Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN

DENİZ AVI KARADAN Denizde olta ile balık avı hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 05-12-2012, 20:47   #1
ishak BALLICA
Kaptan

ishak BALLICA kullanıcısının avatarı

Varsayılan Sen de nereden çıktın..?

Sende nerden çıktın...

Sevgili arkadaşlar, hepimizin de bildiği gibi bu sene havalar bir garip gidiyor.Aralık ayının ortasına gelmemize rağmen bir türlü havalar soğumadığı için haliyle de kış tam anlamı ile gelemedi.

Ben ve ekip arkadaşlarım için kış demek, Kıyıdan yemli takım ile levrek avı demektir.Günlerden beri hep lodos.Hep lodos.Benim av yaptığım mekanlar için lodos en istenmeyen havadır.Zira levrek avı için olmaz ise olmaz olan, oynak bir deniz için ille de sert poyraz gerekmektedir.Çünkü cephe itibariyle kuzey yönlerden esen rüzgara açık bölgedir.

Günler sonra nihayet havanın lodostan döneceğine dair hava tahmin sitelerinden öngörü aldık.Gelgeleim, hava sabaha karşı başlayacak ve gün ortasına kadar esecekti.Nitekim de öğle oldu.Dün İzmir Körfezi tam bir Kuzeyli rüzgar olan karayel fırtınası yaşadı.Hatta sabahtan İzmir/Karşıyaka vapurları bile sefer yapamadı.

Gün içerisinde av partnerim Sevgili dostum Çağatay bey ile bir iki telefon görüşmesi yaptık.Eğer hava devam ederse hafta içi olmasına rağmen ,hiç değilse iş çıkışı alelacele buluşup bir kaç saat bile olsa kıyıdan yemli takım ile bir levrek avı denemesi yapalım diye niyetlendik.

Ve buluşup av meramıza doğru yollandık.Yolda baktığımız yemcilerin hiç birinde mamun bulamadık.Biz de çaresizce sardalye kullanmaya razı olduk.Bir kaç yere bakmamıza rağmen onu da zor bulduk.Günlerden beri süren olumsuz hava koşullarından dolayı sardalye bile kıttı.Üstelik kilosu da 10 liraya çıkmış.Satıcı kilo 10 lira deyince ,gayri ihtiyari neyyyyy diye öyle bir garip hal ve tavır almışım ki,adamcağız abi zaten balık bulamıyoruz, istersen sen 7 lira ver yeter gibi mırın kırın etti.:

Sözün özü, günler sonra nihayet oltalarımızı su ile buluşturduk.Ve başladık beklemeye.Saat tam olarak 19.00 civarı filan.Oltalar su ile buluşmasına buluştu da , ama ümit yok bizlerde.Zira hava istenilen kıvamda olmadığından deniz koştura koştura kıyılar dövmek yerine mutedil bir şekilde kıyıyı yalamakta.Yani Levreğin havası değil.

Ama olsun...Nihayetinde günler sonra elde olta deniz kıyısındaydık.Yaklaşık yarım saat civarı pür dikkat elde olta bekledik.ve hava daha da yatmaya ve içilen sigaranın dumanı havada askıda kalmaya başladı.Demek ki, hava sıfır oldu ve yeniden lodosa dönecek.Zarten hem meteroloji hem de yunan meteroloji sitesi poseidon da aynı tahmini veriyordu.Yapacak bir şey yok.Oltaları kamış ayağına koyduk ve lak lak yapıyoruz.Saat 20.00 yi geçti.Ara sıra takımı toplayıp kontrol ediyoruz.sardalye dilimleri aynen yerinde duruyor.

Bizde sıkıntıdan patlıyoruz.Tam bir karamsarlık havası hüküm sürüyor.Bu arada Çağatay bey, yeni cep telefonundan 3G den internete bağlandı.Başladık geçmiş tarihte yapmış olduğumuz avlar ile alakalı video paylaşımlarımızı seyrediyoruz.Tam bir lakayıtlık hali.

Bir süre sonra o da sıktı.Baktık kolumdaki saate tam olarak 21.04 olmuş.Döndüm Çağatay kardeşime ve dedim ki:

Gel abisi olacak şey yapalım.Toplanıp kaçalım.Hani beklemenin anlamı yok.Bakarsın ya hafta içi ya da hafta sonu hava uygun olur da, o zaman tekrar deneriz dedimEn iyisi toplanıp eve kaçalım dememle birlikte her ikimizde başladık topalarlanmaya.

Uzun süre elde bekledikten sonra bıkkınlıktan yere bıraktığım kasnağıma yöneldim.Üstüne koymuş olduğum taş parçasını alacaktım ki, kasnağın yaklaşık 3-4 parmak yerinden oynayarak kumda iz bırakmış olduğu gördüm.

Hayırdır deyip başladık takımı sarmaya.Zemin takılmaya müsait zemin olmadığı için de öyle hiç acele etmiyorum.Tam boşluğu aldım ve takımı yerinden oynattım ki,bir anda bir şeyin yem ile oynadığını hissettim.Belli, belirsiz.Acele etmeden, takımı bir karış daha yerinden oynattım ki, ahanda o sert asılış geldi.Hiç acele etmeden ağır ağır takımı ayağımın önüne toplamaya başladım.Bu arada kendi kendime bu da ne yav diye mırıldanıyorum.O kendini kastıkça ben de az kalama vere vere gecenin bu beklenmeyen misafirini kıyıya aldım.

Ben de tam bir şok hali.Gelen güzeller güzeli gayet güzel bir ebatta bir Eşkina.Çağatay kardeşime seslendim.Gel...Gel...Bak ne denk geldi diye.Bu defa beim şakın bakışlarıma o da katıldı.Hoppala bu da nereden çıktı diye.

Neyse, balığı elime alıp arkadaşımdan bir kaç kere fotoğraf çekmesini istedikten sonra, balık sakinleyince bende bir kaç poz resim aldım.Ve ondan sonra toparlanmamıza devam ederek eve dönüş yoluna geçtik.

Yaklaşık 2 saatlik av güncemiz esnasında bana denk gelen bu eşkina tam bir süpirz oldu.Adeta 90+ 1 gibi bir şey oldu.

Çok daha bereketlisinin sizlere denk gelmesi dileği ile tüm dostlara rastgele.

1963-izmir

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 06-12-2012 " tarihinde saat 09:24 itibariyle ishak BALLICA tarafından düzenlenmiştir.... Neden: Resimler düzenlendi
ishak BALLICA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 06-12-2012, 11:48   #2
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Kurtlar kaynamış yapacak birşey yok abi hem antrenman olmuş sizler açısından.. Senin günlerine az kaldı gibime geliyor
Antrenmandan boş dönülmemiş o da sevindirici doğrusu..
Daha iyilerinin daha güzellerinin yine seninle olmasını dilerim sevgili ağabeyim
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-2012, 11:57   #3
ishak BALLICA
Kaptan

Alıntı:
Anıl ÜNALAN tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kurtlar kaynamış yapacak birşey yok abi hem antrenman olmuş sizler açısından.. Senin günlerine az kaldı gibime geliyor
Antrenmandan boş dönülmemiş o da sevindirici doğrusu..
Daha iyilerinin daha güzellerinin yine seninle olmasını dilerim sevgili ağabeyim
Anıl ım ah şu Lodos bir bitse de o özlenen deli poyraz kıyılarımızı dövmeye başlasın hele...Aha o zaman azgın denizlerin prensi Levreklere inşallah kavuşacağız.

1963-izmir

Eski 06-12-2012, 12:26   #4
hus213
Kaptan

hus213 kullanıcısının avatarı

Can sıkıntısını gidermişsiniz paylaşım için teşekkürler bir dahaki sefere daha bolları nasip olur inşallah.Rasgele
Kan Gurubu:B.Rh (+)
hus213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-2012, 12:28   #5
hus213
Kaptan

Anıl biz nezaman balığa gideceğiz hiç haber vermiyorsun .Rasgele.
Eski 06-12-2012, 13:55   #6
ishak BALLICA
Kaptan

Alıntı:
hus213 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Can sıkıntısını gidermişsiniz paylaşım için teşekkürler bir dahaki sefere daha bolları nasip olur inşallah.Rasgele

Sevgili abim, inşallah daha bereketlisinin cümlemize denk gelmesi dileği ile rastgele

1963-izmir

Eski 06-12-2012, 15:46   #7
Tuncay GÜNAY
Moderator

Tuncay GÜNAY kullanıcısının avatarı

ishak abi buna uzatmada atılan altın gol denir. afiyet şeker olsun

0 0532 522 56 77

DOSTLUK KÜÇÜK MENFAATLERE KURBAN EDİLMEYECEK KADAR BÜYÜK BİR DUYGUDUR.
Tuncay GÜNAY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-2012, 23:02   #8
paşalı
VİP

paşalı kullanıcısının avatarı

Maşallah İshak kardeş yine yapacağını yapmışsın tek gelmiş ama iyi gelmiş afiyet olsun.

paşalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-12-2012, 08:11   #9
hus213
Kaptan

Günaydınlar hayırlı işler balığa gideceklere bol şanslar rasgele.
Eski 07-12-2012, 12:33   #10
muratbaykent
Kaptan

muratbaykent kullanıcısının avatarı

İshak bey; bu eşkina bir müddet sizi idare eder ama kesmez bence.Ne de olsa levreğin yerini tutmayacaktır.Levreklerin haberlerini bekliyor bereketli avlar diliyorum.Tebrikler.

Murat Baykent / İzmir / Çeşmealtı
16.06.1970
B+
muratbaykent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları