bilmediğimden dolayı kendimce çeviri yapıp sizlere anlatmaya çalıştım kusura bakmayın.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_3103.JPG (64,1 KB, 293 Görüntülenme)
Eski 21-02-2006, 22:10   #15
balıkcı
Kaptan

makina alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir konuda makinanın bilyelerinin kaliteleri bu resimde bazı bilgiler edinebilirsiniz bilyeler hakında.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_3538.JPG (102,7 KB, 276 Görüntülenme)
Eski 22-02-2006, 00:36   #16
mozdil
Tayfa

Alıntı:
..... sizin almış olduğnuz makinayı denizde hangi amaçla kulanmak istediğnizi öğrenmek isterim çünki benim denizde fazla bir tecrübem yok sadece izine geldiğimde karadan at çek yapabiliyorum bunun içinse baitrunner bence uygunsuz.
Kusura bakmayın mesajınızı görmemişim. Geç cevap verdiğim için özür diliyorum. Shimano’yu (Lineaffe Unicast 420 ile beraber) Çinekop, Lüfer veya Kefal gibi yemli takımlarda kullanıyorum. Baitrunner özelliğini kullanmıyorum. Bir gün kısmet olur uygun bir balıkta dener ve tecrübelerimizi siz değerli üyeler ile paylaşırız.

Kıyıdan at çek için;
Dam Green Cross (330)+ Abu Garcia C104
Elegance Silver Star (360) + Daiwa Sprinter 2500 kullanıyorum.

Rapala için ise
Mitchell Basic Tele (270) + Abu Garcia C100U
DAM Spezi Power Telespin (210) + Optimax Ultralite 101

Saygılar,

Eski 22-02-2006, 03:06   #17
balıkcı
Kaptan

Murat arkadaşım lüfer,çinekop ve kefal avlarını istanbulun nerelerinde yapıyorsun buralar hakkında bilgi verirsen çok yardımın dokunur İstanbullu balıkcı dostlarımıza,bende bir İstanbullu olarak öğrenmek isterim ayrıca bu balıkavlarında hazır takımmı kullanıyorsun yoksa kendin mi yapıyorsun olta takımlarını bunlar hakkındada bilgilerini bekliyoruz ayrıca geç yazmış olduğun için bir özüre gerek yok balıkcı dostum kulanmış olduğun makinalar ve kamışlar gerçekten kaliteli malzemeler temiz bakıldığında uzun süre sana balıkavında yardımcı olacaklardır sana balık avlarında bol şanslar Rastgelsin.
Eski 22-02-2006, 06:17   #18
mozdil
Tayfa

Öncelikle olta balıkçılığının bende yıllardır olan ancak sadece yaz tatilleri ile sınırlı bir hobi olduğunu belirtmek isterim. Geçen yaz çok kıymetli iki arkadaşım sayesinde sürekli hale getirebildim. Tekne imkanı şimdilik olmadığı için sadece kıyıdan sürdürebiliyorum. Bu nedenle gittiğim yerler bu forumlarda anlatılan yerlerden çok farklı değil (Üsküdar, Galata Köprüsü, Maltepe, Sarayburnu, Beşiktaş vb).

İlk başladığım günlerde hazır takımlar aldım. Bunları kullandım ancak aynı takımları kendiminde yapabileceğimi fark ettiğimde yukarıda bahsettiğim arkadaşlarımın yardım ve yönergeleri ile kendim yapmaya başladım. Onlardan aldığım kendi hazırladıkları takımları kopyaladım. Şimdilik yapay balık haricinde hazır bir malzeme almıyorum. Şu sıralarda Saltwater Flies olarak adlandırılan sahte yemler (fly) ile uğraşıyorum ve sezonun açılmasını bekliyorum. Çapari ile bir seferde 10 balık almak yerine, fly veya yapay balık ile tek tek toplamak bana daha zevkli geliyor. Kusura bakmaz iseniz yemli bir takım hazırlayıp buna balık vurmasını beklemek pek zevk vermiyor. Ancak bazı şartlarda mecburen ben de aynı yolu izlemek zorunda kalıyorum.

Kullandığım takımların bakımını sürekli yapmaya özen gösteriyorum. Mümkün mertebe iki haftada bir kamışları yıkıyorum. Misinaları kontrol ediyorum. Makineleri temizliyorum. Her av dönüşü kullandığım takımları tatlı su ile temizliyorum. Eğer yapay balık kullandı isem bunların kanca (çarpma) ve halkalarını kontrol ediyor, paslanma belirtisi görülenleri değiştiriyorum.

Takımları hazırlarken (tabiki iğne ve misina dışında olanlar ) çevremde bulabileceğim ürünleri kullanıyorum. Örneğin çinekop takımlarında hazır mantar almak yerine evde bulunan bambu dallarını, halogramlı kağıt ile kaplayıp kullanıyorum.

Şimdilik hedefim bir kaç yıl kendimi geliştirdikten sonra fly takımı kullanmayı öğrenmek ve kullanmak.

Rastgele,

Saygılar.

Bu mesaj en son " 22-02-2006 " tarihinde saat 06:20 itibariyle mozdil tarafından düzenlenmiştir....
Eski 23-02-2006, 21:21   #19
balıkcı
Kaptan

Murat arkadaşım bazı malzemeleri kendin yaptığını belirtmişsin şayet vaktin ve imkanın varsa bizlere yapmış olduğun malzemeleri şekilli olarak sunarsan hem benim hemde başka balıkcı dostlarımızın bilgilerini çoğltma imkanı olur bu çok basit bir şey de olsa hemen hemen herkesin bildiği de olsa farketmez bilmeyen balıkcı arkadaşlar illaki vardır benim gibi mesela deniz avında fazla bilgisi olmayanlar şekillerden bilgi hazinemize ekleme yaparız ve hatta tatlısu ile harmanlayıp belki başka sistemler geliştirebiliriz.
Fly avı yapmak istediğini yazmışsın bu av şeklini nerede yapmayı düşünüyorsun denizdemi yoksa tatlısudamı.
Eski 23-02-2006, 21:55   #20
mozdil
Tayfa

Alıntı:
Fly avı yapmak istediğini yazmışsın bu av şeklini nerede yapmayı düşünüyorsun denizdemi yoksa tatlısudamı.
En kolay erişebildiğim yer olduğu için şu anda sadece denizde yapmayı düşünüyorum. Bilgi dağarcığımı da bu doğrultuda dolduruyorum.

Alıntı:
şayet vaktin ve imkanın varsa bizlere yapmış olduğun malzemeleri şekilli olarak sunarsan ...
İfade ettiğinizi gibi bu biraz da zaman meselesi. Ayrıca yaptığım malzemeler tip olarak şu anda intertnet üzerinde bulabileceğiniz malzeme şekillerinden ve tariflerinden çok farklı değil. Sadece kullandığım bazı malzemeler farklı. Ancak müsade buyurursanız yaptığım flylara ilişkin ileriki günlerde fotoğraf ilavesinde bulunabilirim.

Saygılar, sevgiler

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları