Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > Dökümanlar ve Makaleler

Dökümanlar ve Makaleler Makale veya döküman yayınlayabiliceğimiz bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 04-10-2010, 13:20   #21
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Öncelikle lezyon bir doku veya birimin patolojik nedenle doku deformasyonuna uğramasına denir. Dolayısıyla kullandığınız lezyon yaklaşımını düzeltmiş olalım. Başarısız bir hasatta düşük bir oranda da olsa travmatik kanamalar görülebilir ancak; balıklar paketleme esnasında tazyikli olarak yıkandığından bunun son kullanıcıya aksi oranı çok azdır.

1) Vibriosis hastalığı çoğunlukla su sıcaklığının artmasında ortaya çıkar, ancak ani su sıcaklığı değişimlerinde de patlak verir. Yani sıcaklığın yükselmesi gibi, sıcaklığın düşmesi de etkendir. Bu hastalığın belirtilerin çıkmasındaki en önemli faktör yoğun strestir. Hasat esnasında da, tüm şartlar uygun olsa bile balık yoğun strese girdiği için de bu hastalık anlık patlak verebilir. Bu yüzden uçuk örneğini vermiştim. İnsandaki herpex simplex virüsü'ne benziyor.

2) Lezyon hareket etmez Vibriosis organizmadaki bir mikroptur, metabolizma durunca o da duracak diye bir kaide yok. Yeni traş olmuş ve ölmüş bir kişinin sakallar 1 hafta boyunca uzar. Buradan yola çıkabilirsiniz.

Hastalığın belirtileri doğru anlatılmıştır ama diğerleri yanlıştır demişsiniz. Zaten hastalığın belirtisi ventral bölge ve operculum/göz çevresi kızarıklığı ve kanama.. Diğerleri dediğiniz de, bundan ibaret..

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 04-10-2010 " tarihinde saat 13:30 itibariyle xnode tarafından düzenlenmiştir....
xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 04-10-2010, 15:29   #22
Master#
Oltacı

Cool

VIBRIOSIS
Vibriosis, birçok deniz balığı türünde ve tatlı su balıklarında görülmekle birlikte, tuzlu sularda yetiştiriciliği yapılan balıkların en önemli ve en iyi bilinen hastalıklarından biridir. Vücudun ventral kısmında ve anüs civarında kızarık, vücutta kabarcık ve ülserlerin oluşması ile karakterize, bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığa neden olan en önemli türleri; Vibrio anguillarum, Vibrio ordalii, Vibrio damsela, Vibrio chlolerae, Vibrio alginolyticus' dur.
Hastalık daha çok suların ısındığı, kirlendiği ve oksijenin yetersiz olduğu zamanlarda görülmektedir. Özellikle olumsuz çevre koşulları, beslenme bozuklukları, boylama, kötü hijyen koşulları ve paraziter etkenlerin varlığında suyun normal florasında yer alan vibriolar deri, solungaç ve anüs yoluyla vücuda girerek hastalığa neden olmaktadır.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Etkenin Karakterleri;
Gram negatif,
( Polar flagellali )Hareketli,
Katalaz, Sitokrom oksidaz; pozitif
O / F ( glukoz ) testi; Fermantatif 0 / 129 vibriostatik ( 2,4 diamino 6,7 diisopropyl – pteridine fosfat) ajana duyarlı
0,5 – 1,5 x 3 mikronluk düz ya da eğri çubuk
TSA ( Tripticase Soy Agar)' da yuvarlak, beyaz, şeffaf koloniler meydana getirir.
TCBS ( Tiosülfat – Sitrat – Bile Saltsucrose Agar); Vibrio için selektif besi yeridir.

Klinik Semptomlar ve Bulguları;
Vücut yüzeyinde nekrotik lezyonlar ve eritemler oluşur. Eritemler; karin altında, yüzgeç kaidelerinde ve ağız etrafındadır.

Deride kararma,
Bazı balıklarda Ascites ve ekzoftalmus vardır.
Otopsi bulguları;
Karin duvarında hemoraji,
Karaciğerde hemoraji,

Şiddetli anemi, bazen sararma ve enteritis,
Barsakların içi açık renkli şeffaf bir sıvıyla dolu,
Bazı olgularda dalak büyümüştür. ( Sinop Su Ürünleri Fakültesi)

Yukarıda bu hastalığın bilimsel olarak tam olarak hangi şartlarda ne şekilde olduğu anlatılmıştır.

Lezyon için verdiğiniz bilgi içi teşekkürler.Tabiki lezyonların hareket etmeyeceğini biliyorum Su Ürünleri Yüksek mühendisi olarak.Ben lezyonların hareket örneğini sizin yazdığınız yazıya istinaden yazmıştım.Yukarıda bahsettiğiniz görüntüdeki balıkların satışa sunulduğunu iddia ediyorsunuz.Peki bunların satışa nasıl sunulduğu hakkında bilginiz varmı ? Vibrio hastalığını taşıyan bir kafeste üretimde mutlaka antibiyotik kullanıldığı (tabi benim param çok ben ilk hasatımı yaparım 5 ton balığımı alırım gerisini geri bırakırım ordaki 20 ton balıkta yaşadığı yoğun stresle ölür diyerek hasat yapan bir şirket yoksa)bu balıkların her satış öncesi tarım bakanlığı tarafından denetlendiği balık örneklerinin alındığı tonajların kontrol edildiği çok sıkı bir sistemden geçtiğini sanırım bilmeniz gerekiyor.Ayrıca balıkta değil vibrio 500gün/su sıcaklığı zaman içersinde herhangi bir antibiyotik rastlansa bile üretimin alabileceği cezalar hakında sanırım bilginiz yok.Tekrar ısrar la söylüyorum görmüş olduğunuz satışa sunulan balıkçılık tabiri ile kızarmış balıklar evet doğru vibrio ile aynı görsel şekle çok yakındır fakat tamamiyle yaşanan hasatın yanlışlığı ile balığın ağ ile temasından ve hızlı hareketleri sonucunda ortaya çıkar.Ayrıca balığın çok iyi şoklanması şoklandığı suyun ısısıyla alakalı değil stok yoğunluğuyla alakalıdır.Aynı tür bulgular çok falza soğukta şoklamadada gerçekleşir.Ölmüş bir insanın sakal örneğine gelince sakal ile kan hücreleri arasında fark olduğunu bu kan hareketleri için vücut içersinde bir basınç gerkli olduğunu sanırım biliyorsunuz ki bu da kalp ile sağlanıyor ken kalbi durmus ve 3 saat içersinde bütün kassal harekeleri sona ermiş bir balıkta bu durum nasıl gerçekleşebilir?
Master# Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-2010, 15:38   #23
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Ben verdiğim bilgilerin tümünün arkasındayım, ispatını da yapabilirim. Muhtemelen siz de öylesiniz. O halde anlamsız bir polemiğe girmenin gerekli olmadığını düşünüyorum. Herkesin sağlıklı beslenmesi dileğiyle..

Fikir ve düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
Yanısıra;
İmza ayarlarınızı tamamlamanızı da bilhassa rica ederim.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-2010, 15:59   #24
Master#
Oltacı

İmza ayarlarımı isteiğniz gibi düzelttim.Benimde sizden isteğim bu şekilde satışa sunulmuş bir balık gördüğünüzde artık bütün balıklar bildiğiniz gibi markalı yada etiketli olduğundan bana özel olarak hangi şirkete ait olduğunu yazarsanız bizde bize düşen araştırmayı yapabiliriz.Bu tip bir yazı beyan ederken bence tam olarak emin olmadan yazmayınız.

omer.dastan@hotmail.com

Eski 06-10-2010, 22:14   #25
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Master# tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
VIBRIOSIS
Vibriosis, birçok deniz balığı türünde ve tatlı su balıklarında görülmekle birlikte, tuzlu sularda yetiştiriciliği yapılan balıkların en önemli ve en iyi bilinen hastalıklarından biridir. Vücudun ventral kısmında ve anüs civarında kızarık, vücutta kabarcık ve ülserlerin oluşması ile karakterize, bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığa neden olan en önemli türleri; Vibrio anguillarum, Vibrio ordalii, Vibrio damsela, Vibrio chlolerae, Vibrio alginolyticus' dur.
Hastalık daha çok suların ısındığı, kirlendiği ve oksijenin yetersiz olduğu zamanlarda görülmektedir. Özellikle olumsuz çevre koşulları, beslenme bozuklukları, boylama, kötü hijyen koşulları ve paraziter etkenlerin varlığında suyun normal florasında yer alan vibriolar deri, solungaç ve anüs yoluyla vücuda girerek hastalığa neden olmaktadır.

Etkenin Karakterleri;
Gram negatif,
( Polar flagellali )Hareketli,
Katalaz, Sitokrom oksidaz; pozitif
O / F ( glukoz ) testi; Fermantatif 0 / 129 vibriostatik ( 2,4 diamino 6,7 diisopropyl � pteridine fosfat) ajana duyarlı
0,5 � 1,5 x 3 mikronluk düz ya da eğri çubuk
TSA ( Tripticase Soy Agar)' da yuvarlak, beyaz, şeffaf koloniler meydana getirir.
TCBS ( Tiosülfat � Sitrat � Bile Saltsucrose Agar); Vibrio için selektif besi yeridir.

Klinik Semptomlar ve Bulguları;
Vücut yüzeyinde nekrotik lezyonlar ve eritemler oluşur. Eritemler; karin altında, yüzgeç kaidelerinde ve ağız etrafındadır.

Deride kararma,
Bazı balıklarda Ascites ve ekzoftalmus vardır.
Otopsi bulguları;
Karin duvarında hemoraji,
Karaciğerde hemoraji,

Şiddetli anemi, bazen sararma ve enteritis,
Barsakların içi açık renkli şeffaf bir sıvıyla dolu,
Bazı olgularda dalak büyümüştür. ( Sinop Su Ürünleri Fakültesi)

Yukarıda bu hastalığın bilimsel olarak tam olarak hangi şartlarda ne şekilde olduğu anlatılmıştır.

Lezyon için verdiğiniz bilgi içi teşekkürler.Tabiki lezyonların hareket etmeyeceğini biliyorum Su Ürünleri Yüksek mühendisi olarak.Ben lezyonların hareket örneğini sizin yazdığınız yazıya istinaden yazmıştım.Yukarıda bahsettiğiniz görüntüdeki balıkların satışa sunulduğunu iddia ediyorsunuz.Peki bunların satışa nasıl sunulduğu hakkında bilginiz varmı ? Vibrio hastalığını taşıyan bir kafeste üretimde mutlaka antibiyotik kullanıldığı (tabi benim param çok ben ilk hasatımı yaparım 5 ton balığımı alırım gerisini geri bırakırım ordaki 20 ton balıkta yaşadığı yoğun stresle ölür diyerek hasat yapan bir şirket yoksa)bu balıkların her satış öncesi tarım bakanlığı tarafından denetlendiği balık örneklerinin alındığı tonajların kontrol edildiği çok sıkı bir sistemden geçtiğini sanırım bilmeniz gerekiyor.Ayrıca balıkta değil vibrio 500gün/su sıcaklığı zaman içersinde herhangi bir antibiyotik rastlansa bile üretimin alabileceği cezalar hakında sanırım bilginiz yok.Tekrar ısrar la söylüyorum görmüş olduğunuz satışa sunulan balıkçılık tabiri ile kızarmış balıklar evet doğru vibrio ile aynı görsel şekle çok yakındır fakat tamamiyle yaşanan hasatın yanlışlığı ile balığın ağ ile temasından ve hızlı hareketleri sonucunda ortaya çıkar.Ayrıca balığın çok iyi şoklanması şoklandığı suyun ısısıyla alakalı değil stok yoğunluğuyla alakalıdır.Aynı tür bulgular çok falza soğukta şoklamadada gerçekleşir.Ölmüş bir insanın sakal örneğine gelince sakal ile kan hücreleri arasında fark olduğunu bu kan hareketleri için vücut içersinde bir basınç gerkli olduğunu sanırım biliyorsunuz ki bu da kalp ile sağlanıyor ken kalbi durmus ve 3 saat içersinde bütün kassal harekeleri sona ermiş bir balıkta bu durum nasıl gerçekleşebilir?
Alıntı:
Master# tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İmza ayarlarımı isteiğniz gibi düzelttim.Benimde sizden isteğim bu şekilde satışa sunulmuş bir balık gördüğünüzde artık bütün balıklar bildiğiniz gibi markalı yada etiketli olduğundan bana özel olarak hangi şirkete ait olduğunu yazarsanız bizde bize düşen araştırmayı yapabiliriz.Bu tip bir yazı beyan ederken bence tam olarak emin olmadan yazmayınız.
Gerekli bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederiz.

Yoğun sıklıkta pazar gezintilerimde rastgeldiğim bu olayın fotoğraflarını bir dahaki görüşümde mutlaka size ulaştıracağım. Pazarlarda markaların söylendiğini bugüne kadar görmedim satıcılar sadece balık halinden aldıklarını söylemektedirler.
Büyük marketlerin kontrolleri gayet basit olabiliyor semt pazarları kanayan yaramız olduğunu düşünüyorum o yüzden böyle bir durumun olmadığını ne yazıkki söyleyemiyoruz..
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-2010, 10:28   #26
Master#
Oltacı

Balıkta etiket yada marka yoksa balığın bayat olma ihtimali yüksek oluyor tabi.Bu etiketlerde balığın hasat tarihi yazmaktadır.Bence balık alışverişlerinizi balık hallerinden yada büyük marketlerden yapmaya çalışın.Riski düşüreceğinize eminim.Türkiyede etiketsiz kültür balığı satışı şu an yoktur fakat söylediğiniz gibi küçük balıkçıya kadar bu eritiliyor.

omer.dastan@hotmail.com

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları