Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-10-2005, 11:24   #1
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Exclamation Balıklar Hakkında Çarpıcı Bilgiler

En büyük deniz balığı
Bir balinanın uzunluğu yaklaşık olarak 15 m.'dir. Büyük beyaz köpekbalığının uzunluğu ise 12 m.'dir.
En büyük nehir balığı
Güney Amerika nehir sularında görülen Arapaima balığı, 2 m. uzunluğunda ve 111 kg. ağırlığındadır.

En küçük balık
Filipinler'de yaşayan bir kaya balığı 1 cm. boyundadır.

En uzun yaşayan balık
Karadeniz'de yaşayan Mersinmorina'ların 120 yıl kadar yaşadığı görülmüştür. Bu balıkların ağırlıkları bir tondan fazladır.

En az yaşayan balık
Afrika ve Güney Amerika nehirlerinde en fazla bir yıl yaşayan 26 cins balık vardır. Yağmurlu mevsim sonunda nehirler kuruduğu zaman ölürler. Ölmeden önce, kuraklığa dayanıklı yumurtalarını yumurtlarlar. Yağmurlu mevsim başladığı zaman yumurtalardan yavrular çıkar. Bu balıklar bir yıldan daha az yaşarlar.

En hızlı balık
Yelken balığının saatte 68 mil (109 km.) hızla yüzdüğü bilinmektedir.

En zehirli balık
Hint Okyanusu'nda ve Büyük Okyanus'ta yaşayan taşbalıkları en zehirli balıklardır. Son derece acı veren zehirleri altı saat içinde ölüme sebep olur. Fakat bütün sokmalar öldürücü değildir. :öldüm:

Elektrikli yılanbalığında kaç volt elektrik vardır?
Elektrikli yılanbalığında 550 voltluk elektrik vardır.

En yükseğe sıçrayan balık
Bir Tarpo'nun 5 m. yükseğe sıçradığı ve 9 m.'lik yay yaptığı bilinmektedir.

En süslü balık
En süslü balık hindi balığıdır.

En çirkin balık
En çirkin balığın taşbalığı olduğu söylenir.

En büyük balık sürüsü
Ringa balığı sürüsünde 300 milyon balık bulunur.

En uzun isimli balığın adı nedir?
Çütre balığı Hawai'de
humuhumunukunuku-apuaa adıyla tanınır.

Balık yağmuru nedir?
Kasırga ve hortumlarla denizden taşınan balıklar, gökyüzünden yağmur gibi yağarlar. Bu duruma, balık yağmuru denir. 1806'da Almanya'nın Essen kentinde büyük bir dolu tanesi bulundu. Dolunun içinde 4 cm. uzunluğunda bir sazan vardı. 2.7 kg. ağırlığında bir başka balık gökten, Hindistan'daki Jelapur'a düştü.

Kılıçbalığını tanıyor musunuz?
Bir kılıçbalığı kılıcının; bakır zırhı 10 cm.'lik levhayı, 30 cm.'lik beyaz meşe kerestesini, 65 cm.'lik sert meşeyi delip geçtiği bilinmektedir.

Oltayla tutulan en büyük balık
1959'da Güney Avustralya açıklarında 1.208 kg. ağırlığında bir büyük beyaz köpekbalığı yakalandı.

Köpekbalıklarında kaç tane solungaç bulunur?
Her ne kadar köpekbalıklarında beş tane solungaç yarığı varsa da bazılarında altı solungaç yarığı bulunur. Yedi solungaç yarıklı köpekbalıkları da vardır.

Solungaç nedir?
Balıkların solunum organıdır. Solungaçlardaki ince deri tabakasının altında kan damarları bulunur. Kan çevresindeki sudan oksijen alır, artık olan karbondioksiti dışarı verir.

Balıklar suda nasıl haraket eder?
Sandıkbalığı ve denizaltıların dışında bütün balıklar vücutlarını ve kuyruklarını sallayarak yüzerler. Balığın bu haraketi, yılanın karadaki haraketine benzer. Onun için buna yılankavi haraket denir. Yılan, yerde haraket ederken vücudunun farklı kısımlarını yer üzerindeki ufak çıkıntılara bastırarak vücudunu öne iter. Balıklar da vücudunu kıvırırken suyu bastırır ve böylece kendini öne götürür.

Eski 15-10-2005, 17:01   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

abi ufkumuzu genişlettin vallaha teşekkürler

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-2005, 02:31   #3
aserkansatı
Guest

Sevgili Can eminim bu bilgileri güvenilir bir kaynaktan alıyorsun ama benim En Büyük Nehir Balığı konusunda şüphelerim var.2 metrenin üzerinde yayın balıklarını Türkiyede yakalıyorlar.Hatta Deniz veBalıkçılık dergisinde Meriç Nehrinde yakalanan bir yayının resmini gördüm 3 metrenin üzerindeydi.Yayın balığında dünya rekoru da 4,5 metre.Volga nehrinde tutulmuş.Yani bence bizim yayınlar,G.Amerikanın arapaymasını döver abi...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-10-2005, 02:35   #4
Bir Dost
Kaptan

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
Sevgili Can eminim bu bilgileri güvenilir bir kaynaktan alıyorsun ama benim En Büyük Nehir Balığı konusunda şüphelerim var.2 metrenin üzerinde yayın balıklarını Türkiyede yakalıyorlar.Hatta Deniz veBalıkçılık dergisinde Meriç Nehrinde yakalanan bir yayının resmini gördüm 3 metrenin üzerindeydi.Yayın balığında dünya rekoru da 4,5 metre.Volga nehrinde tutulmuş.Yani bence bizim yayınlar,G.Amerikanın arapaymasını döver abi...
seko adamım dediklerinde haklı olabilirsin şu an araştırıyorum bilgileri kısa zamanda buraya yazacağım
Eski 31-10-2005, 18:52   #5
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Sevgili Can arkadaşım,
bilgiler için teşekkür ederim,ama bir alman linkinde En hızlı balık Yelken balığının saatte 68 mil (109 km.) yerine Deniz turnası-Baraccuda nın 150 km.ye ulaştığı yazılıydı,tabiki ölçme şansımız yok,hehe
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-2005, 19:17   #6
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

CAN BABA (sana CAN BABA demek hoşuma gidiyor ve rahmetli gerçek CAN BABA CAN YÜCEL geliyor aklıma) aktardığın bilgiler çok güzel keşke alıntı yaptığın kaynak isminide yazsaydın onların hatalarını ve bizim yayınlara karşı yaptıkları haksızlıkları onlara iletme fırsatımız olurdu.Ama yinede sitemizi bu tip bilgilerle zenginleştirmen konusunda çok teşekkürler CAN BABA
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-2005, 02:19   #7
muhabbetci
Kaptan

Varsayılan Sağol Hudutt

Bu tip bilgiler her zaman dikkatimi çekmiştir.Belki duymuşunuzdur,Salihli demirköprü barajında; sebebini bilmediğim bir durum için yurtdışından dalgıçlar getirilmiş.Bu arkadaşlar zıpkınlarıyla suya girmişler.İçlerinden birtanesi can havliyle sudan çıkıp şoka girmiş,şoktan çıkıp apar topar ülkesine geri dönmüş.300-500kilo luk yayınların normal karşılandığını düşünürsek adam ne görmüştür acaba?Kilosunu,hızını şeklini siz düşünün artık.Ben duyduğumu yazdım sadece.
muhabbetci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-2005, 10:53   #8
Bir Dost
Kaptan

vallahi merak ettim şu demirköprüde olanları abi bir araştır yaa adamı bu kadar panik duruma sokan neymiş????
Eski 01-11-2005, 11:59   #9
ilhan
Kaptan

ilhan kullanıcısının avatarı

Alıntı:
muhabbetci tafarından gönderildi
Bu tip bilgiler her zaman dikkatimi çekmiştir.Belki duymuşunuzdur,Salihli demirköprü barajında; sebebini bilmediğim bir durum için yurtdışından dalgıçlar getirilmiş.Bu arkadaşlar zıpkınlarıyla suya girmişler.İçlerinden birtanesi can havliyle sudan çıkıp şoka girmiş,şoktan çıkıp apar topar ülkesine geri dönmüş.300-500kilo luk yayınların normal karşılandığını düşünürsek adam ne görmüştür acaba?Kilosunu,hızını şeklini siz düşünün artık.Ben duyduğumu yazdım sadece.
Aynı haber istanbul ömerli içinde söyleniyor ömerli barajına 25 sene kadar önce bir helikopter düşüyor dalgıçlar geliyor çıkartmaya birdaha ben bu suya girmem canavarlar var diyerek geri kaçıyorlar.
Ömerlide çok büyük balık olduğunu duydum hatta bir arkadaşım ömerli köylerinden babasının olta takımlarına bakıyorduk one öyle demircide yaptırdığı bir iğne 20 cm var iğnenin uzunluğu bunla ne tutuyor dedim baban burda canavar balıkvarmış birzamanlar . babamda onun peşine düşmüş haftalarca barajda yatmış diye cevap verdi.
ilhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-2005, 18:37   #10
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Alıntı:
muhabbetci tafarından gönderildi
Muhabbetçi arkadaşıma katılıyorum,aynı haberi,Salihli de öğretmenlik yapan kızkardeşimden de duymuştum
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları