Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Takım Çeşitleri > Savurma Dip Takımları

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 21-12-2005, 07:18   #1
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

Varsayılan Üç Köstekli Takımlar

Üç Köstekli Takımlar:

Bunların en geneli üç köstekli takımlardır, hata o kadar ki bu takıma genelde üçlü veya üç köstekli de denir. İsteğe ve ihtiyaca göre iki veya dört köstekli olarak da düzenlenebilir ama genelde beş köstek ve fazlası çapari olarak sayılacağından daha fazla köstek konmaz. Bu takımlar iki şekilde düzenlenebilir; birincisi iskandilin uçta olduğu tiptir. Resimde solda en baştaki takım buna örnektir. Çok iri olmayan her türlü balığın özellikle de taş balıklarının avında kullanılır. Yeter uzunlukta olta ipinin ucuna bir fırdöndü ve fırdöndünün diğer ucuna da 70 - 80 santim uzunluğunda beden bağlanarak takımın ana hatları ortaya çıkar. Beden genelde olta ipinden daha ince misinadan seçilir ve ucunda bir iskandil kasası yapılır. İstenirse ilk fırdöndüden sonra olta ipi kalınlığında 80 santim kadar bir parça eklenir bunun ucuna ikinci bir fırdöndü bağlanır, beden ikinci fırdöndünün boş gözüne bağlanır. Bu araya konan parçaya kolçak denir. Yine de kolçak bu takımlarda sık kullanılan bir eleman değildir. Mezgit gibi oltaya gam yaptıran balıkların avında veya akıntı nedeni ile takımda oluşan gam miktarını azaltmak amacı ile kullanılabilir. Köstekler beden de incedir ve boyu 10-12 santimi pek geçmez. Takımın yapımında uyuma dikkat etmeli, fırdöndüden olta ipine, iğneden köstek boyuna tüm elemanler birbirleri ile uyumlu olmalıdır. Avı yapılan balığa göre takımın kalınlıkları ve uyumu o balığa ilişkin sayfalarda ayrıca belirtilmektedir. Takımın kullanılması dip yapısına ve akıntının durumuna göre değişir. Temiz, kumlu diplerde iskandil kuma yatırılarak takım iskandili dipten kasmeyecek kadar gergin tutulursa hassas olur.

Balık vurunca çalınarak iğnenin oturması sağlanır. Dibi taşlık, kayalık ilişken olan yerlerde ise iskandil dibe oturtulmaz dipten 10-15 santim kadar yukarıda tutulurak hem yemlere hareketlilik sağlanır hem de olası takılmaların önüne geçilmeye çalışılır.

Takımı kullanırken en çok hangi iğnelere balık geldiğine dikkat etmek gerekir. Eğer tüm iğneler eşit olarak balık alıyor ise sorun yoktur. Ama genelde balık daha çok en alt iğnelere geliyor ise verimi arttırmak için takımı yeniden düzenlemek gerekir. İlk deneme köstek boylarını ve beden boyunu kısaltmak olmalıdır. Bundan sonuç alınmaz ise o halde iskandili hafifletip bedenin gerisine alarak; ağırlığı ortada olan sarkıtmalara çevrilir ve yeldirme gibi kullanılır. Bu verimi arttırsa bile takımın indirilirken çok dikkat gerektirmesi aksi halde karışarak bozulması ve çok yavaş çalışma gereği nedeni ile sıkıcı olabilir. Derin ve akıntı olmayan veya sert akıntılı yerlerde daha da zordur ve pek uygulanmaz; normal akıntılı yerlerde ise serbest indirilen takımda akıntı, bedeni oltadan uzak tutarak karışmayı önleyeceği için daha hızlı ve başarılıdır denebilir.

Kuvvetli akıntısı olan dip yamaçlarının başları, kayalık burun başları gibi yerlerde üç köstekli takımda biraz daha değişiklik yapmak gerekir ve ağırlık ortaya alınabilir. Resimlerden soldan ikincisi böyle bir takıma örnektir. Özellikle taş balıklarının avında ve soğuk sonbahar günlerinde balıklar derinelere çekildiğinde iyi sonuçlar verir. Takımın farkı kullanılan iskandilin iki ucununda delikli olmasıdır, bu iskandile mavruka denir ve bir ucuna iki köstekli beden bağlanırken ikinci gözüne de bir köstek bağlanarak yine üç köstekli takım elde edilir. En uçtaki kösteğin boyu 20 hatta akıntı durumuna göre 40 santime kadar olabilir. Tabii kösteğin uzatılabilmesi için akıntının hızlı olması gerekir. Dibin durumu ne olursa olsun bu takım kullanılırken iskandil dibe oturtulmaz; dipten uç kösteğin uzunluğu kadar yukarıda tutulur. Akıntı sert ise, uç köstek akıntı ile uzanacağından dipten uzaklaşır böylece takım biraz daha aşağı indirilebilir.

Bu takımla, yani üç köstekli takımla, izmarit, mezgit, istavrit, kolyoz, uskumru, mercan, ispari, karagöz, hani, lipsoz, lahos, eşkina gibi pek çok balık tutulabilir. Takımın yemleri balığa göre değişmekle beraber midye, karides, sülünez, balık eti, garos gibi çok çeşitlidir.

Bu mesaj en son " 20-10-2007 " tarihinde saat 23:05 itibariyle rüzgar2 tarafından düzenlenmiştir....
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 23-12-2005, 02:19   #2
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Vallaha etkili olabilir ben buna inanıyorum ....
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-2006, 09:35   #3
aganta borina borinata
Guest

sayın rüzgar2;

yazınızda bahsettiğiniz resimler sanırım "sarkıtmalar" bölümündeki köstekli takımlar...yazı ve resimlerin yeri aynı alan içerisinde olursa sanırım daha anlaşılır olabilir...düzeltmenin sizin ya da site yöneticileri tarafından yapılmasını temenni ediyorum...eğer "sarkıtmalar" bölümündekiler değil ise resimlerinizi bekliyoruz...uzun zaman olmuş muhtemelen forum düzenlemelerinden sonra olan bi karışıklıktır...

ayrıca; yazınızın altında resmi görülen takım hakkında hiç bir bilgim yok...bu takımın nerelerde, hangi balıklarda ve hangi yemlerle kullanıldığını ve kullanım şekli konusunda bilgilendirirseniz memnun olurum...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-01-2007, 17:08   #4
derbentli
Oltacı

derbentli kullanıcısının avatarı

nasıl olacak bilemiyom
Eski 20-01-2007, 08:55   #5
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
derbentli tafarından gönderildi
nasıl olacak bilemiyom
derbentli...

lütfen sorularınızı netleştirerek sorunuz...doğru şekilde sormak doğru cevabı bulabilmek adına atılacak ilk adımdır....

aramıza hoşgeldiniz...umarım kalıcı ve katılımcı olursunuz...

kontrol panelinizin içerisinde imza düzenleme bölümü var...oraya adınız yaşınız ve yaşadığınız şehrin bilgilerini giriniz lütfen...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-01-2007, 10:38   #6
yilmaz
Tayfa

yilmaz kullanıcısının avatarı

Alıntı:
aganta borina borinata tafarından gönderildi
sayın rüzgar2;

yazınızda bahsettiğiniz resimler sanırım "sarkıtmalar" bölümündeki köstekli takımlar...yazı ve resimlerin yeri aynı alan içerisinde olursa sanırım daha anlaşılır olabilir...düzeltmenin sizin ya da site yöneticileri tarafından yapılmasını temenni ediyorum...eğer "sarkıtmalar" bölümündekiler değil ise resimlerinizi bekliyoruz...uzun zaman olmuş muhtemelen forum düzenlemelerinden sonra olan bi karışıklıktır...

ayrıca; yazınızın altında resmi görülen takım hakkında hiç bir bilgim yok...bu takımın nerelerde, hangi balıklarda ve hangi yemlerle kullanıldığını ve kullanım şekli konusunda bilgilendirirseniz memnun olurum...

rastgelsin...
merhaba doğan;benim bildiğim bu telli kırlangıç takımı. kırlangıç balıkları genelde çift olarak gezdiği için köstekler çift olarak düzenleniyor. bu takımın bir benzeri olan 6 köstekli telli takım da var oda barbun balığı avında kullanılıyor.bende bu takımları ilk önce değerli üstadımız ALİ PASİNER' in yazılarında görmüştüm daha sonra BİLGEHAN SARP' ın hocamızın sitesinde görmüştüm. ama bu takımları deneme fırsatım olmadı umarım yakın zamanda deneme fırsatı bnulabilirim.

Adana-Hatay-Düziçi
yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-01-2007, 10:41   #7
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
yilmaz tafarından gönderildi
merhaba doğan;benim bildiğim bu telli kırlangıç takımı. kırlangıç balıkları genelde çift olarak gezdiği için köstekler çift olarak düzenleniyor. bu takımın bir benzeri olan 6 köstekli telli takım da var oda barbun balığı avında kullanılıyor.bende bu takımları ilk önce değerli üstadımız ALİ PASİNER' in yazılarında görmüştüm daha sonra BİLGEHAN SARP' ın hocamızın sitesinde görmüştüm. ama bu takımları deneme fırsatım olmadı umarım yakın zamanda deneme fırsatı bnulabilirim.
ewet yılmaz...bi süre önce merak edip somuştum...sanırım bi kaç hafta önce kırlangıla ilgili bi başlık altında verilen bilgi ek olarak bi link verilmişti...oradan öğrendim ben de...ilgin için teşekkürler...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları