Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > İğnelerle İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-07-2006, 13:57   #1
Egeli
Tayfa

Egeli kullanıcısının avatarı

Varsayılan Efsane 496'nın Sonu mu?

Arkadaşlar bugün Kemeraltındaki Ceylan Av'a gittim. Mustad 496 Kalite iğnenin paket fiyatlarını öğrenmek istiyordum.
Oradaki yetkili arkadaş artık mustad satmadıklarını, tüm piyasanın da yavaş yavaş başka markalara geçiş yaptığını söyledi. Nedenini sorduğumda müşterinin 496'dan çok şikayetçi olduğunu, özellikle açıldığını söyledi.
Daha sonra bana bir müşterisinin ona getirdiği çipuranın ağzından çıkan bir 496 iğne gösterdi.İğne teneke gibi açılmış deforme olmuş bir biçimdeydi.
Yetkiliye hangi markayı Tercih edelim dediğimde Fransız malı vmc'yi söyledi.
Sizinle Paylaşmak istedim..
Bu konuda Yorumlarınızı bekliyoruz....
Hepinize Rastgelsin..
İğneleriniz Açılmasın!!!

...Forza Çipura...
Egeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 28-07-2006, 14:52   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

shark marka iğneleri kullanabilirsiniz
açılma falan yaşanmıyor fiyatı uygun ve mustad iğnelerinden daha kaliteli olduğunu söyleyebilirim. (mustad 496 zokalar vardı 1-2 atıştan sonra rengi açıldı bembeyaz oldu daha sonra takıldığında ağzı anında açıldı)

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-10-2006, 18:54   #3
sinarit_baba
Oltacı

sinarit_baba kullanıcısının avatarı

Ben de 496 serisi iğne kullandım gerçekten de ilk kullanımda rengi soldu. Ancak iğnenin avcılığı gerçekten iyi. Mustad 496 serisinin vmc yada sharktaki karşılığını nerden öğrenebilirim.
Eski 04-10-2006, 07:51   #4
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Konu ciddi....

Sevgili genç arkadaşlar,dediğiniz konu ciddi.Benim bildiğim mustad markasının 496 serisi iyi bir iğne ve ben senelerdir hiç bir sorun yaşamadan kullanmaktayım.Renginin açılması konusu hakkında haklısınız.Fakat balık vurduğunda veya balığı çekerken hiç açıldığını görmedim.Kıyıdan taşa takıldığında açılması normal.Ama çektiğimizde takımın diğer iğneleri kurtuluyor ve en önemlisi kurşun geri geliyor.Takıldığında iğne açılmaz ise tüm takım kopup denizde kalmıyormu ?Yine de uyanık olmak lazım tabi.Belki uzak doğudan sahtesi piyasaya sürülüyordur.Olamaz mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-2006, 07:51   #5
sbasaran
Guest

Varsayılan 496 iğne

daha önceki yıllarda yaşamıştım açıldığını.
dün akşam üzeri 03-10-2006 işten çıkınca tekneyle tam yol avlanacağım yere gittim. güneşin batmasına 1 saatten az bir zaman kalmıştı. mamun ve sardalye ile salladım takımları. 3 tane mercan aldım. bu arada güneş te battı. hava kararıyordu. sardalye yemli takıma çok güzel iki dokunuştan sonra 2 metre kadar takımı kaldırdım. takım kalkmakta zorlanıyordu ve iki kez kafa yaptı mahluk. sonra takım boşaldı. çektim. ne göreyim. en alttaki hırsız diye tabir ettiğimiz 496-1 nolu iğnem abartmadan yazıyorum, sanki normal dikiş iğnesi gibi düpdüzgündü.
böyle bir olayla, avlandığımız süreler boyunca kaç kez karşılaşabiliriz ki. işte bu yüzden en iyi malzemeleri kullanmakta fayda var diyebilirim.
her zaman kaçan büyük olur ama AMATÖRLÜĞÜN TADI da burada...
herkeze bol şans. RASTGELSİN.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-2006, 08:55   #6
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Süleyman Abi geçmiş olsun valla çok üzüldüm ya Ama mercanların fotoğraflarını isteriz biliyorsun onları da unutma ...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-2006, 09:28   #7
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
Uzm.Dr.Rastgele tafarından gönderildi
Sevgili genç arkadaşlar,dediğiniz konu ciddi.Benim bildiğim mustad markasının 496 serisi iyi bir iğne ve ben senelerdir hiç bir sorun yaşamadan kullanmaktayım.Renginin açılması konusu hakkında haklısınız.Fakat balık vurduğunda veya balığı çekerken hiç açıldığını görmedim.Kıyıdan taşa takıldığında açılması normal.Ama çektiğimizde takımın diğer iğneleri kurtuluyor ve en önemlisi kurşun geri geliyor.Takıldığında iğne açılmaz ise tüm takım kopup denizde kalmıyormu ?Yine de uyanık olmak lazım tabi.Belki uzak doğudan sahtesi piyasaya sürülüyordur.Olamaz mı?
ishak bey bu konuda çok haklı...bende henüz balığın ağzında açıldığına şahit olmadım...( büyük balığa denk gelmemişsindir demeyiniz lütfen... ) ancak yakalanan balığa göre iğne eğer küçükse ve tam oturmamışsa açılmasıda doğal... denemesi bedava her boydan mustad iğneyi alınız ve bi misinanın ucuna bağlayınız ve bi yere takarak ( ki bu anda balığın ağzındaki halinden daha dirençsiz olacaktır...balığın ağız yapısındaki esneme elin yada kamışın yay görevi görmesi iğnenin direncini arttırır) misinaya asılmaya başlayınız...ne kadar bi güç uygulandığında ne kadar açıldığına bakınız...(bu arada dikkat ediniz iğne yüzünüze fırlamasın)

şimdide kendinize şunu sorunuz "balık iğneye takıldığında nasıl tepki veriyoruz ve dikkatli bi şekilde çekiyormuyuz misinayı..."

rastgelsin...

Bu mesaj en son " 04-10-2006 " tarihinde saat 09:30 itibariyle aganta borina borinata tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-2006, 11:37   #8
Güven ÖZYELDAN
Guest

uzun zamandır shark marka iğne kullanıyorum ve çok memnunum ben tavsiye ederim arkadaşlar..bu arada süleyman abi bunlardan bizim haberimiz yok mercan kaçan balık falan...rastgelsin abicim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-10-2006, 08:45   #9
sbasaran
Guest

nasip olmayınca kaçıyor işte. ikinci kez böyle bir olayla karşılaşınca ister istemez insan soğuyor. bundan böyle (özellikle bu zamanda) 505 1/0 ile 2 no arası iğneye devam. rastgelsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-10-2006, 12:56   #10
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Bilmeyen arkadaşlar için küçük hatırlatma.....

Arkadaşlar konu başlığı efsane 496'nın sonumu geldi.Bence tutuculuğu çok yüksek olan mustad 496'nın sonu gelmez.Çünkü yengeç veya mamun gibi nazik yemler için bu iğne hem karadan.hem de tekneden kullanmak için muazzam bir iğne.Ha, kişiye bunun sahtesi denk geldiyse ona bir şey diyemem.Her zaman alışveriş yaptığım dükkan dışında bir gün tesadüf önüme çıkan bir işyerinden 496/01 alayım dedim.Allahtan kutuyu açıp iğneleri inceledim.Adama bu kutudaki iğnelerin hepsi aynı formda değil dediğimde ise : Abi karışmış olabilir.Diye yanıt verdi.Yani hesaplı olsun diye iğneyi kutu ile aldığımızda açıp incelemekte yarar var.
Konu iğneler olunca acizane benim kullandığım iğne tiplerini sizlerle paylaşayım .Tekne ile avlanırken eğer sardalya veya hamsi kullanacaksam mutlaka uzun saplı pala iğne olan 1251-c serisinden 2 numara ideal olduğu kanısındayım.Çünkü sardalya dilimi iyi oturuyor.Kıyıdan kışın boru kurdu,madya kullanacaksam 505 serisini tercih ediyorum.Biraz kalın ama.asla açılma yapmaz.Yalnız kıyıdan taşa takıldığında çok zorlansa bile açılmadığından tüm takıp,kurşun dahil suda kalır.496 serisiise dediğim gibi 505 sarı iğneye oranla
ince olduğundan,canlı kalmasını istediğimiz yemler için ideal olduğu kanaatindeyim.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg 1251 serisi.jpg (1,5 KB, 382 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg 505 serisi.jpg (2,1 KB, 370 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg 496 serisi.jpg (2,1 KB, 373 Görüntülenme)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları