Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI

TATLI SU AVI Tatlı sularda olta ile yapılan avlar hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 25-06-2007, 12:06   #21
freediver
Kaptan

Alıntı:
isk_ender tafarından gönderildi
ismail bey ii av olmuş paylaşımınız için teşekkürler ben bir konuya değinmek istiyorum, balıkların tatları konusuna ,bence balıklar yetiştikleri yerin özelliklerine göre lezzetleniyor,bazı arkadaşlarım sazan etini sevmediğinden bahsetmiş oysa ben bayılırım ama izniğin sazanı vede mangalda kıskı usulü pişirilince hak ettiği tada kavuştuğu kanaatindeyim. balığı tutmak ustalıktır ama pişirmek ayrı bir ustalık gerektirir...kimsenin beyenmediği israil sazanı bile usta ellerde ustaca ve ii pişirildiğinde çok leziz bir balık oluyor..ve yolunuz düşerse iznik ilçesi çakırca belediyesinde kopuk restoranda bir sazan kıskı yemenizi öneririm....

Ender evet dediklerinde haklisin..Pisirmek baska bir ustaliktir...
Israil sazani bizim burada cok fazla.Sana söyle izah edeyim..Eger israil sazani yakalamak icin baliga gitsem günde 20 kg. cok rahat tutarim.Ama tadi cok kötü.
Balcik ve mirik kokuyor..Sazan da öyle belki bizim buradaki göllerin yapisinda..
Sana zahmet israil sazaninin nasil pisirilmesi gerektigini bir anlatirmisin

Tesekkürler
BIZ DENIZCIYIZ

Cumhur 1980
Berlin
freediver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 25-06-2007, 14:03   #22
BLACK SHARK
Kaptan

BLACK SHARK kullanıcısının avatarı

ohoooo Cumhur .....sen gel yanima ben sana anlatirim ehehh LOL ..
kaptanim benim mauahhauahuhu :-)))))))))))

MUHTAC OLDUGUN KUDRET...
DAMARLARINDA KI ASIL KANDA MEVCUTTUR

Bu mesaj en son " 25-06-2007 " tarihinde saat 14:58 itibariyle BLACK SHARK tarafından düzenlenmiştir....
BLACK SHARK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-2007, 14:15   #23
mufi
Guest

Cumhur benim sana sorumdaki asıl nedeni şimdi söyleyecem..
benzerlik tamam.. yani iç suların canlandırılması.. fakat gel gelelim benim bu ilde yaşadıgım 4 yıl boyunca sana sayacagım iç suların hiç birine bir tane balık atılmadı..kavakdere barajı+sandi göleti+balaban göleti+
ha savurganlıga gelince o doğru.. Allaha emanet iç sular..kim tuttuya giden balıklar...denetim yok...koruma yok
kısacası aşagısı sakal yukarısı bıyık hesabı..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-2007, 15:54   #24
isk_ender
Oltacı

Alıntı:
freediver tafarından gönderildi
Ender evet dediklerinde haklisin..Pisirmek baska bir ustaliktir...
Israil sazani bizim burada cok fazla.Sana söyle izah edeyim..Eger israil sazani yakalamak icin baliga gitsem günde 20 kg. cok rahat tutarim.Ama tadi cok kötü.
Balcik ve mirik kokuyor..Sazan da öyle belki bizim buradaki göllerin yapisinda..
Sana zahmet israil sazaninin nasil pisirilmesi gerektigini bir anlatirmisin

Tesekkürler
cumhur kardeşim ben israil sazanının derisini tamamen alıp enlemesine kafadan kuyruğa kadar yarım santim aralıklarla derin çizikler atıyorum,ya mısır ununa yada kırmızı biber un karışımına (daha önce tuzlayarak) bulayıp,bol yağa (yağın bol vede sıcak olması şart) atıyorum ve iice pişene kadar bekliyorum ,az pişerse muhakkak bi koku verir birde ben daha önce göletlerdede avlandım bahsettiğimiz çamur kokusu vardı ama iznik sazanında yok zaten epeyde büyük oluyo 750 1000 gr dan aşağısını geri bırakıyorum...
Eski 25-06-2007, 23:38   #25
freediver
Kaptan

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi
Cumhur benim sana sorumdaki asıl nedeni şimdi söyleyecem..
benzerlik tamam.. yani iç suların canlandırılması.. fakat gel gelelim benim bu ilde yaşadıgım 4 yıl boyunca sana sayacagım iç suların hiç birine bir tane balık atılmadı..kavakdere barajı+sandi göleti+balaban göleti+
ha savurganlıga gelince o doğru.. Allaha emanet iç sular..kim tuttuya giden balıklar...denetim yok...koruma yok
kısacası aşagısı sakal yukarısı bıyık hesabı..

Muvaffak Abi burada tüm sularda denge gözleniyor ama balik popülasyonlari icindeki dengeyi kurmak biraz zor...
Söyle izah edeyim.Benim bulundugumeyalette yani Berlin de ic sularda bizim Israil Sazani diye adlandirdigimiz balik türü Berlin sularinda yasayan baliklarin %70 i ni kapsiyor ve bu bir sorun teskül ediyor bu bakimdan.Su anda gecerli olan yasalar geregi Israil Sazani yakalayanlarin bu baligi yemese bile suya geri atmasi yasak.Insanlar baligi cöpe atiyor yemeseler bile.Suya balik atmaya gelince buna gerek yok yok cünki kontrol mekanizmasi oturmus vaziyette...

Haa bu Israil Sazanlarini yok etmek icin suya daha fazla harami balik salinabilir ama bu sefer bu diger türleride tehlikeye sokar...
BIZ DENIZCIYIZ

Cumhur 1980
Berlin
freediver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-07-2007, 19:04   #26
iesencan
Tayfa

iesencan kullanıcısının avatarı

Alıntı:
isk_ender tafarından gönderildi
ismail bey ii av olmuş paylaşımınız için teşekkürler ben bir konuya değinmek istiyorum, balıkların tatları konusuna ,bence balıklar yetiştikleri yerin özelliklerine göre lezzetleniyor,bazı arkadaşlarım sazan etini sevmediğinden bahsetmiş oysa ben bayılırım ama izniğin sazanı vede mangalda kıskı usulü pişirilince hak ettiği tada kavuştuğu kanaatindeyim. balığı tutmak ustalıktır ama pişirmek ayrı bir ustalık gerektirir...kimsenin beyenmediği israil sazanı bile usta ellerde ustaca ve ii pişirildiğinde çok leziz bir balık oluyor..ve yolunuz düşerse iznik ilçesi çakırca belediyesinde kopuk restoranda bir sazan kıskı yemenizi öneririm....
Ender kardeşim, ben bu boydaki küçük sazanları tekrar suya geri bıraktığımdan tadını bilmiyorum, ancak geçenlerde aynı yerde l tane 10 kiloluk Aynalı yakaladım, tadı harikaydı.Üç aileye yetti, sadece benim ailem 5 kişilik, yani anlayacağın 12 kişi yedi doya doya yedi.Tadına gelince Mükemmeldi. Batıda bu kiloda bu lezzette bir balığın olduğunu zannetmiyorum, çünkü batıda çoğu yerde Sazan avı yaptım, bundaki lezzeti bulamadım.Dediğin gibi yetiştiği yerin özelliğine göre tatlanıyor.Benim avlandığın gölün hemen yanında üzüm bağları ve buğday tarlası var ve balıkta aşırı besileniyor.Bundan kaynaklanıyor olsa gerek.

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları