Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > RASTGELSİN HAKKINDA > Resmi Avcılık Duyuruları

Resmi Avcılık Duyuruları Sirküler, yasaklar ve benzeri konular...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 12-09-2006, 18:19   #31
expertus
Oltacı

Ya başıma bi olay geldi anlatmak istiyorum tırıvırı ile ilgili...

Bu yaz basında kızılırmak'a balık tutmaya gittim yanımda sadece bir kamıs olta ve yem olarakta solucan vardı neyse tutmak icin gideceğim yere varınca cok sakin ve balık tutmak icin ideal bir yer bulduktan sonra oltamı attım ve beklemeye basladım aradan 45 dakka veya 1 saat zaman gectikten sonra tam benim karsımda ırmağın diyer tarafına elinde 6-7 tane tırıvısı olan bir kişi geldi dusunun bi kere adam hem tek basina hemde 6-7 tane tırıvısı var.neyse adam tırıvırılarını attı beklemeye basladı aradan 5 dakika zaman gecmeden balık tutmaya basladı bile.tabi ben bu arada tutamadım hic,yarım saat zaman gectikten sonra adam tırıvırının birini sudan cikaramiyor takıldı suyun icinde,bunun uzerine adam ustunu cikararak girdi suyun icine tırıvırısını cikardı ve kaldıgı yerden tekrar basladi bu arada benden de buyuk bana nasihat veriyor ''canim bu tırıvırıyı cikarmazsan daha sonra suyun icinde balıklar takilip ÖLÜYOR''bunu bana soyluyor hem kendi atiyor hemde bole soluyor bana bende adama''valla dayı bunu kullanmazsan ne suyun icine takilir nede sen girer cikarmak zorunda kalirsin''dedim.Tabi bu arada ben adama cok sinirlendim hem geldi yanima suya girdi cikacak balıkta cikmaz oldu hemde bana akil oğretiyor tiriviri suda takildiği zaman cikarmak lazim diye...

simdi soruyorum ben simdi bu adama sinirlensem mi yoksa girip suya cikardigi icin tebrik mi etsem.
Bende sasirdim o an da ne tepki verecegimi dusundum ama baktim adam bildigini okuyacak oradan ayrildim ve baska bi yere gittim orada 4 tane sazan tuttuktan sonra yola koyuldum eve geldim

Halaa o adamla aynı yere her gitmem de karsilasiyorum ve adam halaa aynı vaziyet devam ediyor...

birgün jandarmaya telefon acayim diyorum adamın tuttugu yeri soleyim gitsinler cezası neyse kessinler aklını basına getirsinler ;sonrada adamın belki cezayı karsilacak durumu yoktur her seferinde vazgeciyorum...

Ama Sivas'ta tiriviri yasak ve evimizin 300-400 metre ilerisinden akiyor her gitmem de bakiyorum bircok kişi var ve her birinde tiriviri ilginc olanı polislerde tiriviri ile tutuyor madem yasak neden kimse ilgilenmiyor neden herkes istedigi zaman temin edebiliyor aslinda once satanları kontrol etmesi gerekli

neyse yazacak cok seyler var hepimizde biliyoruz ama elimizden bişey gelmiyor işte

SAYGILARIMLA

ahmet/sivas

83
expertus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 12-09-2006, 18:27   #32
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

böylesine ne denir bilmiyorum zararını biliyor ama avlıyor ilginç

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-2006, 20:05   #33
nahre534
Oltacı

nahre534 kullanıcısının avatarı

katılıyorum kardeşler katliama gerek yok....
nahre534 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-2006, 12:11   #34
aganta borina borinata
Guest

ben karşılaştıklarıma soruyorum...yasak olup olmadığını biliyormusunuz diye...hemen hemen hepsi bilmediklerini söylüyorlar...ben yayın organlarında da yayınlandığına hiç rastgelmedim...sadece bizler net ten araştırıp buluyoruz..
kanunu çıkaranlar kanunun duyulması için gereğince çaba göstermiyorlar...polislerin de tırıvırı kullandığı yazılmış...onlarında haberdar olduğunu sanmıyorum...haberdar olunca ne değişir onuda bilmiyorum...

balık avı herkesin kolaylıkla sahip olacağı bi oltayla, ağla, (dinamitle, zehirle, piknik tüpüyle, elektirikle vb. biçok katledici yöntemle) yapılabiliyor...amatör balıkçı belgesinide parasını ödeyen herkes alabiliyor...oysa kara avı ruhsatı, ehliyet (ki bu ilginçtir; bi arkadaşım araba kullanmasını bilmediği halde t.c. devleti bu adama araç kullanmaya yetkilidir ve kullanabilir belgesi veriyor...şimdi buadamın trafikte dolandığını düşünün...arkadaşımın kendisi de söylüyor arabayı hareket ettiremeyen bi adama bu belgeyi neden verirler diye...düşünün taşının birazcıkta kaşının bakalım...)40 yıllık araba tamircisi için ustalık belgesi, kırk yıllık berbere ustalık belgesi...teknecilere kaptanlık belgesi vb. (istediğinizce çoğaltabilirsiniz) verirlerken kursa sınava filan tabi tutuyorlar...amatör balıkçılık belgesi ise olsa da olur almasada...balık avını ve balıkları pek ciddiye alan yok...

örneğin kara avında yasak olan bögede yada yasak mevsimde silah sesini duyduğunda eğer keyfi jandarma yerindeyse gidip bakıyor... millet bu sefer yay (ok) ile avlanıyor...balık avında kardeş sen ne yapıyorsun diyen yok; "selamunaleyküm nası balık varmı, vuruyormu" diyorlar...balıkçı "cık...tık yok valla" diyor...rastgele deyip yanından geçip gidiyorlar....yaw bi durun adam ne yapıyor bi bakın...cadde de saat 24 te gezen adama "hemşerim nereye" diyen polis - jandarma gece dörtte olta atan adamları tınmıyor bile..."yaw ne gidecem adamlar balıkçı işte olta atıyorlar"...diyorlar...

anlayacağınız durum vahim...

aslında söyleyecek çok şey var...

kısaca bunların önüne pek geçilebileceğini sanmıyorum...ancak olay ilgili tüm kurumlarca en üst seviyede ciddiye alınarak ve kanunlar işe yarayacak ve caydırıcı kurallar eklenirse olabilir...böyle bi yaklaşım balık çeşitliliği ve bolluğuda sağlayacaktır kanımca...

rastgelsin...

Bu mesaj en son " 13-09-2006 " tarihinde saat 12:14 itibariyle aganta borina borinata tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-2006, 12:59   #35
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Bence jandarmaya haber vermeniz gerekir. Adamın o kadar tırıvırıya verecek parası varsa cezasını da çekmeyi bilsin!!!

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-2006, 11:36   #36
erhan
Tayfa

erhan kullanıcısının avatarı

Tırıvırı/paraşüt gibi sistemleri kullanlanların amatör balık avcısı olmadıkları kesin.Bu kişilerin amacının en kısa ve ucuz yoldan balığı avlayıp bir an önce tavaya atmak olduğu kanaatindeyim. Böyle bir kişi kullandığı ekipmanın doğaya verebileceği tahribatı düşünmez çünkü o bu avı güzel vakit geçirmek,dinlenmek doğayı, çevreyi görmek-tanımak ve nihayetinde oltanın ucundaki balığın heyecanını yaşamak için yapmaz tek amacı balığı maddi manevi hiçbir bedel ödemeden yemektir. Bu kişiler bilinçli bir amatör gibi balık avlayacağı kaynağı korumaya onu tanımaya ve hatta onun için üzülmeye sevinmeye uzaktır. Hal böyle olunca ister jandarma ister polis çağırılsın adamın mantığı değişmeyeceği için bir sonuç alınamaz (Tabi ki böyle durumda kolluk kuvvetlerine durumu bildirmek hepimizin görevidir.) Bu kişi cezayla, kanunlarla iflah olmaz ancak bu kişiye durumun vehameti anlatılırsa ve kendi vicdanına jandarma görevi yüklenebilirse belki o zaman sonuç alınabilir. Burdaki sorun ise insanlara bunu nasıl anlatılabileceğidir. Ahmet kardeşimizin aktardığı traji komik olaydaki şahsı bir anlamda kutlamak gerekir diye düşünüyorum hiç olmazsa takılan ağı suya girmeyi göze alarak çıkarmış. Ama bu olay kışın yaşansaydı senaryo aynı olur muydu?........
Eski 14-09-2006, 11:50   #37
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Söz meclisden dışarı..

Tırıvırı, Paraşüt ve Katil Tor Adlı Av Malzemelerinin Üretimi, İthali, Taşıması, Depolanması, Satışı ve Bu Malzemeler ile İç Sularda Avcılığın Yasaklanmasına Dair Ankara Valiliği Mahalli Çevre Kurulu Kararı. No: 2004/1
30.06.2004

Tırıvırı, Paraşüt ve Katil Tor Adlı Av Malzemelerinin Üretimi, İthali, Taşınması, Depolanması, Satışı ve Bu Malzemeler ile İç Sularda Avcılığın Yasaklanmasına Dair Karar

Karar Tarihi : 9/6/2004
Karar No : 2004/1

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan; Denizlerde ve İç Sularda Amatör (Sportif)Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2002-2004 Av Dönemine Ait 35/2 Numaralı Sirküler’in üçüncü bölüm 9 uncu maddesinde “olta ucuna ağ ve benzeri araçlar takılarak avcılık yapılması yasaktır” hükmüne yer verilerek kullanımı yasaklanmış olmasına rağmen, av bayileri tarafından üretilip serbestçe satışı yapılan “Tırıvırı, Paraşüt ve Katil Tor” adı ile bilenen ve farklı ebatlarda olabilen, genellikle 70 cm.X150 cm. ebadında ve çeşitli göz aralıklarında örülmüş ince misina ağından yapılmış, ağın ucuna takılmış kurşun ağırlıktan oluşan av malzemesi, olta ucuna takılarak son zamanlarda denizlerimizde ve iç sularımızda kullanılmaya başlanmıştır.

Yasal olmayan bu araçlar; genelde küçük balıkları (yavru balık) avladığından, balık neslinin yok olmasına, suya atış sırasında veya su içerisinde takılıp koptuğunda, su içerisinde kalarak kendisine takılan balıkların ölmesine, ölü balıkları yemek için gelen diğer balık, yengeç, ördek, karabatak, balıkçıl, su samuru gibi canlıların tırıvırıya dolaşması sonucunda boğularak veya açlıktan ölümlerine, naylondan yapıldığı için de yıllarca yok olmayarak, yukarıda sayılan olumsuzlukları sergilerken ekolojik dengeyi bozmakta ve aynı zamanda çevre kirliliğine sebep olmakta; avcılıkta kullanılan bu araçlar kolluk kuvvetlerinin yaptıkları denetlemelerde, kullananlar tarafından gizlenmesi amacıyla kesilerek suda bırakılmakta, olta ucu boş kaldığı için yasa dışı avcılık yapan kişiler cezadan kurtulmaktadırlar. Bu nedenlerle;

1 - 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9 uncu maddesi gereğince, “Tırıvırı, Paraşüt ve Katil Tor” adı verilen av malzemesi ve benzerlerinin İlimizde üretimi, ithali, taşınması, saklanması, depolanması, kullanılması ve satışı yasaklanmıştır.

2 - Bu tedbir ve yasaklara uymayanlar hakkında, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve 4950 sayılı Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 526 ncı maddesi hükümlerine göre işlem yapılacaktır.

3 - Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

TIRIVIRI.....VS GİBİ GAYRİ İNSANİ VE YASAL OLMAYAN YOLLA AVCILIK YAPAN VEYA YAPMAYI DÜŞÜNEN ARKADAŞLARIN DİKKATİNE SUNULUR.:dikkat:
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-2006, 21:46   #38
h.barutcu
Oltacı

h.barutcu kullanıcısının avatarı

Kırşehir de okuduğum zaman kızılırmak a balık tutmaya giderdik genelde yöre halkı tırıvırı ile avlanırdı.Düşüncem odurki insanların yasaktan haberdar olduklarını zannetmiyorum.Bu nedenden dolayı böyle geldi böylede gider bu durum.Yapılacak en mantıklı cözüm insanları uyarmak olabilir diye düşünüyorum.
13/05/1986
İstanbul
h.barutcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları