Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > AT-ÇEK

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 14-03-2007, 23:02   #1
LehimpompasI
Oltacı

LehimpompasI kullanıcısının avatarı

Varsayılan Kaya balığından yem olur mu? :)

2 3 sene önce marinada saçma sapan takımlarla avlanmaya çalışırken, her attığım oltada suya girdikten max. 10 sn sonra misinada tırırırıt diye bi titreme ilk başlarda bi heycan bi heves asılırdık oltayı sonuç yine kaya hep kaya. kancadan sökmeside zor oluyo mereti nası meymenetsiz bişiyse ellerken bile iğrenir olmuştum bi süre sonra

velhasıl dedim bi işe yarasın kestim ufak ufak taktım kancaya ver ettim salladım... tırırırt tırıırııt çektim asıldım yine kaya hep kaya Günü, yolunu şaşırmış bir iki mezgit&istavritle tamamladık(tabi 100 kadar da kaya )...

Neyse anılarım depreşti bi an, konuya gireyim;
1-Millet çapari sallayıp kova kova mezgit istavrit çekmişti o gün, bizse cahillliğimizden tekelerin kıçını sıktırıp taktık, kaya çektik.
Burdan rahatlıkla diyebiliriz ki kaya balıkları tekeyi affetmiyo huzur vermiyo.

2-Kayayı küçük kuşbaşı yapıp sallayınca kaya geliyo

Marinada avlanırken teke kullanmak istersem bu kaya balıkları yüzünden kullanamıyacakmıyım yoksa bu işin bi çaresi war mı(Değişik balıklar için)
+
Madem canlı balıkla zokalı yem falan yapınca iyi verim alınabiliyo, bu kaya balığını yemeye tenezzül eden yakışıklı bi balık var mı? Ya da kaya balığını süsleyip püsleyip bi şekilde cazip hale getirebilirmiyiz?
Çünkü katır gibi güçlü hayvan ne dağılır ne yorulur.

Bu konuda bi önerisi bi bildiği olup da paylaşan olursa sevinirim. (Ya da aynı dertten muzdarip varsa derdini dinlerim )
Sponsored Links
Eski 14-03-2007, 23:10   #2
gokseldbuga
Guest

2 hafta önce Akbük, abim ufak birşey çekiyor belli derken zınnnn birşey asıldı sonuçta ne mi geldi sadece kafası kalmış bir kayabalığı, gerisi levreğe yemek oldu,
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 08:07   #3
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

kaya balıkları menzil içinde ise midye karides sülünez gibi yemleri rahat bırakmaz canlı olarakta tak sırtından kurşunsuz oltaya gökselin dediği gibi levrek denk gelebilir
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 09:56   #4
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Mustafa kayabalığı bırakma diye tabir ettiğimiz levrek hdefli oltalarda yem olarak kullanılır. Sağlam bir misinanın ucunda 2 numara iğne kayabalığının tam sırt yüzgecinin başlangıç yerinde yada tam alt ve üst dudağından geçirerek yem yapabilirsin. RASTGELSİN.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 13:24   #5
LehimpompasI
Oltacı

Teşekkürler cevaplarınız için. Bu mevsimde bizim buranın kıyılarından levrek çıkıyomuymuş onu bi öğrenmeye çalışayım, ihtimal dahilindeyse denerim ilk fırsatta...
Eski 15-03-2007, 15:49   #6
ismail çakır
Kaptan

ismail çakır kullanıcısının avatarı

Alıntı:
gokseldbuga tafarından gönderildi
2 hafta önce Akbük, abim ufak birşey çekiyor belli derken zınnnn birşey asıldı sonuçta ne mi geldi sadece kafası kalmış bir kayabalığı, gerisi levreğe yemek oldu,
sevgili göksel,
abinizin çekerken sadece kafası gelen balığa kesinlikle levrek atlamamıştır. çünkü levreğin agzında diş yoktur.sizin balığa atlayan balık lüfer(kofana), sinarit, mıhrı (yılanbalığı),müren veya camgöz olabilir.
burada benimde başıma geldi.ekim ayında çıpraya bakarken takıma balık vurdu çekerken ağırlaştı. ve adete boşaldı. takımı karaya aldığımda sadece ağzını açıp kapayan 400 grçlık çıpranın kafası kalmıştı. ama kofananın kestiği çok aşikardı. tam hilal gibi kesilmişti. lüfer dışındaki balıklar da balığı keser ama onlar kesmesi jıletle kesılmiş gibi olmaz parçalanmış olur.
herşey gönlünüze göre rastgelsin...
Eski 15-03-2007, 17:41   #7
LehimpompasI
Oltacı

Question Lezzetliymiş... Tadına bakan?

Bi kaç farklı yerde balık türlerini ve yemek tariflerini incelerken okudum; kaya balığının eti lezzetlidir tadı güzeldir yazmışlar... tavası ve buğulaması olurmuş...

Kaya balığının yemeğini yapan tadına bakan varsa, şu işi bi açıklarsa sevinirim.

(Kaynaklara bakıldığında çok farklı kaya balıkları var benim sorduğum marinalarda iskele diplerinde bol bulunan kahverengi-koyu yeşil renkte kabakulak olmuş gibi duran, yakışıksız balık )
Eski 15-03-2007, 18:06   #8
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Yazılanlara ek olarak çok güzel mürekkep balığı saldırıyor kaya balığına ama izmitte yoktur sanırım

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 19:16   #9
LehimpompasI
Oltacı

Nası tutulur neye gelir diye baya bi okudum bugün mürekkep balıklarını ama tutsam ne yapcağımı bilemem Taygun.Yiyim desem hakkından gelip pişecek hale getirmek mesele, üstüme mürekkep falan atsa mazallah, iflah olmam ben
Eski 15-03-2007, 22:17   #10
aahmet
Oltacı

arkadaşım kaya balıgı levrege güzel yem olur iri olursa tavasıda güzel olur afiyet olsun

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları