Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 16-06-2011, 13:06   #1
tevez
Oltacı

Thumbs up Yavru balıkları kurtaralım

sevgili rastgele sakinleri yaşadığımız şu dünyada güzel ve değerli şeylerin azaldığı bi gerçek bunlar arasında bizi ilgilendiren güzel bir şeyde balık tutma zevkimiz bu zevkimizde öyle görünüyorki gün gelecek bitecek bizde çocuklarımıza anılarımızı anlatarak yetinecez ülkemizdeki denizlerimizde özellikle egede ve marmarada benim gördüğüm duyduğum kadarıyla çok bilimçsiz avcılar mevcut hangi balıkları yakalayacaklarını hangilerini geri bırakacaklarını ve nasıl adil avlanacaklarını bilmiyorlar size bununla ilgili bi anımı anlatayım bir gün foçaya gezmeye gitmiştim dur dedim kendi kendime şu iskelede millet ne yakalıyor diye gittim ve ne göreyim serçe parmağınızdan bile küçük mercan fangri ve karagöz yavrularını yakalamışlar ve bunları eve götürüp yiyeceklerini söylüyorlar neden bu balıkları geri bırakmıyorsunuz dediğimde iş tartışmaya dönüyor hemen diyorlar ki deniz senn mi deniz herkesin istediğimi yaparım istediğimi yakalar istediğimi bırakırım e be dayıcım sen böyle yaparsan merak etme ilerde yakalayacağın balık bile olmayacak dedim ve öylede oluyor bu konuşmayı 1 sene önce yapmıştık 1 sene sonra gittiğimde haklılığım ortaya çıktı şimdi çoğu balıkçı boş boş bekliyorlar bide diyorlarki amatör balıkçının yakaladığı ne kadar olacak ki onun trol kadar denize zararı yok nasıl yok onlarında var yakaladıkları yavru balıklar sayesinde denizde balık kalmıyor birde en nefret ettiğim şey hani o trollerin balıkları ağa sokmak için yaptığı dip taraması değil onunda uç noktası denizi dinamitleme ilk duyduğumda ya dedimki bu kadar olmamıştırya insanın inanası gelmiyor adeta denizi katlediyoruz ama deniz ana buna yinede var gücüyle dayanmaya çalışıyor bide denizlerimiz devasal çöplüklere dönüşmüş yani dev bir çöp kutusu ona girmiyorum bile neyse sizi bu kötü konularla başınızı sıkmak istemezdim güzel bir av raporuyla karşınıza gelmek isterdim ama artık içimde birikti böyle büyük bir platformda paylaşmak istedim tabi herkes bunları biliyor benim söylememle ne kadr kişi değişecek oda malum ama bu yazımdan biraz etkilenen ve vicdanı olan o küçük balığı eline aldığında ya şu güzelliğe kıyılırmı deyip denize atması beni mutlu eder şimdi diyeceksiniz ki balık yakalayamayacakmıyız tabikide yakalayacağız ama sirkülere uygun olarak herkesin sirküleri bilmediğini biliyorum en azından göz kararı büyüklüğüne karar verin vicdanınızla baş başa kalın o balığı yakaladığınızda o zaman kovanıza atın benden bu kadar

benden tavsiye iyilik yapın,iyilikler yapın denize atın tabi İYİLİKLERİ emin olun bir gün değerini ya balık bilir ya halik

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları