Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN

DENİZ AVI KARADAN Denizde olta ile balık avı hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 21-09-2007, 09:04   #1
covanny
Oltacı

Varsayılan 16/09/2007 Antalya Melanur Avı

Merhaba arkadaşlar.Bu sizlerle paylaştığım ilk raporum.Umarım beğenirsiniz.
İlk önce geçen haftaki avı anlatıcağım.Ama malesef bunun resmi yok.

09/09/2007 de pazar günü saat 6:30 da teyzeoğlu Galip'le dip için gittiğimiz kayalık avlaktan birkaç parça sokar ıskaroz ve küçük melenur (geri salındı)aldık.Denizde bir acayipti bir yükselip bir alçalıyor havada kapatıp açıyordu.Hava giderek bozmaya başlayınca 10 civarları hadi dedim dönelim.Biryandan toparlanırken mazmuz için yaptığım yarım kova sulu ekmeği denize döktüm.Bir kaç dakika sonra herzaman orada olan melenurlar ekmeklere hücum edip bize seyri alem yaptırdılar.Suyun üstü balık kaynıyo..Galip sarma varsa atalım dedi.Benimde canım hiç istemiyoya hava zaten kapalı birde misinasız attığımızdan yakalanınca alıp gelicem.Hadi dedim hazırlada at.Allah'tan yüzmek için palet ve maskeyi getirmiştim.Galip sarmayı balıkların tam ortasına attığı gibi bizim sarmanın suyun altında roket hızıyla gitmesi biroldu.Aha dedim balık iri inşallah sarma kaybolmaz.Çünkü başka yok. Ben hemen atladım suya sarma yaklaşık 30 mt ilerden çıktı ama boş. Nasip değilmiş.Ben suda bekliyorum Galip sarıp atıyor 2.atışımızda güzel bir melanur alıyoruz.Ben balığa yapıştığım anda balığın hareketiyle iğneler elime giriyor.Ama pekte umursamıyorum nede olsa ucunda balık var. Sarma işi çok kolay olmuştu sarma 15 mt ileri atılıyor ben suda hazır bekliyorum ve yakalandımı gidip alıyorum.Biz böyle 1 saat içinde tek sarmayla 7-8 parça melanur alıp evin yolunu tutmuştuk.
Yolda haftaya tekrar gelme kararı alındı.
Pazarı iple çekiyorum.
Derken Cumartesi oldu ve malzemecilerde iri köpüklü sarma aradık ama nafile yok.Bizde normal beyaz küçüklerden 7 adet sarma bol miktarda bayat ekmek alıyoruz.Nasıl avlanacağımız hakkında konuşuyoruz.Bu sefer tam ekip çalışması yapıcaz.Benim kardeşte gelicek Mehmet.Galip suya girmeyecek biz Mehmet'le dönüşümlü suya girip çıkcaz.
Akşamdan randevulaşıyoruz.Sabah 7 de bizim apartmanda buluşup Galip'in arabaya hızlı bir şekilde malzemeleri yüklüyoruz.Hızlı birşekilde fırından 10 tane taze ekmek alıp avlağa doğru yöneliyoruz.Vardığımızda saat 7:30 civarlarıydı.Ama havada poyraz vardı.Benim bu pek hoşuma gitmemişti.Ya nasip deyip kovaya hemen hem balıklar hemde mazmuz için su doldurdum.Suda biraz soğumuş .Biraz mazmuzla balıkları topluyorum.0.20 mm misinaya sarmanın birini takıp atıyorum ama nafile balık boştaki ekmeğe vuruyo ama benim sarmayı ellemiyo.Ama balıklar geçen haftadan çok ilerde yiyor ekmeği.Nedeni çok açık poyraz.Dedim bugün hem su soğuk hemde poyraz var işimiz zor.Hemen 3 tane sarmayı hazırlayıp attık.Mehmet'e dedim hazırlan.Sarmalar poyrazla beraber en az 30 mt açılıyor.Balıklar sarmanın birine vurmaya başlıyor.Derken yakalanıyor.Aha oda ne sarma yok oldu.Dakika bir gol bir. Mehmet dalıp çıkıyor ama nafile suda biraz bulanık ve kaybolduğu yer oldukça derin.Muhtemelen balık iriydi ve en yakın kayaya girdi.Yani balık ve sarma gitti.Sağlık olsun.Mehmet diğer 2 sarmayı biraz kıyıya yaklaştırıyor ve kayanın dibinde beklemeye başlıyor.Ama aradan çok uzun zaman geçince vuruyor balıklar. Bence bu hafta hava poyraz olduğundan böyle oldu.Sarmalarda hareketlenme oluyor ve balık yakalanıyor.Mehmet roket hızıyla sarmaya yöneliyor ve balığı getiriyor.Güzel bir melanur.Böyle birkaç balık alıp ve boşananlardan sonra ben suya giriyorum.Tetikte bekliyorum.İçimden Fatih olum işin zor bugün.Balık çok nazlı.Aradan15 dk sonra sarmada hareketlilik var ve balık yakalandı.Aha yine aynı oldu şamandıra ve balık yok .Aradım taradım dibe daldım çıktım ama nafile yok oldu.Ah dedim şamandıralar büyük olaydı görürdüm ben sizi.Neyse gitmişken diğer sarmalarıda kıyıya aldım ekmeleri değişmesi için.Balıklar yaklaşsın diye sarmaların dağılan ekmekleriyle kıyıya yakın yemliyorum ama nafile balıklar dipten yüzeye ilerde çıkıyor.Suya 3 sarma atılıyor.Bende beklerken dalıp çıkıyoum .Güzel serpe sokar sargoz ıskaroz ve yazılı hani var dipte.tahminin 10 dk sonra sarmada balık yakalanıyor ama bu sefer batırıp kaçamıyor.O da ne bir sarpa.Sarpa ve sokarın yüzeye yakın çıktığını biliyodum ama bu kadar çıkıcağını hiç tahmin etmemiştim.Hemen balığı alıp kıyıya getiriyorum.Diğer 2 sarma suda ben onları kıyıya yanaştırırken Mehmet atlıyor
suya Allah Allah noldu acaba derken az ilerde dalıp çıkmaya ve hızlı hızlı yüzmeye başlıyor.Ve elinde iri bir melanurla çıkıyor.(fotoğrafta en üstte duran)Az önce kaybolan sarmalardan birisiydi sevinmiştik baya.Ama birazda canımız sıkkındı geçen haftaki balık vuruşları yoktu ve ben bunu poyraza bağlıyorum.Ben hala suda beklerken 3 sarma daha atılıyor.Bende olum fazla atmayın takip edemiyoruz.Zaten ben sarmaları zar zor görüyorum derken yine sarmada hareketlilik var pür dikkat beklerken yakalandı işareti geliyor ve ben uçuyorum.Ama bizim sarma yine kayıp.Hemen dalıryorum ve iri bir melanurun sarmayla beraber dibe doğru yöneldiğini görüyorum.Arkasından yakalamak için hamle yapıyorum ama balık daha hızlı bir şekilde kayalara giriyor ve kalıyor.Ama sarmayı görüyorum.Yüzeye çıkıp nefesleniyorum derinlik takribi 8 mt var.Hemen dalışa geçip sarmadan tutup asılıyorum ve sarma elimde kalıyor.İğneler ve balık aşağıda kaldı.Tekrar dalsam alırım belki ama poyrazdan dolayı sürüklendiğim için yeride kaybettim.Ve balığı alamadım.Saat artık 11:30 olmuştu ve ben üşümüş v eyorulmuştum.Dedim hadi çıkalım artık.Toplamda 7 balık yakaladık.Pek fazla değildi ama hem yüzdük hem balık yakaladık.

İşte balıklar..
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Yalnız hem üzülüp hem kendime çok kızdığım bir konu var.
Ben sadece bu iki avımda sarma attım.Yani bütün yaz 2 hafta attım sadece.
Keşke yazın başından beri bu şekilde avlansaymışım.
Artık seneye denerizz.
Biraz uzun oldu ama idare edin artık.
Saygı ve Sevgilerimle.
Sponsored Links
Eski 21-09-2007, 09:29   #2
er35han
Kaptan

er35han kullanıcısının avatarı

tebrikler fatih ,yaptığınız avı çok güzel yazıya dökmüşsün.ben de sanki yanınızdaymış gibi heyecanlandım,zevkli ve bereketli bir av olmuş. bu ekmek sarmalarını kamışsız,sadece elinizlemi atıyorsunuz,eğer öyleyse neden kamış ve şamandıra kullanmıyorsunuz?

en güzel günlerimiz;henüz yaşamadıklarımız
erhan karasu/1975/gaziemir-İZMİR
er35han Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-2007, 17:04   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Fatih abi anlatım çok güzel yöntem bir o kadar değişik ve ilginç
Hem yüzme hem serbest dalış hemde balık avı bir arada
Tebrikler afiyet olsun

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-2007, 17:44   #4
nevzat
Kaptan

nevzat kullanıcısının avatarı

Tebrikler Fatih ,bayaa zahmetli ama çok zevkli olduğuna emin olduğum bi av yapmışsın.Zira bence zor ve ulaşılması güç olan her şey çok daha fazla maceralı ve zevkli olur.
Eski 21-09-2007, 17:46   #5
ykmk
Kaptan

ykmk kullanıcısının avatarı

Fatih abi çok güzel bir av olmuş tebrikler...
Rastgele...
ogameci39@hotmail.com

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ykmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-2007, 13:51   #6
covanny
Oltacı

Alıntı:
er35han tafarından gönderildi
tebrikler fatih ,yaptığınız avı çok güzel yazıya dökmüşsün.ben de sanki yanınızdaymış gibi heyecanlandım,zevkli ve bereketli bir av olmuş. bu ekmek sarmalarını kamışsız,sadece elinizlemi atıyorsunuz,eğer öyleyse neden kamış ve şamandıra kullanmıyorsunuz?
Teşekkürler Erhan anlatımı bağendiğine sevindim.
Evet sarmaları sadece elimizle atıyoruz.Çünkü misinalı sarmaya vurmuyo melanur.
Eğer bildiğin bir yöntem varsa yardımcı olabilirsin.
Eski 22-09-2007, 13:53   #7
covanny
Oltacı

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi
Fatih abi anlatım çok güzel yöntem bir o kadar değişik ve ilginç
Hem yüzme hem serbest dalış hemde balık avı bir arada
Tebrikler afiyet olsun
Teşekkürler Taygun elimden geldiğince yazıya döktüm.
Bu yöntem Antalya da çok kullanılır.
Üçü bir arada yani....
Eski 22-09-2007, 13:55   #8
covanny
Oltacı

Alıntı:
nevzat tafarından gönderildi
Tebrikler Fatih ,bayaa zahmetli ama çok zevkli olduğuna emin olduğum bi av yapmışsın.Zira bence zor ve ulaşılması güç olan her şey çok daha fazla maceralı ve zevkli olur.
Sağolasın Nevzat abi.
Evet çok zahmetli ama bir okadarda zevkli bir av oldu.
Ulaşmak ne kadar zor olursa değeride okadar olur.
Eski 22-09-2007, 13:56   #9
covanny
Oltacı

Alıntı:
ykmk tafarından gönderildi
Fatih abi çok güzel bir av olmuş tebrikler...
Rastgele...
Teşekkür ederim Yunuscan..
Eski 22-09-2007, 14:07   #10
kordelya
Çımacı

kordelya kullanıcısının avatarı

Tebrikler Fatih, daima rastgelsin.
kordelya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları