Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > SAĞLIK

SAĞLIK Sağlık konusunda herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 05-01-2006, 07:01   #1
Epidermoid_Karsinom
Guest

Varsayılan Saglikli yasam icin Ogutler

Sahsen tasvip etmedigim alkol maddesini cikarirsak 29 madde kalir.

İşte sağlıklı bir ömür için yapmanız gerekenler

1-Her gün bir diş sarımsak yiyin: Sarımsak vücuttaki hastalık sebebi olabilecek kimyasalların seviyesini yüzde 48 azaltırken, beynin yaşlanmasını önlüyor, kolesterolü düşürüyor.

2-Egzersizi ihmal etmeyin: Günde bir kilometre yürüyüş ya da haftada üç kez hafif egzersiz kalp hastalığı riskini düşürüyor.

3-Kepekli ürünler kanserden korur: Haftada dört kez kepek içeren ekmek, makarna ya da kabuklu pirinç tüketmek kanser riskini yüzde 40 azaltıyor.

4-Sebze-meyveyi eksik etmeyin: Sebze-meyve, özellikle de domates, kırmızı üzüm, brokoli yiyenlerde kalp krizi, kanser ve şeker hastalığı riski düşüyor.

5-Ayaküstü yemekten vazgeçin: Hamburger, patates kızartması vs. gibi yiyecekleri tüketmeden önce kalp hastalıklarının üçte birinin bu yiyecekler yüzünden ortaya çıktığını hatırlayın ve fast food'dan vazgeçin.

6-Bel ağrısına çalışma iyi gelir: Araştırmalar bel ağrısı çekenlerin yatmak yerine normal aktivitelerine devam ettiğinde daha çabuk iyileştiğini gösteriyor. Fazla zorlamamak koşuluyla hareket etmek belinize yatmaktan daha iyi geliyor.

7-Sofrada balık olsun: Düzenli olarak balık yemek kalp riskini azaltıyor, ayrıca balıkta bulunan yağlar bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.

8-Tuzu azaltın: "Fazla tuz felce ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarır" diyen uzmanlar günde 5 gramdan fazla tuz tüketilmesini sakıncalı buluyor.

9-Biraz şarap kanserden korur: Günde bir-iki kadeh şarap, kanser riskini azaltırken, vücudu gripten koruyor ayrıca yaşlılıkta bunamaya engel oluyor.

10-Kahvenin faydaları: Araştırmalar günde iki fincan kahvenin kolon kanser riskini yüzde 25, safra kesesinde taş riskini yüze 45 azalttığını gösteriyor. Ancak kahvenin çok fazla tüketilmesi yüksek tansiyona neden olabiliyor.

11-Çaya devam: Uzmanlar, bol bol çay içenlerin kalp krizinden ölme riskinin yarı yarıya azaldığını belirtiyor.

12-Tok diyetler faydasız: "Haftada üç kilo" vermeyi vaat eden diyetlerden uzak durun. Kilo vermek istiyorsanız bunu hafta hafta değil uzun vadede yapmaya çalışın.

13-Aşırı kiloya dikkat: Yeni bir araştırmaya göre, kilolu insanların aldıkları her yeni kilo ömürlerini 20 hafta kısaltıyor. Fazla kiloları vermek kalp, kanser, eklem iltihabı hastalıklarından koruyor.

14-Selenyuma ihtiyacınız var: Kansere karşı doğal bir koruyucu olan selenyum fındık, fıstık, balık, tahıl gibi ürünlerde bol miktarda bulunuyor. Her gün selenyum alanlarda kanser riski yüzde 37 azalıyor.

15-Kolesterolü düşürün: Egzersiz yapmak ve yağı, tuzu azaltmak kolesterolü düşürüyor, bu da kalp krizi ve felçten korunmanızı sağlıyor.

16-Mucize ilaç aspirin: Ağrı kesici olarak aldığımız aspirin bizi kalp hastalığı, felç ve kanserden koruyor.

17-Düzenli seks bağışıklığı güçlendirir: Uzmanlara göre haftada dört kez seks yapmak, vücudu gripten koruyan Iga maddesini artırıyor. Ayrıca bu kişiler on yıl daha genç görünüyor.

18-Rahatlamayı öğrenin: Sosyalleşerek, hobi edinerek rahatlamak ruh sağlığına iyi geliyor. Ayrıca haftada üç kez rahatlatıcı egzersiz yapmak stres ve depresyonu önlüyor.

19- Sigaraya hayır: Sigarayı bırakmak artık daha kolay, nikotin bantları ve sakızları, akupunktur vs. gibi yöntemleri deneyebilirsiniz. Eğer tamamen bırakamıyorsanız azaltmak da sizin için yararlı olacaktır.

20-Ağız kokusunun çaresi var: Uzmanlar ağız kokusuna yol açan hastalıkları önlemek için günde iki kez fırçalama, gargara kullanmanın yanı sıra havuç gibi lifli yiyecekler yemeyi ve çok fazla kahve içmemeyi öneriyor.

21-Sağlık için şarkı söyleyin: Doktorlar şarkı söylemenin ruh ve beden sağlığına iyi geldiğini belirtiyor. Şarkı söylemek rahatlatıyor, nefes egzersizi yerine geçiyor, depresyona iyi geliyor hatta ömrü uzatıyor.

22-Sağlıklı sinüsler için mırıldanın: Mırıldanarak şarkı söylemek de sinüsleri açıyor, sinüziti önlüyor.

23-Uykusuz kalmayın: Uyku bağışıklık sisteminin iyi çalışmasında etkili oluyor. Yetersiz uyku konsantrasyon eksikliğine yol açıyor.

24-Her gün vitamin alın: İçeriğinde folik asitin de bulunduğu vitamin tabletleri sizi kanser ve kalp hastalıklarından koruyor.

25-Cildinizi nemlendirin: Cildiniz için yazın, güneşten koruyucu kremleri, kışın da çatlama ve kırışıklardan korumak için nemlendiriciyi ihmal etmeyin.

26-Elma dişlere iyi gelir: Böğürtlen bakterilerin dişe yapışmalarını engelleyerek diş eti hastalığı riskini azaltırken, elma, portakal, havuç, ıspanak gibi lifli yiyecekler de dişleri güçlendiriyor.

27-Eş seçerken dikkat: Uzmanlar kronik rahatsızlıkların kadın-erkek ilişkilerinde iki tarafı da etkilediğine dikkat çekiyor ve kronik hasta bir kişinin eşinin de hasta olması riskinin altı kat artığını söylüyor.

28-Su içmeyi ihmal etmeyin: Günde beş bardak su içen kişilerde kolon kanseri riski yüzde 50 azalıyor.

29-Dostların sağlığa yararı: Doktorlar, dostlarla ilişkilerin hafızayı geliştirdiğine dikkat çekiyor.

30- En sağlıklı meslek grubu pazarlama: İngiltere'de satış elemanları en sağlıklı meslek grubunu oluşturuyor. Bu gruptakiler meslekle ilgili hastalıklara çok az yakalanıyor.

KAYNAK: [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 05-01-2006, 07:05   #2
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

Süper tam sakla uygula türünden.Bizde hiç tuz olayı yok sakıncalımı bu..
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-2006, 07:08   #3
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Nasıl yani sen hiç tuz tüketmiyormusun Sami
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-2006, 07:12   #4
rüzgar2
Kaptan

yok denecek kadar az abi
Eski 05-01-2006, 07:16   #5
Epidermoid_Karsinom
Guest

arkadaslar, bildiginiz gibi tum yiyecek maddelerinde az da olsa tuz vardir. tuzun tuzluk kullanilarak yemeklere eklenmesi sadece kotu bir aliskanlik. bu aliskanlik bende de var. fakat onemli bir husus daha tuz ve su dengesi vucutta cok onemlidir. biz buna elektrolit dengesi deriz. ozellikle su kaybı sırasında tuzu da kaybederiz. terleme, ishal etc. bu hallerde bol su ve bir miktar da ilave tuz yasamsal olarak onemlidir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-2006, 07:22   #6
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Sami sitede bilhassa yazın tuz tüketimini ayarla derim deniz ürünlerini sık sık tüketmiyorsan Jod içeren tuzlara daha çok önem vermelisin ben spor yaptığım senelerde yaz aylarında spor yapmadan evvel bize tuz tabletleri verirlerdi sıcaktan kaybolan tuzları geri alabilmek için burada benim dişçim bana ve aileme içinde Jod içeren tuzları tüketmemimzi tavsiye etmiştir Emin arkadaşımızın dediği fazla tuz tüketenlere ama az tuz tüketmek bilemiyorum Emin arkadaşımız bizi bilgilendirir az tüketim konusunda.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-2006, 07:29   #7
rüzgar2
Kaptan

Şu nda eskiden olduğu gibi sporla uğraşmıyorum.Eskiden bende spordan gelince(ama ne spor her gün enaz 70 en fazla 120 km bisiklet antrenmanı) bol tuzlu ayran içwerdim.Tuzu hiç eksik etmezdim.Şimdi sanki iahtiyacım yokmuş gibi geliyor.Tabiki sıcak havalarda tuzlu ayrana devam..Her gün sarmısak olayına gelince onuda severek yapıyorum.Kokusu rahatsız etsede başkalrını.Beni nedense etmez çünkü rahmetli anneannem hep sarmısak kokarardı ve onu çok severdim.Tarifsiz bir şekilde(01.16 saati duygusallığı)
Eski 05-01-2006, 07:31   #8
Epidermoid_Karsinom
Guest

Selim bey,
vucutta tuz dedigimiz tek bir unsur yok. bahsettigimiz NaCl olarak bilinen sodyum klorur yani sofra tuzu ise bu yeteri kadar alınmadiginda tabii ki su eksikligiyle beraber bircok sistemik rahatsizliklar dogurur. fazla detaya inmek de dogru degil cunku size su kadarini soylemek isterim tip fakultesinde ogrenciyken bir seyi basta bilmek gerekir diye sotlemislerdi. az bilgi ile doktorluk yapildiginda medana gelebilecekler asil hastaligi gecebilir sorunlar dogurur. bu sebeple su olur bu olur demeyecegim. fakat iyi seyler olmuyor. simdi tuzu az tukettiginde su olur desek millet tuzu avucla yemeye kalkabilir. sodyum disinda kalsiyum gibi tuzlar da var ve hepsinin eksikligi farkli sorunlar yaratir. bu sorunlarin herbiri ozel ihtisas alanlarinin konusu oldugundan genel tip bilgisi ile aciklanamayacak kadar grift konulardir. benim alanim olan gogus ve kalp cerrahisine gelince biz hep az tuzdan yanayiz. daha dogrusu dogadaki yiyeceklerle gelen tuzun yeterli oldugunu soyleriz.
sizin az tuz konusunu Emin aciklar ifadenize verilecek cevap budur bana gore. fakat arkadaslarim eger tibbi sorularini detayiyla yazarlar ve nedenlerini sormak isterlerse ozel mesaj olarak yazmalari daha dogru diye dusunuyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-2006, 07:33   #9
Epidermoid_Karsinom
Guest

sarmisak ve sogan kotu kokusuna karsin cok iyi dogal antibakteriyel etkili yiyeceklerdir. hergun olmasa da haftada bir bol yogurt ve sarmisak karistirilarak sebzelere katilarak veya mkarna ile yenebilir. inanin bu cok faydalidir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-2006, 07:37   #10
rüzgar2
Kaptan

Alıntı:
Epidermoid_Karsinom tafarından gönderildi
sarmisak ve sogan kotu kokusuna karsin cok iyi dogal antibakteriyel etkili yiyeceklerdir. hergun olmasa da haftada bir bol yogurt ve sarmisak karistirilarak sebzelere katilarak veya mkarna ile yenebilir. inanin bu cok faydalidir.
Koksun ne yapayım.Diş fırçası bol sakız sarmısak ve soğana devam.Gerçekten çok seviyorum ikisinide...
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları