Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Makara - Makinelerle İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 17-11-2005, 01:38   #1
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool Makine-kamiş Bakimi Ve Temizliği

Olta avcılığında en çok bakıma ve özene ihtiyacı olan malzemelerin başında hiç şüphe yok ki makinelerimiz gelmektedir.Avlardan sonra makinemizi ihmal etmememiz gerekir düşüncesinde hepimiz hemfikirizdir sanırım.Makinelerimizin avdan sonra misina sarılan kısmını yani kafasını çıkarıp ilk önce ıslak ise kurlamasını yapmamız gerekiyor makinemizin içine su girdiğini düşünüyorsak dış kısımında ki cıvataları söküp içindeki sıralı dişlilerin GRES YAĞINA ihtiyacı olup olmadığının kontrolünü yapalım ihtiyaç varsa çok olmamak şartıyla dişlilerin arasını dolduracak şekilde kürdan veya kirbit çöpü yardımıyla yağlayıp kapatalım ve dış yüzey temizliğine geçelim.Dış yüzey temizliğinde WD-40 yada 0.30 inceliğinde makine yağı diye tabir edilen ince yağ ile zeminde belli olmayacak şekilde bir bez yardımıyla dış yüzey temizliği gerçekleştirilir.Makinemizin içini dağıtıp toplayabileceğimize inanıyorsanız makinenizi en az 3 ayda bir dağıtıp parçalarını tektek tinerle yağdan arındırarak temizleyip yeniden yağlayıp toplayabirsiniz.Neden en az 3 ay makineyi kullansanızda kullanmasanızda periyodik bakımını yapmak zorundasınız kullanılmayan makinelerde GRES zamanla sertleip özelliğinide yitirmeye başlıyor bu nedenle gerek kendiniz gerek bu işlerle uğraşan kişilere mutlaka mainelerinizin bakımlarını yaptırmak gerekiyor.Dış yüzey temizliklerinde makinemiz ister bakalit ister metal alaşımlı olsun (aliminyum,titanyum,çelik,vs.) mutlaka WD-40 veya 0.30 ince makine yağı ile temizlememiz gerekir nedeni bu saydığımız temizliğe yardımcı malzemeler aynı zamanda dış yüzeyin bakımınıda gerçekletirir.Bakımı gerçekleştirmesi bu malzemeyi yüzeyin emerek bünyesinde hapsetmesiyle meydana gelir.0.30 yağ WD-40 kullanmamızın en önemli nedeni kolayca emilmesinden mütevellit olmasıdır.Tüm bu işlemler sırasında misinamızın bu saydığımız malzemelerle temas etmemesi gerekir.

Kamışımzın temizliği ve bakımı makinelere göre daha teferruatsız fakat uğraştırıcıdır.Avdan döndüğümüzde kamışımız makineden ayrılarak bol su ile yıkanır ve suyu iyice süzülerek kuru bir bezle kamışı oluşturan her herparça tektek silinerek su kalmaması sağlanır.Kamış kurulandıktan sonra kamışın halkaları WD-40 veya 0.30 ince yağ ile silinir.

Ben yaklaşık 20 yıldır kamış kullanıyorum ilk kamışım 2.10'luk Shakespeare marka makine ve kamştı bakımlarını 0.30 ince yağ ile yapıyordum.Şimdilerde inşaat malzemeleri satan yerlerde WD-40 bulmak kolay makinelerimizin bakımlarını böyle bakım malzemelerin bulunurluluğu kolay olan zamanda ihmal etmememiz gerekmekte kamş-makine almak ekonomiye dayalı bir konu önemli olan bozulanın yenisini almak değil elde olanın bakımını yapıp uzun zaman kullanmaktır.Elimizdeki malzemelerimizin değerini bilelim derim ben.SAYGILAR
haldunyalimli@gmail.com

Bu mesaj en son " 19-11-2005 " tarihinde saat 18:06 itibariyle HALDUN YALIMLI tarafından düzenlenmiştir....
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 17-11-2005, 05:18   #2
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

ACHILLES bu yararlı bilgiler için teşekkür ederim.
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-11-2005, 19:55   #3
nirvana
Çımacı

nirvana kullanıcısının avatarı

achilles teşekkürler bu değerli bilgiler için.Küçük bir ekleme yapmak istiyorum makinaların iç aksamına sürülen gres yağları özellikle yazın çok sıcak havalarda eriyerek su gibi oluyor ve işlevini yitiriyordu.Ancak piyasaya sunulan silikonlu greslerin kullanımıyla bu olumsuzluk ortadan kalktı.Artısı kışın çok soğuk havalarda adi gres sertleşip dişlilerin rahat dönmesini zorlaştırırken silikonlu gres oldukça düşük sıcaklıklarda dahi evsafını kaybetmediğinden ağır kış şartlarındada güzel iş görüyor.Makina zorlanmıyor.
nirvana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-11-2005, 20:01   #4
hunter2005
Oltacı

hunter2005 kullanıcısının avatarı

ACHILLES bu yararlı bilgilerini bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim.
hunter2005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-11-2005, 21:17   #5
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

SÜLEYMAN abi ben fazla detaya girmek istemedim ama 3 aylık periyodik bakımları aksatmadan yapar ve gres yağını tarif ettiğim oranda kullanırsak senin söylediğin sıkıntıları yaşamayız.Detaydan kastımda şudur;İşim otomotiv sektörü ile ilgili olduğu için gresler ve özel dişli yağları var bunları yazmak istemedim.Ama size önerim gres yağının sıcakta akmamasnı ve soğukta sertleşmemesini istiyorsanız KAUÇUKLU GRES veya LOCTITE ve HENKEL firmalarının özel dişli yağları var bunları öneririm.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-2005, 04:56   #6
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

ACHILLES in bahsettiği HENKEL firmasının özel dişli yağı gerçekten çok iyi.
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-2007, 10:20   #7
ykmk
Kaptan

ykmk kullanıcısının avatarı

Çok yararlı bilgiler.Teşekkür ederim.Ben denizde avlanırken adi makinelerim 1 haftada paslandı ve kullanılamaz hale geldi.Tuzlu su mahvetti hepsini.Ama 2.sefer gittiğimde orada bir amca vardı ve bana makinelerimi ve kamışlarımı,misinamı çeşme suyuyla yıkamamı söyledi.Biraz haklı gibi duruyordu.Ben de tuzlu sudan kurtulmak için yıkadım tabii.Ve yağladım.MAkinelerimde bir sorun yok ama 3 ay oldu hala bodrumdalar.BAkım zamanı geldi de geçiyor...
ogameci39@hotmail.com

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ykmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-07-2007, 11:28   #8
twennwolf
Oltacı

twennwolf kullanıcısının avatarı

walla cok önemli bir konu.ben gecen ay balik malzemeleri satan bir dükkana gittim ve adami resmen ihya ettim. demekki bakim yapmadiktan sonra en kral malzemeyide alsan bir ise yaramiyor. demek ki neymis devamli olarak malzemelerin bakimi yapilacak. ya bu arada acaba yanlis bir hobiye mi merak sardim anlamadim gitti. maddi manevi yedi bitirdi beni yok kamislardi yok makinalardi yok misina yok igne yok yagmurluk cok cizme ve daha bir sürü malzeme. ya cok masrafliymis ama bu saatten sonra dönmek olmaz hele birde kocaman bir iki balik yakaladiktan sonra vazgecilmez oldu benim icin
Eski 04-07-2007, 12:08   #9
mufi
Guest

melih giysileri anladık ta lazım zaten.. ama 5/10 tane kamış ve makina dersen bence lüzumsuz yaşadıgın bölgedeki şartlar a göre bir kutu hazırlarsın olur biter güzel kardeşim..gerçi şu an için alınmış alınmıştır koy bir tarafa akmaz kokmaz..gün gelir lazım olur ama fazla da masraf etme.
kolay gelsin bakalım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-07-2007, 12:22   #10
twennwolf
Oltacı

twennwolf kullanıcısının avatarı

hocam yok öyle ahim sahim birseyler almadim. sadece 2 kamis biri spinner denilen 2 parcali olandan digeride teleskopik.dogal olarak 2 tanede makine aldim. sordum sorusturdum bizim buralarda en cok kullanisli olandan aldim (tabiki keseme göre).shimano katana 2500 marka modeli bu. daha sonra samandira,igne,misina,stopper,firdöndü,kistirma kursun,samandira ve firdöndü arasina kücük plastik boncuk,baligin agzindan igneyi cikarmak icin özel pense,baligi öldürmek icin 35-40cm uzunlugunda özel sopa (merak edenler olabilir bizim burda baligi sudan cikardiktan sonra hemen kafasina vurup öldüreceksin yoksa cezasi var yada öldürmeden hapis diye tabir edilen kafese koyacaksin ama sonucta öldüreceksin) baliklari koymak icin kafes,oturmak icin tabure,lastik cizme,iyi bir yagmurluk, metre ve tarti (tuttugun baligi ölcmek ve tartmak icin). aldiklarim sadece bunlar yani olmazsa olmazlar belki unuttugum bir iki sey daha vardir

ama toplama vurdugunuzda bayagi bir yekün tutuyor ama bu kadar malzemeyi aldiktan vazgecmek ayip olur. ilerde bakalim daha neler lazim olacak.
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları