Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Yem Tipleri, Kullanma Şekilleri ve Yemleme > Çimçim,Karides,Teke,Mamun

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 12-07-2006, 15:21   #1
reos_mow
Çımacı

reos_mow kullanıcısının avatarı

Varsayılan karides

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Karides pek çok balığın avında kullanılabilen, balıkların severek yediği bir yemdir. Karagöz, levrek, mercan, tranca, orfoz, lipsoz gibi balıklar için hazırlanan takımlara canlı veya ölü olarak takılabilir. En makbulü İstanbul' da kanal karidesi olarak bilinen iri karideslerdir. Antalya'da yanıç derler. Bunları canlı temin etmek oldukça zordur. Karidesler özel karides sepetleri ile yakalanırlar. Günümüzde ise Trolle zamanlı zamansız avcılığı yapılmaktadır, bu nedenle Marmara' da kanal istavriti çok azalmıştır. Karides küçük balıklar için kabukları soyulup etleri ayıklandıktan sonra, iri balıklar için bütün ölü veya canlı olarak iğneye takılır.

Teke karidesin kıyılarda yaşayan akrabasıdır neredeyse şeffaftır. Yosunluklar, kıyılardaki otluklar, yosunlu kayalar, iskele ayakları gibi yerler ufak bir kepçe ile sıvazlanarak süzülürse tekeler kepçe içinde kalacaklardır. Sığlıklarda yaşayan tekeler kendileri gibi sığlıklarda yaşayan ve yemlenen levreğin en sevdiği yemlerdendir, hiç dayanamaz. Tekeler üstü açık su dolu kaplarda saklanırlarsa suyun içinden kabın dışına rahatlıkla sıçrayıp kaybolurlar, kabın üzerini havalanmayı engellemeyecek şekilde kapatmak gerekir.
(alintidir)
Eski 13-07-2006, 10:14   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Evet Sahlih karidesten ziyade tekeyi kullanıyoruz biz süper tek kelimeyle hele canlı olursa gelmeyecek balık yok.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-07-2006, 12:51   #3
reos_mow
Çımacı

reos_mow kullanıcısının avatarı

bende ayni kanaatteyim en temiz yem.
Eski 23-08-2006, 02:10   #4
baraküda07
Oltacı

baraküda07 kullanıcısının avatarı

Talking

evt arkadaşlar sizlere katılıyorum benim en çok kullandığım yemdir teke sizin tabirinizle bizimbölgede yanıç tır ismi yani antalyada ben kendim yakalıyorum bu yemi tatlı sudan.arıklardan süzek dediğimiz bir alet yapıyoruz düz ve uzun içi boş yuvarlak bir demir boru ucuna O şeklinde 10luk inşaat demiri kaynatıyoruz ve bu demire sık delikli file takıyoruz kanalın içine girerek dipten yukarı doğru gezdiriyoruz sonra otların arasından temizliyoruz,taze ve canlı şekilde doğru kıyıdan mırmıra.bikeresinde mırmır avında üç köstekli takım kullanıyordum üstteki iki oltaya mırmır yapıştı onları çekerken olta hareketteyken birden çok büyük bir ağırlık oldu çekmeye devam ettim birde ne gelsin haydi bilin bakalım cevaplarınızı bekliyorum
baraküda07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-2006, 13:04   #5
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

istavrit olabilir

Eski 23-08-2006, 23:29   #6
baraküda07
Oltacı

baraküda07 kullanıcısının avatarı

hayır sayın arkadaşım tago kiloluk bir levrekti bol şans
Eski 24-08-2006, 08:20   #7
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Aynı oltada 2 mırmır 1 levrek o misina nasıl dayandı

Eski 24-08-2006, 22:01   #8
h.barutcu
Oltacı

h.barutcu kullanıcısının avatarı

Varsayılan Bizim bildiğimiz teke mi!

Arkadaşlar bir sorum olacaktıda tatlı suda avlanan biriyim bu yüzden deniz ile pek aram yok ama fırsat bulursam bazen balık tuttuğum olmustur denizde.Sorum yem olarak bahsettiğiniz (teke) nasıl bir canlıdır nasıl temin edilir hangi balık avlarında kullanılır .Saygılar
13/05/1986
İstanbul
h.barutcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-2006, 23:14   #9
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan ''teke'' denilen canlı...

Sevgili Hüseyin yazında '' teke '' denilen deniz canlısını sormuşsun.Bu canlı karidesin cücesi desem yanılmıyorsam yanlış olmaz.Bu yemi elde etme yoluna gelince sana kendi metodumu anlatayım.Farklı elde etme metodları var ama ben pratikde denemedim. Durgun havada özellikle liman içlerinde ,Limanın kaldırımından eğilim aşağıya baktığımızda bu canlıları rahatça görebiliriz.Hele elimizde güzel bir fener varsa ışığı kaldırımın kenarından suya tutunca tekeleri rahatça görebilirsin.Çünü ışık tekeye vurunca tekenin gözleri küçük bir led ışığı gibi ışık verir.Geriye bu ''kibarcığı'' kepçe ile toplamak kalır.Kibarcık diyorum .çünkü çok nazik bir canlıdır.Kepçe ile topladığın tekeleri hemen içi deniz suyu dolu kovaya koyman gerekir.Çünkü bir süre sonra ölürler.Canlısı daha makbuldür.Hele gün ağarırken geceden tuttuğun tekelerin en irisini tek iğneye tak ve salla denize .O yarı aygın baygın inerken Levrek-çupra görsün teretdütsüz bu yeme basar.Tekeye hasta olmayan balık yok.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg teke-karides.jpg (9,6 KB, 1087 Görüntülenme)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-2006, 07:14   #10
aganta borina borinata
Guest

bizim buralarda ve iskenderun körfezinde "teke" ismini; jumbo karides boyunda, beyaz, zehirli olan ve karidesin erkeği olarak bilinen canlıya vermişler...bi kaç kez oltaya takılmıştı ve bana zehirli olduğu ( ya da ısırığı çok can acıttığı içinde zehirli olduğu kanısına varılmış olabilir) söylenince geri attım...buralarda yem olarak kullanıldığını duymadım...muhakkak ki aynı canlıdan bahsetmiyoruz...ama en azında tarifini yazdığım karides hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa paylaşımlarını bekliyorum...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları