Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Yem Tipleri, Kullanma Şekilleri ve Yemleme > Boru Kurdu, Solucan

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 24-11-2011, 01:47   #11
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Oltacı Melahat;
Bilgilendirmen ve paylaşımın için çok teşekkür ederim...elinize sağlık...
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 09-01-2012, 07:15   #12
metallurgist
Oltacı

merhaba arkadaşlar. bu yöntemi deneyen vede sonuç alan başka arkadaş varmı acaba? deneyip kurt yavrularını gören arkadaş kurtlar büyüdümü acaba bilgilendirme yaparmısınız
metallurgist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-2012, 20:22   #13
samson54
Oltacı

samson54 kullanıcısının avatarı

Smile Boru kurdu

Alıntı:
obivan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
valla ben 20 senedir kurt çıkarırım siz böyle 1 tane üretin burnuma halka takar dolaşrım...kusura bakmayın....boru kurdunun 1 tanesinin kullanılır hale gelmesi denizde 3 ayı buluyor benden söylemesi...
Bu boru kurtlarını nerelerden ve hangi mevsimlerde çıkartıyorsun.bu konuda biraz bilgi verirsen seviniriz arkadaşım..!
samson54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-2012, 10:38   #14
obivan
Oltacı

obivan kullanıcısının avatarı

sayın samson kardeşim anlatayım. Öncelikle şunu söyleyeyim şu anda bu işi profesyonel olarak yani ticari anlamda yapmaktayım. Bunu söylüyorum ki ileride sen ticari amaç güdüyorsun demesinler. (Hoş Anıl ve Taygun beni ii tanırlar zaten
Boru kurdunun bir mevsimi yok ama doğal olarak populasyonu nisan ekim arasında daha yoğun oluyor. Bu canlı Napoli korfezin de de olduğu söylenme birlikte İzmir körfezinde yaşamakta. Olgunlağa eriştiklerinde 3 adet bıyıgında bulunduğu agız kısmından mercimegin hemen hemen 5 te biri kadar büyüklükteki yumuratalarını suya adeta püskürtüyor. Yumurtalar akıntı ile zemine dağılıyorlar. derinlik ve bulunduğu zemin bu açıdan farklılık gösteriyor. Düştüğü zeminde küçük kurtcuk haline geliyorlar. Daha sonra etrafına bir zar örüp bu zarın üztüne de çok yapışkan bir sıvı ile etraflarındaki zemin toprağından edidikleri kum midye gibi şeyleri yapıştırarak bir boru oluşturuyorlar. Eger bulunduklar zemin kaba kumsa borularu sert kısa ve duzdun oluyor ve bunlar maxımum 40 cm civarı oluyor. Ama çamur zemindeyse borular yumuşak, yapışkan gri yuzeyli ve uzun oluyor. Bunların uzunluğu ise 60 cm kadar ulaşabiliyor. Bizler kum zemindekileri özel yaptırdığımız kürekler ile çıkarıyoruz. Bunlara kum yemi ya da kürek yemi diyoruz. Bu yemler kaliteli renkleri daha kırmızıya çalan ve dayanıklı yemler oluyor. Çamur zemindekileri ise uzun sınorkel ve gözlük veya kompresor- gözlük kullanarak elle (Camura yemin 1 karıs gerisinden el hızlıca sokulup borunun alt kısmından tutulup sıkıştırılıp çekılır) çıkarıyoruz. Tabı bunu yaparkende derıne ınmek ıcın 16 kg kursun takıyoruz. Bu yeme de çamur yemi dıyoruz. Çamur yemi uzun, kalın rengi daha koyu hatta kahverengine yakın ve dayanıklılığı az yemler oluyor. Bu yuzden İzmir de işi bilen balıkcılar ve eskiler daha ince olmasına rağmen kırmızıya daha yakın rengi, fosforu ve dayanıklılığı için kum-kurek yemini tercih ediyor. Umarım bu hayvanın o kadar kolaylıkla yetiştirelemeyeceği hakkında bir fikir verebilmişimdir. saygılarımla,
Doktor..
denize sevdalı değil kara sevdalı....
1984 ten beri körfezdeki esmer çocuk...
karantinalı....
namı "doktor" ya da "talebe"
obivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-03-2012, 19:44   #15
c*.türkiyem.c*
Çımacı

c*.türkiyem.c* kullanıcısının avatarı

ilginç bir konu güzel bir paylaşım tşkler
Eski 13-03-2012, 19:52   #16
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
sayın samson kardeşim anlatayım. Öncelikle şunu söyleyeyim şu anda bu işi profesyonel olarak yani ticari anlamda yapmaktayım. Bunu söylüyorum ki ileride sen ticari amaç güdüyorsun demesinler. (Hoş Anıl ve Taygun beni ii tanırlar zaten
Boru kurdunun bir mevsimi yok ama doğal olarak populasyonu nisan ekim arasında daha yoğun oluyor. Bu canlı Napoli korfezin de de olduğu söylenme birlikte İzmir körfezinde yaşamakta. Olgunlağa eriştiklerinde 3 adet bıyıgında bulunduğu agız kısmından mercimegin hemen hemen 5 te biri kadar büyüklükteki yumuratalarını suya adeta püskürtüyor. Yumurtalar akıntı ile zemine dağılıyorlar. derinlik ve bulunduğu zemin bu açıdan farklılık gösteriyor. Düştüğü zeminde küçük kurtcuk haline geliyorlar. Daha sonra etrafına bir zar örüp bu zarın üztüne de çok yapışkan bir sıvı ile etraflarındaki zemin toprağından edidikleri kum midye gibi şeyleri yapıştırarak bir boru oluşturuyorlar. Eger bulunduklar zemin kaba kumsa borularu sert kısa ve duzdun oluyor ve bunlar maxımum 40 cm civarı oluyor. Ama çamur zemindeyse borular yumuşak, yapışkan gri yuzeyli ve uzun oluyor. Bunların uzunluğu ise 60 cm kadar ulaşabiliyor. Bizler kum zemindekileri özel yaptırdığımız kürekler ile çıkarıyoruz. Bunlara kum yemi ya da kürek yemi diyoruz. Bu yemler kaliteli renkleri daha kırmızıya çalan ve dayanıklı yemler oluyor. Çamur zemindekileri ise uzun sınorkel ve gözlük veya kompresor- gözlük kullanarak elle (Camura yemin 1 karıs gerisinden el hızlıca sokulup borunun alt kısmından tutulup sıkıştırılıp çekılır) çıkarıyoruz. Tabı bunu yaparkende derıne ınmek ıcın 16 kg kursun takıyoruz. Bu yeme de çamur yemi dıyoruz. Çamur yemi uzun, kalın rengi daha koyu hatta kahverengine yakın ve dayanıklılığı az yemler oluyor. Bu yuzden İzmir de işi bilen balıkcılar ve eskiler daha ince olmasına rağmen kırmızıya daha yakın rengi, fosforu ve dayanıklılığı için kum-kurek yemini tercih ediyor. Umarım bu hayvanın o kadar kolaylıkla yetiştirelemeyeceği hakkında bir fikir verebilmişimdir. saygılarımla,
Doktor..
Bu güzel yazın için teşekkür ederiz Fikret abi, çok aydınlatıcı bir mesaj olmuş.
Özledim bu arada senle zoka atmayı bu sezon olmazsa bi pasımızı silelim
Paylaşımlarını bekliyoruz..
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-03-2012, 08:23   #17
winchester
Oltacı

winchester kullanıcısının avatarı

Ben 60 yaşındayım bundan 45-50 sene önce şimdiki eski garajın ve gıda çarşısının olduğu yer denizle birleşik küçük bir göldü.Buna halkapınar adı verilmişti.Zaten göl halkapınar tren istasyonunun altından körfeze bağlanmakta idi.Gölde çok kefal tutulurdu.
Gelelim kurt meselesine bu gölde ve melez çayının körfeze bağlandığı deltada çok kurt çıkardım ama hiç boru içinde görmedim.Bir sopanın uçuna bir patlak (plastik veya teneke) bağlayıp kurt çıkarılacak çamura saplar çamuru kuçagımıza alıp içindeki kurtlar ayıklanıp patlağın içine konurdu.Çamur tekrar denize bırakılır.Birde sahile vurmuş uzun yosunların altında çok yenğeç bulurduk ozaman.
Birde şemiklerden denize bağlanan bir azmak vardı (şimdi orada mavi şehir inşa edilmiş)
onunda sağında ve solundaki çamurlarda bol miktarda kurt çıkarmışıktır.Şimdi boru kurdu diye aldığımız paketlerde kurt değilde bol miktarda boru çıkmakta.Sizlerle eskiyi paylaşmak istedim herkese rasgelsin.
Eski 14-03-2012, 09:41   #18
obivan
Oltacı

Alıntı:
winchester tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben 60 yaşındayım bundan 45-50 sene önce şimdiki eski garajın ve gıda çarşısının olduğu yer denizle birleşik küçük bir göldü.Buna halkapınar adı verilmişti.Zaten göl halkapınar tren istasyonunun altından körfeze bağlanmakta idi.Gölde çok kefal tutulurdu.
Gelelim kurt meselesine bu gölde ve melez çayının körfeze bağlandığı deltada çok kurt çıkardım ama hiç boru içinde görmedim.Bir sopanın uçuna bir patlak (plastik veya teneke) bağlayıp kurt çıkarılacak çamura saplar çamuru kuçagımıza alıp içindeki kurtlar ayıklanıp patlağın içine konurdu.Çamur tekrar denize bırakılır.Birde sahile vurmuş uzun yosunların altında çok yenğeç bulurduk ozaman.
Birde şemiklerden denize bağlanan bir azmak vardı (şimdi orada mavi şehir inşa edilmiş)
onunda sağında ve solundaki çamurlarda bol miktarda kurt çıkarmışıktır.Şimdi boru kurdu diye aldığımız paketlerde kurt değilde bol miktarda boru çıkmakta.Sizlerle eskiyi paylaşmak istedim herkese rasgelsin.
bu anlattığınız kırmızı kurt için geçerli bir uygulama hal ü hazırda mavişehir azmağında el-kucak işbirliği ile Degaş bölgesinde ise kürek- kucak yolu ile çıkarılmaktadir.
karantinalı....
Eski 14-03-2012, 09:44   #19
obivan
Oltacı

Anıl ım bende seni ve tago yu özledim: Hem sen olayı aşıp uskumru-granyoz olayına gırmıssın benim ridakiler sana küçük gelmesin sakın?
karantinalı....

Bu mesaj en son " 14-03-2012 " tarihinde saat 11:06 itibariyle Anıl ÜNALAN tarafından düzenlenmiştir.... Neden: numara silindi
Eski 14-03-2012, 11:06   #20
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Anıl ım bende seni ve tago yu özledim: Hem sen olayı aşıp uskumru-granyoz olayına gırmıssın benim ridakiler sana küçük gelmesin sakın?
cebim:0537 569 26 80
Senin lidakileri biliyorum Fikret abi küçük gelmez onlar bana merak etme Biliyosun eskiden beri tekne avı daha yakın geldi bana bizde ne yapalım yaşımıza göre tecrübemizle ilerliyoruz şimdilik en büyük avlarım granyozlar yaşımda ufak denizde balık bitmezse bu gelişimi devam ettirmek istiyorum
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları