Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Yem Tipleri, Kullanma Şekilleri ve Yemleme > Boru Kurdu, Solucan

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 18-12-2006, 13:05   #1
giritli
Kaptan

giritli kullanıcısının avatarı

Varsayılan Boru Kurdunun Bütün olarak oltaya takılması

Benim yabancı balık avı kanallarında ve balık avı cd lerinde görmüş olduğum bir aparattan bahsetmek istiyorum.Bu aparat sayesinde boru kurdu hiç bozulmadan bütün olarak oltaya takılabiliyor ve en önemlisi bütün olarak takıldığından boru kurdu iğnenin düğüm kısmından bozulmadan geçerek kösteğin bir kısmını da kaplıyor.Bunun ne önemi var ya da ben zaten boru kurdunun tamamını iğneye takabiliyorum diyebilirsiniz.Burdaki işin espirisi,bu aparat sayesinde kurt ölmeden iğneye ve devamındaki misinaya bir bütün olarak geçiyor ve belki de en önemlisi iğneden sonraki misinayı balığın görmesini ve huylanmasını engelliyor.Ayrıca küçük balıklar yemi tırtıklasalar bile yemi çok kolay bozamıyorlar ve etraftaki büyük balığı yakalama şansınız artıyor.Birde boru kurdu iğneye takıldıktan sonra genelde aşağıya doğru kayarak(şayet kurt iğnesi kullanmıyorsanız) iğnenin üst kısmının açığa çıkmasına neden olur ancak bu şekilde takılan kurt iğnenin düğümünden aşağıya kayamayacağı için bu sorun da ortadan kalkmaktadır.ilk resimde bu aparatı ; İkinci resimde ise bu aparatla kurdun iğneye takılmış halini görmektesiniz(resimdeki buncukların konumuzla bir alakası yoktur).Şimdi bunun kullanılışını anlatayım kısaca...Öncelikle kurt bütün olarak aparata geçirilir.Sonra yanında görülen ufak beyaz parça aparatın sivri tarafına takılır(bu parça kulak çubuklarından kesilen içi boş bir parçadır).Daha sonra iğnenin ucu aparatın ucuna taktığımız küçük parçanın diğer tarafına geçirilir.Burdaki en önemli şey iğneyi geçirdikten sonra iğnenin düğümden itibaren misinanın çok gergin tutulmasıdır,yoksa ufak plastik parça kurdu iğneye doğru iterken yerinden çıkmaktadır.Anlatırken uygulaması çok zahmetliymiş gibi gelebilir ama inanın bir kere yaptıktan sonra hiçbir zorluğu yok arkadaşlar.Ben bu hafta sonu (17/12/2006) gerencede tuttuğum çupra ve kaya barbununu bu şekilde yakaladım...Alıştıktan sonra yemi takmak çok kısa sürüyor ve en önemlisi içimde acaba yemi bozmuşlarmıdır korkusu olmuyor.Tabi herşeyden önemlisi insanda kısmet olucak bir de balığın yakalanasının gelmesi lazım
NOT:Bu aparat benim kendi icadım değildir.DAM markadır.Ucuna takılan ufak plastik parça yerine aparatın arka tarafına aynı görevi görecek bir parça kaynaklattırabilirsem yemi iğneye aktarırken plastiğin çıkması durumu da ortadan kalkıcaktır diye düşünüyorum.

[YAHOOVIDEO]16604230[/YAHOOVIDEO]
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg Görüntü012.jpg (376,1 KB, 1106 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg borukurdu2.jpg (102,1 KB, 1030 Görüntülenme)
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 12-11-2009 " tarihinde saat 15:10 itibariyle Taygun KOCABIYIK tarafından düzenlenmiştir....
giritli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 18-12-2006, 13:32   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

10 paket borukurdunun nereye ve nasıl gittiğini öğrenmiş olduk
Aparat güzel kış ve bahar aylarında ufak balıkların olmadığı yerlerde borukurdunu bütün takıp güzel balık avlanabilir. (bu hafta olduğu gibi)

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-12-2006, 14:31   #3
Güven ÖZYELDAN
Guest

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi
Aparat güzel kış ve bahar aylarında ufak balıkların olmadığı yerlerde borukurdunu bütün takıp güzel balık avlanabilir. (bu hafta olduğu gibi)
büyüksün tago bende diyorum bu yem nasıl bu kadar çabuk tükendi adam bütün takıyormuş kurtları... sen boru kurdu aparatını bulmuşken sardalya takma aparatıylada ilgilen bence onur sardalyayı yedirmeden takacaz diye sardalya heykel traşçısı olduk...bir sonraki avda 50 paket kurt alacaz anlaşılan kardeşim..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-12-2006, 15:03   #4
giritli
Kaptan

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi
Fazla yem harcama konusuna katılıyorum Tagocum ama ufak balıkların olduğu yerde de yemi daha fazla takımda tutması nedeniyle diğer şekilde takmaya nazaran büyük balığa karşı bu sistemin şansı daha fazla olur diye düşünüyorum ...Kıskananlar çatlasın demi ama Tagocum... Güven iyiki arada uyumuş yoksa yem hiç yetmezdi valla...

Eski 18-12-2006, 15:10   #5
Güven ÖZYELDAN
Guest

benim hakkımıda kullandınız ha o yüzden balık tutamadınız şimdi anladım
hahahaha
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-12-2006, 15:40   #6
giritli
Kaptan

Alıntı:
Güven ÖZYELDAN tafarından gönderildi
benim hakkımıda kullandınız ha o yüzden balık tutamadınız şimdi anladım
hahahaha
güvencim tutamadınız demişsin ama ben üstüme alınmıyorum Tuttuklarım neydi hocam(borumu)...!

Eski 18-12-2006, 15:58   #7
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Belki ileride canlı olarak boru kurdu kullanma imkanımız olur, soralım;
Boili iğnesi bu iş için kullanılabilir mi?

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-12-2006, 16:55   #8
giritli
Kaptan

Murat abi,boili iğnesini de inceledim ama bu iş için uygun değildi...İğnenin uç yapısı kurdu bozmadan oltaya aktarmaya müsait değil...Bu aparat üzerinde çalışmalarım devam ediyor...Sanırım bu hafta içinde çok daha kullanışlı bir hale getiricem...Bilgisini ve yeni resimlerini eklerim...

Eski 18-12-2006, 21:22   #9
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

onur bunu biz yapamayızmı ( yada yaptıramazmıyız ) sanırım olur ha... ama tagonun dediği gibi biraz israflı heralde

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-12-2006, 07:43   #10
giritli
Kaptan

İlkercim önce ben de yaptırmaya çalıştım(dayım tornacıdır ve elinden her iş gelir);ama sonra aparatın fiyatını öğrenince vazgeçtim(2 ytl).Yem israfına gelince;eğer tek iğne gezer kurşunlu takım kullanıyorsan(ki zaten büyük balık için makbulu budur bence) sarfiyat pek önemli olmuyor.Bizim haftasonu avlandığımız alan ve benim atış mesafem otluk olduğu için normal 3 lü takım kullanmak zorunda kaldığım için sarfiyat biraz arttı tabiyki...Saygılar...

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları