Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > RASTGELSİN HAKKINDA > Resmi Avcılık Duyuruları

Resmi Avcılık Duyuruları Sirküler, yasaklar ve benzeri konular...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 29-03-2006, 17:16   #21
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Nejat Abi zaten Su Ürünleri Kanunu'nda amatör balıkçılık yapan kişilerden belge istenemeyeceği açık bir şekilde yazıyor, ama ne yazık ki kanun uygulayıcılar kendi yetersizliklerinin faturasını çoğu zaman bize kesiyorlar. Ayrıca aynı kanunda isteğe binaen verilen bu tür belgeler karşılığında hiçbir harç istenemeyeceği de yazıyor...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 30-03-2006, 01:43   #22
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Yakalıycağımız 2-3 tane balık için bir sürü bürokrasiyle uğraştırıyorlar. Tabi amaç farklı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-03-2006, 04:29   #23
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Sayın arkadaşlar,amatör balıkcı belgesi almak hem mecburi hem değil ,sirküler mad.3 müracaatları halinde deniliyor,bu kelime çok lastikli jandarma yakaladığı zaman neden müracaat etmidiniz diyor.dernini anlat anlatabilirsen

Benim bildiğim Türkiye'de 2 tane dernek var idi amobet ve rastgele 2 side Ankara'da bende amobet üyesiydim 150 yakın üyeidik malesef iç sürtüşmeler nedeniyle rahmetli olduk.rastgele halen devam ediyor ama hişbir gelişmeleri yok.Ayrıca orman içi sularda gece avcılığı yasaktır.amaör balıkcı sağdece iğne kullanır,zıpkın,serpme ag,pareketa kullanması yasaktır.Ama bazı ustaları malesef serpme ag,tırıvırı atarlarken yakaladım ama ben bunları yanlış anlamışım meğerse deneme yapıp meraklarını gideriyorlarmış.herkes böyle meraklanırsa sonu ne olur bilemiyorum.

Mehmet Koray 1948 Ankara

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-03-2006, 04:39   #24
katiti
Kaptan

Mehmet Bey küçük birkaç düzeltme yapmak istiyorum.

Amatör balıkçılık belgesi yasal olarak zorunlu tutulamaz (bkz. Su Ürünleri Kanunu), fakat kraldan fazla kralcı (ya da kuraldan fazla kuralcı diyelim) uygulamacılar tarafından zorunluymuş gibi uygulanıyor ne yazık ki. fakat av sırasında yanınızda sirküleri bulundurmanız ve sadece sirkülerde yazan çerçevede balıkları yakalamanız zorunlu.

İkinci nokta ise zıpkınla amatör balıkçılık yapmak serbesttir. Bunun istisnaları iç sularda zıpkın avcılığının yasak olması ve zıpkın ile orfoz ve lahoz avının yasak olmasıdır. Ayrıca gece zıpkınla dalmak ve gece ya da gündüz fener kullanarak zıpkın avcılığı da yasaktır.

Ayrıca şunu da belirtmekte yarar görüyorum ki amatör balıkçılık belgesi yerine aynı ücretle vergi levhası, tekne plakası vs. gibi hiçbir ek belgeye ihtiyaç duymadan ağ, paragat vb. kullanmanıza olanak sağlayan profesyonel belge almanız olası ve bunun takibi de yok.

yani anlayacağınız deveye sormuşlar "boynun neden eğri" diye, o da "nerem doğru ki" demiş...

saygılarımla...

Navigare necesse est...

Eski 30-03-2006, 15:28   #25
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Selamlar,
bende bir iki şey ekleyeyim dedim,geçen iki aya kadar bende amatör balıkçılık belgesi ile avlanıyordum,Mert in ve Mehmet abinin dediği gibi yetkili kişilerle sinir harbine girmektense,göster ve kurtul sloganı ile çıkartmıştım belgemi.
Sirkulere göre oluşturulmuş takımla balık avlayabilene aşkolsun,ayrıca amatör balıkçılık belgesi ile avlayacağınız balık adeti de bellidir.Tabi ki boy kısmına hiç girmiyorum çünkü ona zaten hepimiz karşıyız (yakalanan küçük balıkların suya geri bırakılmaması)
Şayet profesyonel belge alır iseniz, iş yapan ve severek kullandığınız takımı kullanma şansınız var demektir,ayrıca yakaladığınız balıkları da saymak zorunda kalmazsınız.Fakat daha önce de arkadaşlarımın belirttiği gibi milli parklar ve buna benzer yerlerde ister amatör ister profesyonel belgeniz olsun avlanmak yine de yasaktır,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-03-2006, 15:47   #26
mufi
Guest

Varsayılan gece yasağı

Alıntı:
panderma tafarından gönderildi
Bu konu ile bir iki şey yazmak istiyorum.

Bu belge olayı başladığı zaman Bandırmada balık malzeme satışı yapan yerlere , belge alınması gerektiği ile ilgili yazılar tahminimce İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından asıldı ve Bandırmadaki yerel basın tarafından da bu belge mecburiymiş gibi hava yaratıldı.

İlçe Tarım Müdürlüğüne müracat edince ellerinde matbu dilekçe olmadığı ve Balıkesirden geleceği belirtildi. Tekrar müracatımızda begemizi aldık. Fakat işin ilginç yanı müdürlükte bu belgeyi hazırlayan memur arkadaş bir gün balık tutarken yanıma geldi ve benim almış olduğum belgeyle gece balık tutamıyacağımı onun için de valilikten başka bir belge almamın gerektiğini söyledi ve kendisinin almış olduğu resimli belgeyi gösterdi.

Şimdi Amatörlüğün gündüz ve gece ile ne ilgisi var.
Şayet böyle bir durum var niye ben müracat edince uyarılmadım.

Aslında olay belge vermek değil sadece vatandaştan para toplamak.
Belki arkadaşlar bana kızacak ama ben bu sirküleri internetten indirdim ve cüzdanıma koydum, yeni belgede çıkartmadım.

Zaten belge geçerlilik süresi içinde hiç bir yetkili banada gelip bir şey sormadılar.
nejat kardeş merhaba.. bahsettiğin bu gece yasagı konusunu mutlaka irdele araştır gerekiyorsa il/ilçe tarım müd.yazını yaz..yetmedi..bakanlıga yaz ve olayı artı/eksi aydınlat derim..
selamlar..kolay gelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-03-2006, 22:48   #27
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Arkadaşlar benim durumum nedir ben Türkiyeye izine gelince balık avlamak istersem banada lazımmı bu belge,benim buradan almış olduğum belge bütün avrupabirliği ülkelerinde geçerli,Türkiye için durum değişiyormu acaba?
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-2006, 00:12   #28
katiti
Kaptan

Selim Abi AB belgesinin geçerliliği konusunda bilgim yok, fakat zaten geçerli olsa da bunu bizim yerel denetleyicilere anlatman zor olabilir. aslında zaten belgen olmasına bile gerek yok.

Şu ana kadar ben sadece tekne ile balığa çıkanlara sahil güvenliğin arada sırada bu belgeyi sorduğunu duydum ama onun dışında da isteniyorsa bilgim yok açıkçası...

Navigare necesse est...

Eski 31-03-2006, 03:30   #29
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

sayın katiti zıpkın konusunda siz haklısınız,Ankara'da deniz olmadığı için ben kendime göre yazdım.Peki serpme konusundaki fikirleriniz nedir.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-2006, 04:37   #30
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
turna tafarından gönderildi
sayın katiti zıpkın konusunda siz haklısınız,Ankara'da deniz olmadığı için ben kendime göre yazdım.Peki serpme konusundaki fikirleriniz nedir.
Serpmeyi bilmiyorum ama ağla avcılık konusunda bildiğim şu belirli bir büyüklükteki göllerde serbest ama onun metrekaresini bilemiyorum. Bence serpme ile avcılık yasak olmalı (iç sularda). Ama sirkülerde ne yazıyor bilmiyorum okuyup görmek lazım.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları