Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 09-08-2006, 11:32   #1
Mustafa YUCETEPE
Oltacı

Varsayılan Bir acemi katıldı araniza.

Selamlar ve rasgele Herkese,

Araniza yeni katildim umarim acemi sorularim ve yazilarimla basinizi agritmam
Basliktanda anlayacaginiz uzere ben balik avı konusunda cok acemiyim. Oglumla (5 yasında ellerinizden oper.)beraber sahil tarafina gidip gezmek en buyuk hobimiz.Tabi bu gezmeler esnasında balik tutanlari izlemekte ole. Bende neden olmasin bende bu işe bir olta alip baslayabilir ve bu sahil gezintilerine bir anlam katabiliriz diye dusundum.Tabi bu konuda cevremde bu isi bilen biri olmadigi icin saticilara danistim bu konuyu, nasil olur ne yapariz ne tutariz bu isi nasil ogreniriz diye. su anda takim cantamda hangi ignenin neye yaradıgı her tur agırlıkta ne zaman nerede takılacagini bilmedigim bir suru agirlik ve buna benzer bir suru alet edavat var. tabi saticiya danisirsak sonu bu olacagi kesin diyeceksiniz İlk avima gectigimiz c.tes ciktim.Yesil renkli 5 capari ve 60 gr kursunlarla gittim asiyana tabi ilk oldugu icin 3 saat boyunca olta atmayi ve capari takmayı ogrendim anlayacaginiz benim icin verimli bir gun oldu. balikmi? maalesef hic tutamadim ama azimliyim ilk gunden yilmam merak etmeyin.e tabi ogunku fatura 16 takima mal oldu bana saglik olsun.
Cok uzattim konuyu kusura bakmayin.kisacasi forum okuyabildigim kadariyla bir cok sorunun cevabını bulmamda bana yardımcı oldu. Siteyi acan ve burada yazan herkese ayrıca tesekkurler.Umarim bazılarınızla olta atma sansını bulabilirim.Bu arada istanbul dayim ve genelde asiyan tarafina inecegim.Tek bir soru sorucam tabiki belki siz ustadlarima komik gelebilir. Ben neyle baslamaliyim yani aslinda soracak cok soru var .Bana ilk defa bu ise baslayacak biri olarak ne tavsiye edersiniz.Bu gercekten onemli bir soru solede diyebilirsiniz oltanın ucuna agırlık tak ignesiz 3 gun boyunca bunu denize at bu bile benim icin bir tavsiye olabilir.
Simdididen tesekkurler. Surçi lisan ettiysem affola.

Saygılar

Birisine bir balik verirseniz, bir gün doyar.
Ama ona balik tutmasini ögretirseniz her gün doyar.

><((((*> ...***... ><((((*> ...***.. .>((((*>
Mustafa YUCETEPE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 09-08-2006, 12:43   #2
Güven ÖZYELDAN
Guest

merhaba mustafa bey aramıza hoş geldiniz...aradığınız bir çok sorunun cevabını rahatlıkla bulabileceğiniz gercekten seviyeli bir paylaşım sitesindesiniz...ben bir parçası olmaktan çok memnunun...size tavsiyem oltanızı elinizden ne olursa olsun bırakmamanız...işte o zaman gerçekten keyif alacağınıza ve imrenerek baktığınız balıkçı arkadaşlarımızın neler yaşadığına şahit olacaksınız...tekrar aramıza hoş geldiniz...allah bağışlasın oğlunuza çok iyi bir alışkanlık kazandırmışta olacaksınız...artık sizinde resimlerinizi ve katılımlarınızı bekliyoruz ..saygılar...rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-2006, 19:31   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Çapari avı çok zevklidir.
Tek püf nokta erken kalkmaktır. Ve oltayı olabildiğince ileri atmaktır.
Kıraça hem lezzetlidir hem yeni başlayanlar için iyi bir avdır şimdiden şansın bol olsun Mustafa abi

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-2006, 20:40   #4
Mustafa YUCETEPE
Oltacı

Tesekkur ederim. siteyi tum ogleden sonra detaylı inceledikten sonra artık okadar acemi hiseetmiyorum kendimi en azından teoride
Taygun, tavsiyenden sunu anliyorum bi sure daha capari atmaya devam et der gibisin. sanırım ilklere en uygun ve pratik av cesidi bu olsa gerek.

Saygılar,

Eski 09-08-2006, 21:21   #5
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Mustafa kardeş bence ilk önce kamışı kullanmasını sonra makinayı kullanmasını ve daha sonra düğümleri son olarakta takımları kendin hazırlamasını öğrenmelisin,balıkavına çok ta kaliteli olmayan malzemelerle başlamanı tavsiye ederim şayet bu tutku sende devam ederse daha iyi malzemeler takip eder zaten, kamışa makinayı taktıktan sonra misinanın ucuna sadece bir kurşun tak düz bir arazide 30 metre uzaktan önceden hazırlamış olduğun bir metrelik bir dairenin içine atarak deneme yap böylece atış tekniğini geliştirirsin ilk önce kafa üstü atışları daha sonra yan atışları dene,gerisini daha sonra sen zaten geliştirerek bulabilirsin rastgelsin.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-2006, 21:29   #6
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Mustafa,
aramıza hoşgeldin,mühim olan ilk adımları atmaktı ,onu da başarılı bir şekilde halletmişsin.Bundan sonra inan ki çok kolay olacak herşey,sadece biraz sabır ve de öğrenme isteği,hepsi bu...sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-2006, 07:49   #7
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Alıntı:
Mustafa YUCETEPE tafarından gönderildi
Tesekkur ederim. siteyi tum ogleden sonra detaylı inceledikten sonra artık okadar acemi hiseetmiyorum kendimi en azından teoride
Taygun, tavsiyenden sunu anliyorum bi sure daha capari atmaya devam et der gibisin. sanırım ilklere en uygun ve pratik av cesidi bu olsa gerek.

Saygılar,
İstanbulda herkes istavrit avladığı için onu söyledim hem yeni başlayanlar için uygun bi av stili ben ilk çapari denememde 4 tane almıştım sen neden daha fazla avlayamayasın mustafa abi

Eski 10-08-2006, 08:40   #8
ykmk
Kaptan

ykmk kullanıcısının avatarı

Hoşgeldin Mustafa abi.Eminim üstadlarım sana yardımcı olacaktır.Herkese oldukları gibi...
ogameci39@hotmail.com

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ykmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-2006, 08:14   #9
Mustafa YUCETEPE
Oltacı

Dun aksam saat 19:00 da asiyana indim. Amacim balik tutmak degil biraz alistirma yapmak.Caparimi taktim. oltayi salladim tabi acemilik gene makinayi taktık. cup agirlik hemen onume dustu. oltayi cektim aha bir baktim bir kıraça
ilk baligimi bu sekilde tutmus oldum ama cok komikti etraftakilerin bile gülüşlerini duydum. Tabi baska avim olmadi. Orda bir iki kisiyle tanistim bu isten anliyorlar. Bana baligin yakinda oldugunu daha hafif agirlik ve daha ince takim kullanmam gerektigini soylediler. Peki ben nasil anliycam bundan sonra balik aciktami yoksa kiyidami. Sonra aksam gun batimindan sonra balik cekemiyecegimi soylediler bende topladim takimlari biraz sahilde yurumek istedim arnavuköye kadar yürümüşüm bogazda yürüyüş cok keyifli. Arnavutkoyde insanlar inanılmaz bir ortam yaratmıslar. Bayaga bir balik tutan vardi oturdum biraz seyrettim bana denilenin aksine insanlar 3-5 cekiyorlardı hala.Bugun ve hafta sonu butun planlarımı av uzerine kurdum. Umarım biraz daha acemiligimi atmıs olurum.

Saygılar,

Eski 11-08-2006, 08:25   #10
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Mustafa abi balığın açıkta mı yakında mı olduğunu anlamak gayet basit ilk atışta atabildiğin kadar ileri at balığı nerde yakaladıysan ortalama olarak o uzaklığa atarsan atar atmaz doluyor çapari

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları