Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Üstadlar Köşesi > Süleyman Karabulut

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 01-02-2011, 07:55   #1
kaptankarabulut
Üstad

kaptankarabulut kullanıcısının avatarı

Varsayılan Bir dalgıcın feryadı..

Deniz Üzerine Birkaç Söz... Doğaya ve Canlılara Saygı Duymayan, Saygıyı Hak Etmez...
Bu siteyi yaklaşık iki senedir takip ediyorum. Buradaki bilgi paylaşımı sayesinde zıpkınla balık avcılığı ve serbest dalışla ilgili birçok şey öğrendim. Zaman ayırıp bilgisini paylaşan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.
Babam balıkçı olduğu için küçüklüğüm denizle iç içe geçti. Babam, hala 7 metrelik ahşap teknemizle Eskihisar‘da (Kocaeli) balık tutmaya çalışıyor, “çalışıyor” diyorum çünkü körfezde artık balık yok!
Küçüklüğümde kıyıdan orkinos sürülerinin sıçrayışlarını seyreder, lüfere zoka, kırlangıca parakete atar, oltayla mercan yakalardık. Kaçamarmara (Hersek Burnu civarında yakaladığımız kumda yaşayan bir tür böceğe balıkçılar tarafından verilen isim) yakalayıp, 7-8 metre derinlikte tatlı su kaynakları çevresinde yüzeyden rahatlıkla görebildiğimiz tepsi büyüklüğündeki karagözleri tutmaya çalışır, fazlasını satamayacağımızı düşünerek izmarite voli yapmayı öğle saatlerinde bırakırdık. Şimdi hepsi anılarımda kaldı.
Ne deniz ne de içindeki canlılar, insanların kirletme ve yok etme hızına yetişemiyor. Toplumumuzda nadiren görülebilecek kolektif bir çalışmayla, gün be gün denizleri ve içindeki canlıları mahvetmeye devam ediyoruz.
Peki, bu durumdan kimler sorumlu;
Sanayi atığını derelerle denize bırakan, arıtma tesisi yapmayan veya masraflı olduğu gerekçesiyle sadece denetleme olduğu zaman çalıştıran fabrika sahipleri ve sanayiciler… (Kocaeli/Dilovası’nda Çolakoğlu fabrikasının yanından sıcak dumanı tüterek denize dökülen krem renkli dere tam kartpostallık bir görüntüdür, görmenizi tavsiye ederim!)
Bu durumu denetlemeyen veya göz yuman belediyeler ve diğer devlet kurumları…
Yasaklara aldırmayan, tekneleri gün geçtikçe büyüten ve donatan, teknolojiyi şaşılacak derecede iyi takip eden, radar- sonar kullanan, uzunluğu km ile ifade edilen içine giren yavru balığı bile bırakmayan küçük gözenekli ağlar ile 2–3 kasa balığı bile çevirmekten imtina etmeyen, geleceği düşünmeyen, balıklara büyüme - üreme şansı tanımayan balıkçılar…
Denizleri göz ardı eden, temizlenmesi ve korunmasıyla ilgili hiçbir projesi olmayan devlet yetkililerimiz…
Denizi çöplük olarak gören, tuvaletinden çıkan kanalizasyonun arıtılıp arıtılmadığını veya nereye gittiğini sorgulamayan, çocukların geleceğini düşünmeyen kısaca düzeltilmesi yeterince şey yapmayan hepimiz sorumluyuz.
İzmit körfezinde birkaç senedir özellikle kış aylarında balıkçıların, 8–10 metrelere yerleşen sümüksü tabaka sebebiyle ağ atamadığını yanlışlıkla atanlarında ağlarını kaldıramadığını biliyor muydunuz?
Düşünsenize; meralarını kerterizleriyle birlikte bildiğiniz bir denizde dalma imkânı varken temiz olmadığı için dalamıyorsunuz ve onlarca km uzağa nispeten daha temiz olan Karadeniz’e gitmek zorunda kalıyorsunuz. Bu yüzden Ege ve Akdeniz kıyılarında yaşayan arkadaşlara imreniyorum.
Bu yazıyı neden yazdığıma gelince; rahatsızlığımı sizlerle paylaşmak, bireysel olarak deniz ve doğal yaşam için küçükte olsa bir şey yapmak, insanlarda farkındalık oluşturmak istedim.
Tıpkı; duyarlı, denizi kirletmemeye özen gösteren, kirletilmesine müsaade etmeyen, denize götürdüğü pet şişeleri, plastik ambalajları, poşetleri fazlasıyla(denizden topladıklarıyla beraber) karaya geri getiren, üreme mevsiminde özellikle havyarlı balıkları vurmamaya dikkat ederek, seçerek, ihtiyacı veya yiyeceği kadar avlanan, denize ve zıpkınla balık avcılığına gönül veren arkadaşlar gibi...
Onlara en içten selamlarımı gönderiyorum. İyi ve güvenli dalışlar… Serkan ŞEN

Dalgıç SEKAN ŞEN arkadaşımızın yazısından alıntıdır.
Arkadaşımızın duygu ve düşünceleri,gördükleri ve yaşadıkları ve feryatları. Acaba yetkili mercilerin kulaklarını çınlatırmı dersiniz.

Ama nerdeee.. Onlar oturdukları koltukların yapışkanlarını tazeleme peşindeler..

İZMİR-1959 0 Rh (+)
KAPTAN KARABULUT
GÜZELBAHÇE 2.LİMAN
Telefon: 0538 294 01 94

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
kaptankarabulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 01-02-2011, 10:30   #2
muhabbetci
Kaptan

Seleyman abi;
gerçekten güzel dile getirilmiş bir yazı.Üç tarafı denizle çevrili ülkemizde denizcilik bakanlığı yok daha ne olsun.Daha önce belirtmiştim pazarda satılan balıkları denetlemeden önlem alınamaz,kirlilik derseniz o başka bela,en güzel örneğide Kütahyada doğup,İzmirde denize dökülen Gediz.Geçtiği heryerde ( ASİT-KANALİZASYON-TARIM ZEHİRİ-SANAYİİ ATIĞI falan falan.) üzerine ilave olup körfeze dökülüyor.Kıravatlı abilerde hersene üç gün laf üretip 362 gün uyuyorlar.Sonra bunun adına çalıştay yaptık diyorlar.Sonuç Balık azalıyor-kirlilik çoğalıyor.Daha yazacak çok şey var ama neyse.
Kendinize iyi bakın.
MANİSA/ iZMİR /ÇANDARLI
muhabbetci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-02-2011, 15:13   #3
kaptankarabulut
Üstad

Alıntı:
muhabbetci tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Seleyman abi;
gerçekten güzel dile getirilmiş bir yazı.Üç tarafı denizle çevrili ülkemizde denizcilik bakanlığı yok daha ne olsun.Daha önce belirtmiştim pazarda satılan balıkları denetlemeden önlem alınamaz,kirlilik derseniz o başka bela,en güzel örneğide Kütahyada doğup,İzmirde denize dökülen Gediz.Geçtiği heryerde ( ASİT-KANALİZASYON-TARIM ZEHİRİ-SANAYİİ ATIĞI falan falan.) üzerine ilave olup körfeze dökülüyor.Kıravatlı abilerde hersene üç gün laf üretip 362 gün uyuyorlar.Sonra bunun adına çalıştay yaptık diyorlar.Sonuç Balık azalıyor-kirlilik çoğalıyor.Daha yazacak çok şey var ama neyse.
Kendinize iyi bakın.
İnan Önder kardeşim biz Türk milleti olarak o kadar vurdum duymazız ki,bana dokunmıyan yılan bin yıl yaşasın hesabı.Gün gelir o yılan hepimize dokunacak..

İZMİR-1959 0 Rh (+)
KAPTAN KARABULUT
GÜZELBAHÇE 2.LİMAN

Eski 02-02-2011, 00:21   #4
Kamil ESEN
Kaptan

Yılan boynumuza dolandı aslında ama anlayana sivrisinek saz..Paylaşıma teşekkürler abi.
Eski 02-02-2011, 09:58   #5
Halil İplikçi
Kaptan

Halil İplikçi kullanıcısının avatarı

Bu tip konuları bu platformlarda dillendirmek lazım ama malesef katılım bile az!!!

Hüsnü Halil İplikçi
Halil İplikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-02-2011, 02:10   #6
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Paylaşımınız için teşekkürler.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-02-2011, 16:54   #7
kaptankarabulut
Üstad

Alıntı:
Kamil ESEN tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yılan boynumuza dolandı aslında ama anlayana sivrisinek saz..Paylaşıma teşekkürler abi.
Evet Kamil hocam boynumuza sarıldı ve sıkmaya bile başladı..

İZMİR-1959 0 Rh (+)
KAPTAN KARABULUT
GÜZELBAHÇE 2.LİMAN

Eski 03-02-2011, 23:48   #8
gonencsenkal
Kaptan

gonencsenkal kullanıcısının avatarı

Paylaşım için teşekkürler kaptan. Malesef üzülerek yazılanlara katılıyorum.Elimizden ne geliyorsa yapmalıyız bence site olarak bu konulara dikkat çekecek bir etkinlik yapılabilir.
Eski 05-02-2011, 20:32   #9
kaptankarabulut
Üstad

Alıntı:
gonencsenkal tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Paylaşım için teşekkürler kaptan. Malesef üzülerek yazılanlara katılıyorum.Elimizden ne geliyorsa yapmalıyız bence site olarak bu konulara dikkat çekecek bir etkinlik yapılabilir.
Gönenç kardeşim,Greenpeace son zamanlarda bu işin üzerine gitmeye başladı.İnşallah bizim buralarıda göz ardı etmezlerde körfez bir süre nefes alır..

İZMİR-1959 0 Rh (+)
KAPTAN KARABULUT
GÜZELBAHÇE 2.LİMAN

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları