Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > Tanışma

Tanışma Üyelerimizle tanışıp kaynaşabileceğimiz bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 21-03-2008, 11:19   #21
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

Açıklama için teşekkürler.
Çıkrık makinalardaki cırcır mantığını biliyorum zaten ama,benim makineden herhengi bir cırıltı çıkmıyo acaba başka bi ayar düğmesi felan mı diye düşünmüştüm.Neyse yeterince aydınlandım

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 01-04-2008, 19:46   #22
balıkcı omer
Tayfa

Smile selam rasim

rasim arkadaşım armıza hoş geldin biraz geç oldu kusuruma bakma yazılarını okudum shımano konusunda uzman olduğun kesin seni tebrik ederim benim nir ricam var bende shımano nero 5-7 ,4000re super perfectıon5.1:1 gear ratıo roller bearıng. bir makine var üzerindeki yazılar bunlar makine hakkında biraz bilgi verirmisin ben makineyi kaşıkda yani at çek olarak kullanıyorum 2,70 remixon çift parça fiberglass kamışla kullanıyorum asıl kamışını karbonlu diye çok iyibir paraya sattım balık mazemesi satan birine makara ve kamış uyumlumudur sence ben randıman alıyorum ama birde uzman gözüyle nasıldır acaba beni aydınlatırsan çok sevinirim kolay gelsin saygılar

ÖMER FARUK EREKMEKCİ 1960/SAMSUN
BALIKCILARIN EFENDİSİ

(AYIPSIZ DOST ARAYAN DOSTSUZ KALIR)
(MEVLANA)
balıkcı omer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-2008, 19:49   #23
balıkcı omer
Tayfa

rasim arkadaşım yaşınızı öğrene bilirmiyim imza bölümünde yazmıyorda sana daha iyi hitap edebiliriz.

BALIKCILARIN EFENDİSİ

(MEVLANA)
Eski 02-04-2008, 14:43   #24
SHIMANOCU
Oltacı

SHIMANOCU kullanıcısının avatarı

Sevgili Faruk,
Öncelikle yaşımın 50 olduğunu söylemeliyim. Şimdi gelelim çözmek istediğiniz soruna.
Hemen şunu belirtmeliyim ki; Shimano firmasının NERO Super 5 - 7 Perfection diye bir makinesi bugüne kadar hiç olmadı, bugün de yok. Tahmin ederim elinizdeki makine Shimano adı altında ya da SHIMONO adıyla sahte üretimi yapılan bir ürün. Şu da olabilir, yazıları eksik ya da hatalı okumuş olabilirsin. Mesela Nero diye okuduğunuz, belki Alivio'dur. Veya Aero dur ki, bu modeller zaten çift kalamalı yani Baitrunner modellerdir. Baitrunner modeller, pek spin (at-çek) te kullanılmaz, genelde, sazan-yayın gibi tatlı su balıkçılığında veya tekneden derin su avlarında kullanılır.
Eğer bir sakıncası yoksa bana bir resmini ve nereden aldığınızı söyleyebilirseniz, ben daha detaylı bilgi verebileceğim.
Ayrıca, fiziksel ya da görüntüsel anormallik yoksa, kamışın ve makinenin işlevleri sizin için önemlidir. Yani mesela kamışı kullanacağın avın veya atacağın kaşığın atılmasındaki ve av yakalama ve çekme sırasındaki elastikiyeti, gücü sizin için önemlidir. Makinenin de rulman özellikleri, tur özellikleri, dişli özellikleri gibi etkenlere bakılarak size göre iyi veya kötü olduğuna bakabilirsiniz. Yani iyi ya da kötü demek için sizin amaçlarınıza uygun ürün olmasını öncelikle ortaya bir koymak gerekir.
Kamış konusunda, iki parça olduğunu ve 2,70 boyunu belirtmeniz yetmiyor. Kaşıkla at çek yapmak için, kamışın elastikiyet hafızası, aksiyon ağırlığı (atış ağırlığı) karbon modül sıklığı gibi özellikleri önemlidir. Karbon modül sıklığı kamışın kendi ağırlığını belirler ki bu at çek avında çok önemlidir yorgunluk açısından.
Umarım yararlı olabilmişimdir.
Eski 02-04-2008, 14:58   #25
SHIMANOCU
Oltacı

Ömer Kardeşim, bir önceki cevabımda da belirttiğim gibi yaşım 50. Bu vesile ile belirtmek istediğim birşey var; Bu aralar, piyasada sahte Shimano'lar olduğu yolunda bilgiler alıyorum. Makina duymadım ama, kamış konusunda İstanbul'da birinin Shimano adı altında 3,60 -3,90 ve 4,20 metre uzunluğunda Çin'de sahte ürün yaptırdığı söyleniyor. Tabii ki Shimano'nun hukuk servisi gerekli işlemi yapacaktır. Çünkü bu konuda çok tavizsiz ve acımasız olduklarını bazı diğer ülkelerden biliyorum.
Bir başka tavsiyem de, internet satışlarından Shimano almamanızdır. Özellikle Amerika, Avusturalya kaynaklı internet sitelerinden alınan Shimano'lar, evet gerçek Shimano'dur taklit değildir. Ancak, o ülkelerde satışa sunulan modellerle, Avrupa genelinde satışa sunulan modellerin tipleri aynı olmadığı için, herhangi bir ihtiyaç anında garanti hizmeti alınamamaktadır. Rusya dahil, Avrupa kıtası genelinde satılan modellerin ne olduğunu öğrenmek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] sayfasına girerek oradan herhangi bir Europe kelimesine tıklayın.
Sevgiyle ve sağlıcakla kalın.
Rasim
Eski 02-04-2008, 15:57   #26
balıkcı omer
Tayfa

Varsayılan selam

rasim abi verdiğin bigiler için teşkkür edrim makine bana fransadan geldi bende değişik marka birçok makine var hepsini söküp bakım yapabiliyorum yanlız bu makineyi sökemedim çok denedim olmadı sana makinenin resmini çeker gönderirim o zaman daha iyi fikir verebilirsin bana saygılar.

BALIKCILARIN EFENDİSİ

(MEVLANA)
Eski 03-04-2008, 07:59   #27
balıkcı omer
Tayfa

Varsayılan selamın aleyküm

rasim abi verdiğim bilgiler için çok teşekkür ederim tebrik ederim bu konuda uzmansınız üniversite okumadım ama kendimi orada bir eğitimcinin karşısında gibi hissettim.
abi bana özelden yazdığın gibi buraya yazarmısın diğer arkadaşlarda bilgilerinden faydalansın ayrıca makinanın bakım hakkında ne yapabilirim birde fiatı hakkında bilgi verirsen iyi olur .
aynı makinenin eşi vardı barajda balık aldı onun kamışı iki parça idi yanlız yanılmıyorsam çelik kamıştı 2.40m.o kamış ve makara ile çok iyi zevkli av yapıyordum.
elimdeki makaranın 3.60m.mıchelin marka kamışı vardı korbonlu diye sattım 3,sene önce 70milyona verdim balık malzemesi satan bir yere.
şu an kullandığım kamış remixon 2.70fiber çift parça ondan randıman alamammı.karbonlu kamış yıldırım ve yüksek gerilimi çektiği için kullanmıyorum. abi beni ve diğer arkadaşları aydınlatırsan çok sevinirim saygılar kolay gelsin.

BALIKCILARIN EFENDİSİ

(MEVLANA)
Eski 04-04-2008, 12:53   #28
SHIMANOCU
Oltacı

Alıntı:
balıkcı omer tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
rasim abi verdiğim bilgiler için çok teşekkür ederim tebrik ederim bu konuda uzmansınız üniversite okumadım ama kendimi orada bir eğitimcinin karşısında gibi hissettim.
abi bana özelden yazdığın gibi buraya yazarmısın diğer arkadaşlarda bilgilerinden faydalansın ayrıca makinanın bakım hakkında ne yapabilirim birde fiatı hakkında bilgi verirsen iyi olur .
aynı makinenin eşi vardı barajda balık aldı onun kamışı iki parça idi yanlız yanılmıyorsam çelik kamıştı 2.40m.o kamış ve makara ile çok iyi zevkli av yapıyordum.
elimdeki makaranın 3.60m.mıchelin marka kamışı vardı korbonlu diye sattım 3,sene önce 70milyona verdim balık malzemesi satan bir yere.
şu an kullandığım kamış remixon 2.70fiber çift parça ondan randıman alamammı.karbonlu kamış yıldırım ve yüksek gerilimi çektiği için kullanmıyorum. abi beni ve diğer arkadaşları aydınlatırsan çok sevinirim saygılar kolay gelsin.
Ömer Bey Merhaba,
Önce söylediğin nazik sözler için teşekkür ederim.
Size yazdığım mesajı şu an bulamıyorum. Bana e-mail yoluyla gönderebilirseniz, bütün üyelere açık bir şekilde yayınlayabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Aero makinenizin fiyatı hakkında bir şey söylemem mümkün değil. Zira bu makine 8-9 yıl öncesinin bir modeli. Artık çıkmıyor, yani yeni modelleri çıkıyor, teknolojik olarak daha gelişmiş, paslanmaz rulmanlı, v.s. v.s. Bu nedenle o model bir makinenin fiyatını bilmek veya tahmin etmek olanağ maalesef yok. Ancak,yeni çıkan modellerden, Aero RE 5000modelinin fiyatı -ki sizin makinenin muadilidir - 275,00 ila 300,00 YTL arasındadır. Bir de Aero GTE C 5000 var ki (4+1 Rulman, çiftli tutamaklı kol) bunun da fiyatı 400,00 ila 450,00 YTL arasında değişebilir satıcıya göre.
Makinenizde herhangi bir aksaklık yoksa, (dönüşünde, kalamasında, geri dönüş freninde v.s.) makinenizi hiç açmamanızı ve dış yüzeyini tatlı su ile yıkadıktan sonra iyice kurulamanızı salık veririm.
Çünkü Shimano genelde makinelerini iç bakım yapılmaya gerek olmayan şekilde, dizayn eder. Yani içine su sızdırmaz ve dolayısıyla içerdeki özel mekanik destekleyici yağlar, tuzlu suyla tepkimeye girip erimez veya taşlaşmaz. Yine de içini açıp bir baktırayım diyorsan Shimano'nun Türkiye mümessiline müracaat edmeni tavsiye ederim. Firmanın mail adresi: shimano@hisarfishing.com
Kamışta çelik diye bir hammadde kullanılmaz, ancak, Türkiye'de, -ne yazık ki bunu da yaptrıanlar var Çin'de - fiber bir gövdenin üstüne, 10-12 mikron kalınlığında karbon şerit sarılıp daha sonra, transparent bir boya ile boyanınca, görünen bu karbon şeritlere "çelik sargı " adı veriliyor. Bu tamamen yanlıştır.
Karbon kamışın gövdesi karbon moleküllü ham maddeden yapılır. Amaç, Türkiye'de sanıldığı gibi sadece sağlamlık sağlamak değildir. Aynı fonksiyonda bir kamışın, fiber yapılı bir kamışa göre % 40 ila % 60 daha hafif olmasının sağlanmasıdır ana amaç. Çünkü kamışın ağırlığı avlanmanın ileri saatlerinde - üstelik at-çek avında - insanın koluna ve adalelerine 100 ton yük binmiş gibi yapar. Ancak tabii ki karbon karışımının oranı da önemli. Yine üzülerek söylüyorum ki, Türkiye'de bir çok ithalatçı ve hatta Avrupa'da Çin'e kendi markası altında ürün yaptıran bir çok "baba marka" bile %40 - % 60 karbon karıştırtarak % 100 karbon diye üzerine yazıyorlar ve satıyorlar. Bu nedenle, karbon kamış, kesinlikle güvenilir bir satıcıdan ve markadan alınmalı, ayrıca, karbon oranı da, kamışın benzerlerine göre hafifliğinden karbon olup olmadığı anlaşılabilir.
İki parça fiber kamış kullanabilirsiniz. Ama, dikkat edeceğiniz şey, kamışın elastikiyet katsayısının hızıdır. Bu da çok iyi kalite (yüksek modül fiber) kamışlarda bulunur. Yani gördüğünüz gibi, fiber kamışta bile malzeme farkı ortaya kalite farkını çıkarabiliyor. Özetle; çok iyi kalitede fiber esaslı kamışı ama en kötü fiber kamıştan daha da kötü karbon kamışı da piyasada yan yana bulmak mümkün, bizim ithalatçılarımızın "marifetleriyle". Yine de ben size, biraz paraya kıyarak, karbon bir iki parça spin kamışı almanızı öneririm yorulmamanız açısından.
Her halde bu kadar yeter. Sanırım birşeyleri açıklayabildim.
Sevgiyle ve Sağlıcakla kal Ömer kardeşim.
Rasim
Eski 04-04-2008, 13:26   #29
balıkcı omer
Tayfa

Thumbs up maşşallah rasim abi

selam rasim abi vermiş olduğun bilgiler için çok teşekkür ederim ayrıca sizin gibi bilgili bir abimizin sitemizde bizimle birlikte olması bilgilerini bizlerle paylaşması onur ve mutluluk veriyor abi benim fiber kamış 20gr.40gr.atarlı alacağım kamış kaç gram atarlı olsun. birde marka verirsen iyi olur teşekkür ederim saygılar.

BALIKCILARIN EFENDİSİ

(MEVLANA)
Eski 04-04-2008, 17:21   #30
SHIMANOCU
Oltacı

Alıntı:
balıkcı omer tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sevgili Ömer,Bu makina sana Fransa'dan ne zaman geldi bilmiyorum ama, Super Perfection RE isimli ve (SPFRE4000) ürün kodlu bu makine Shimano'nun 1999 -2000 yılında piyasada olan ve aşağıdaki özelliklere sahip olan bir makinedir.*Karbon Gövde*Sıralı Misina Sarım Sistemi*Atkı Telinde Titanyum Misina Toplama Mekiği*Süper Balans Sistemi*Yüksek Performanslı Dişliler*1 Bilyalı *Dinamik Balans Sistemi*Atkı Telini İçten Attırma Sistemi*Makara Dönüş Platformunda Silindirik Rulman Kiti (En az 4 rulmanın performansını sağlar)*XT7 Karbon Makara*5.1:1 Dönüş Hızı (kol bir kez çevrilince, makara 5,1 kez döner.*Yedek Makara Hariç Net Ağırlık 325 Gr. (sınıfının en hafif makinelerinden biri)----------Şimdi Ömer'im, bu kadar hafif bir makine ile ve de yüksek modül yoğunluğunda karbon 2 parça ve 2,10 m bir kamışla hiç yorulmadan yüzlerce atçek yapabilirsin. Alacağın keyifi sen düşün..Sevgiyle ve sağlıcakla kal.Rasim

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları