Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Surf

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-10-2008, 09:54   #1
umutec
Oltacı

Varsayılan Surf casting

arkadaşlar bende bir surf cu olduğum için guzel bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.....

Surf casting ; Dalga ötesine atış veya dalga ötesinde balık avı olarak geçiyor litaratürde.

Bu durumda surf casting tekniğinin uygulayabilmesi için dalga olması şart, en azından benim anlatacağım bölümüyle ilgili olanında.
Not : Bu demek değildir ki aşağıda adı geçecek mesafe haricinde ve koşullarında balık tutulmaz !.............

Dalgalı bir deniz kıyısına varıldığında av ön hazırlığı şöyle olur ;
• Mekan tespiti
• Malzemelerin yerleştirilmesi
• Avlanılacak menzil tespiti
• Takım ve yemlerin ayarlanması

Yukarıdaki ön hazırlıklardan sonra denizin durumu incelenir.
Su sıcaklığı, dalga, suyun rengi, ayın pozisyonu vs…….
Gerekli tespitler irdelenerek saatiyle beraber not edilir.

Konumuz Surf casting olduğu için ben sadece dalga ile ilgili olan çevre koşullarına değinmeye çalışacağım. ( Dolaylı olarak atış mesafesi )
Başımızı kaldırıp bir müddet aynı doğrultuya baktığınızda uzaklarda oluşup bize doğru gelmekte olan bir dalganın varlığını fark edeceğiz.
Tam bize yaklaşırken aynı dalganın yaklaşık 100m civarında ( Sahilin yapısına göre mesafe farklılık arz eder ) sönümlendiğini göreceğiz.
‘Açıklarda oluşan dalga kıyıya ulaşana kadar oluştuğu derinlikten daha az bir derinlikle karşılaşırsa sönümlenir’.
Denizi devamlı izlediğimizde bu olayı gözlerinizle gözlemleyebiliriz, çoğunuz biliyordur zaten.
Oltalarımızı kıyıda bırakıp dalganın sönümlendiği noktaya kadar yüzerken, başlarda su seviyesinin bir boy’u geçerken dalganın sönümlendiği noktaya vardığımızda su seviyesinin bel hizasında olduğunu göreceğiz.
Eğilip kumu karıştırdığımızda dipte yemlenen midyeleri elimizle fark edeceğiz, su temiz ise kurt vs….’nin aynı zeminde yemlendiğini görebiliriz.
Dalga sönümlendiği zemini karıştırarak içerideki yemleri yüzeye çıkarır, balıklar da bunları bildiği için o nokta civarına yemlenmeye gelir.
Olaya yemler açısından baktığımızda, yemlerde dalganın getirdiği mikro yemleri yemek için o bölgede bulunurlar.

Sonuç olarak balık tutabilmek içim oltamızı o bölgede çıkan yemle yemleyerek dalganın sönümlendiği bizden tarafa atmalıyız.
Bu durumda söz konusu noktanın sahile mesafesi önem kazanıyor. Bu nokta genelde 100m’nin uzağındaki bir nokta oluyor.
Gün geçtikçe sahiller dolmakta ve adı geçen nokta da daha ilerilere taşınmakta.
Bu durumda 100m’nin üzerinde atış yapabileceğimiz teknik ve malzemeler önem kazanmaktadır.

Tam da bu noktada Surf casting imdadımıza yetişiyor.
100-230m civarında atışlar yapma olanağı sağlayan bir teknik. 100-150m civarı av için elverişli.
Elimizde istediğimiz uzaklığa atabilecek ekipman var diye en uzak noktada balık tutacağız diye bir şey yok tabi. Ancak uygun mesafeye atabilme şansımız var demektir sadece.
Sonuç :
• Balığın nerede olduğunu biliyoruz
• Yöresel yem mevcut
• Gerekli mesafeye atabilecek ekipman var
• Gerekli olan mesafeyi tespit edecek birikim mevcut

Sonuç :
Surf casting ; En uzak mesafede en iyi balığı tutma yöntemi değil, hem uygun ama aynı zamanda 120m ve üzeri mesafelerdeki balıkları yakalayabilme şansı tanıyan bir yöntemdir.

Bu durumda sanırım geriye bir tek balık tutmak kalıyor
Biz de bu iş için varız saygılar...

TEK HEDEFİM Xiphias gladius KILIÇ

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....][Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
umutec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 10-12-2008, 19:14   #2
seahorse76
Oltacı

sevgili hemşerim
kızmaszan bu yaşta bu kadar güzel anlatım bve bu kadar güzel teknik çok fazla. tebrik ederim..
slmlar
seahorse76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-2008, 06:52   #3
Aziz Azizoğlu
Oltacı

Aziz Azizoğlu kullanıcısının avatarı

Umut kardeşim merhaba
Şahsıma ait olan bu yazıyı paylaştığınız için teşekkür ederim
Eski fotoğraflarıma bakarken yeni gözlükle baktığım için sanki hep bişeyler eksik gibi gelir bana;
İnşallah bu yazıyı yeni eklemelerle elden geçirip sizlerle tekrar paylaşma fırsatım olur
Saygılar
Eski 11-12-2008, 23:50   #4
seahorse76
Oltacı

Varsayılan bir gariplik vardı zaten..

Alıntı:
Aziz Azizoğlu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Umut kardeşim merhaba
Şahsıma ait olan bu yazıyı paylaştığınız için teşekkür ederim
Eski fotoğraflarıma bakarken yeni gözlükle baktığım için sanki hep bişeyler eksik gibi gelir bana;
İnşallah bu yazıyı yeni eklemelerle elden geçirip sizlerle tekrar paylaşma fırsatım olur
Saygılar
merhaba aziz bey,
tebrik ve takdiri sahibine iade etmekten gurur duyarım.. deneyim ve bilgileriniz daim olmasını dilerim..

umut

saygılar
seahorse76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-2009, 22:18   #5
Aqua
Oltacı

Aqua kullanıcısının avatarı

Merhaba,
Umut kardeşimizin anlatımı ve bilgiler çok güzel.Bu yöntemi denemek isteyen ve daha önce uygulamamış kişiler için yer, zaman ve markalarına göre malzeme tavsiyeleri olursa memnun olurum.Bir şey alırken sonuçta marka ve alt modellerine kilitleniyoruz.Sakıncası yoksa kamış, makine, misina seçimleri için bilgi verilirse çok iyi olur.Tabiiki malzemeler her av için sabit değil.
Mesela parçalı kamışların daha iyi olduğu söyleniyor ama gördüğüm kadarıyla çok güzel teleskopik kamışlarda var.Ayrıca ne tür yem kullanılabilir.
Herkese rastgele...
Eski 04-01-2009, 22:34   #6
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Bu konuda bir çok yabancı video izledim makina, kamış konusunda olmasa bile genel olarak güzel bir teorik bilgi birikimi oluşturdum kendimce. Önümüzdeki günlerde detaylı bir yazı hazırlamayı düşünüyorum.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-2009, 08:43   #7
Aqua
Oltacı

Aqua kullanıcısının avatarı

En kısa zamanda bilgi ve videoları bekliyorum.
Teşekkürler...
Eski 26-04-2009, 13:26   #8
elmexicano
Oltacı

Varsayılan eline sağlık

umut kardeş,

çok teşekkür ederim. güzel bir yazı olmuş. ben de surf casting konusunda meraklıyım. denemelerim oluyor. zaman zaman güzel avlara imza atıyorum.

senin de güzel avların varsa, paylaşmanı isterin.

sevgiler,

ahmet can

BRH(+)
elmexicano Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-11-2009, 09:11   #9
arsenyildiz
Oltacı

arsenyildiz kullanıcısının avatarı

Çok güzel bir bilgi aktarımı olmuş, diğer arkadaşların da değindiği gibi kamış makine misine vs gibi bilgilerin de aktarımı olursa çok daha doyurucu olur. Bu gunlerde bende surf kamış almayı düşünüyorum ve nasıl bir şey almalıyım konusunda bu forumda bilgi edineceğime inanıyorum

ellerine sağlık bilgilerinin devamını bekliyoruz
04.03.1982
0 Rh (-)
arsenyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları