Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > İğnelerle İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 05-10-2006, 16:33   #11
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

İshak abi açıklamalar için teşekkürler

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 06-10-2006, 09:19   #12
sbasaran
Guest

sevgili ishak. konuya o kadar net değinmişsin ki katılmamak mümkün değil. diyorsun ki -kıyıdan avlanırken bir yerlere takılırsa iğne açılacağından takımı kurtarmak mümkün-. işte burası çok önemli: eğer iğnenin ucu balığın dudağında kalırsa (tekneden avlanırken) iğnenin açılma durumu burarada da yaşanıyor. benim yaşamış olduğum olay da bu... balık iğneyi yutarsa veya damağına tam oturursa problem yok. çok güzel iğne. ben bu iğnelerin her ebatını kıyıda yam yam balıkların (ısparoz gibi) olmadığı aralık-ocak aylarında levrek avlamak için kullanıyorum. burada bırakma türü avlandığımız için balık iğneyi yutuyor ve pek problem olmuyor.
rastgelsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-04-2007, 15:39   #13
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Beyler epeyden beri İzmir'deki malzemecilerde 496 mustad serisi iğneleri bulmak bayağı bir zor hale geldi.Dün çağlar avı yaptığım ziyarette 496/01 iğneden 5 kutu buldum ve (25'li) hepsini aldım. Bu arada teknede sülünez takarak kullanmak için 496/3 numara iğne sorduğumda ise olmadığını ve ithalatçıda yok olduğu söylendi.Yerine bana yanılmıyorsam VCM marka olan bir fransız iğnesi tavsiye edildi.Bende haliyle bu iğneyi bildiğimi ve geçen gelişimde sizden aldığımı söyledim....Ve bu iğneden Mercankatili35 nickli üyemize geçenlerde bir kutuyu 3 lü takım bağlamışdım..

Arkadaşım hafta sonu çeşme den tekne ile çıkmış ve benim bağladığım takımları deneme fırsatı olmuş....Dediğini aynen aktarıyorum...''Abi ne biçim iğne...resmen zoru gördüğünde kırılıyor''......Akşamdan bırakma yapmışlar ve sabah kalktıklarında iğnelerin kırılmış olduğunu görmüşler.....Artık gece yarısı ne bastı ise....İğnenin çok çok iri balıkta açılmasını duydum da; kırılanı hiç duymamıştım....Hem de sıfır iğnenin...

Velhasıl kurba olayım 496/3 mustad serisine....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-04-2007, 17:22   #14
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

İshak Abi ben bugün uğradım, Faruk Abi 496'lar gelecek dedi. Ama tam zaman belli değilmiş sanırım.

Benim henüz doğrulayamadığım bir başka duyumum ise Mustad'ın 496 serisini artık çıkarmadığı yönünde. Ki son baktığımda internet sitelerinde de bu ürünü bulamamıştım. Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

VMC'ler kaliteli iğnelerdir, nasıl kırılmış anlamadım gerçekten???

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-04-2007, 19:19   #15
mufi
Guest

505 ler sazan içinde gayet uygundur bence...hatta 505 lerin çok ufakları ile tek iğne şamandralı takımla kefal de tutmuştum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-04-2007, 20:06   #16
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

mustad 496 clasik iğneler hala imal ediliyor,[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] hook bölümünden iğne serisini yazarak araştırabilirsiniz.ishak abinin dediği gibi yumuşak yem için soft bait hook diye geçiyor.sharktada arayanlar aynı seri nosunu isteyebilirler bende shark 496 kullanıyırum
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-04-2007, 20:24   #17
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Ben genelde Çağlar avdan alışveriş yapıyordum....Uzun süreden beri de o dükkanda yoktu....Bugün hiç üşenmeyip bir çok dükkanı gezdim ve çok şükür,496/3 mustad bulabildim..Ve içinde 50 tane olan kutulardan 3 tane aldım..

Gelelim vcm fransız iğnesine..Bu iğneyi, Çağlar avdan sevgili Faruk kardeşim tanıştırmıştı....Form olarak benim 496/3 e benzemiyor ve sadece onu andırıyordu.....Üstelik sanki benim iğne gibi tam yuvarlak değil de daha köşeli gibi gelmişdi bana...

Bu hafta sonu kullanan arkadaşımın, iri mercanın ağzından çıkartırken kırıldı demesi beni şaşırttı...Üstelik geceyi denizde geçirdiklerinden, gece geç saatte de balık kesince yatıp uyumak için takımları tazeleyip bırakma yapmışlar ve sabah takımı topladıklarında bazı iğnelerin kırık olduğunu görmüşler....

Evet iğnelerin kırıldığını bende gördüm...Hani, sahil kenarında gezenlerin canı olta atmak istediğinde onlara malzeme satan satıcıların sattıkları dandik, sinek iğneler varya...İşte onlar hakikaten zorlandığında eğilip bükülmez ve kırılır....
Bu iğneninde onlar gibi kırılması garibime geldi...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-04-2007, 20:28   #18
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

ishak abi vmc çok tutulan bir fransız markası ve pahalı.dikkat ederseniz markalı suni yemlerin iğneleri vmc dir ve özellikle yazar tanıtımında ,ondada bir yanlışlık var gibi kırılan 496 ya benzemesin...
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-04-2007, 23:57   #19
selimlee
Oltacı

selimlee kullanıcısının avatarı

evet arkadaşlar geçen gün bende çeşmeli ali alp abide bulamadım 496 nın 5-6 nosu özellikle yok.öğrendiğim oda uzakdoğuya gezinti yapmış piyasada dolaşmaya başladı
Eski 07-05-2007, 23:59   #20
freediver
Kaptan

SELAMLAR

Bence adam yalan söylemis.Ben yillardir kullandigim 2 igne var biri Mustad.Mustad bana suana kadar hic yamuk yapmadi.. Ha tabiki baligin kactigi falan oldu ama müsade edin de okadar olsun...Bicak bile köreliyor yani....Mustad kalite igne gelis fiyati pahali (amcamin balik malzemesi dükkani vardi Antalya da oradan biliyorum) piyasada Cin mali da cok...Adamlar 1 kutu Mustad fiyatina 5 kutu Cin mali igne alip ayni fiyata satiyor...
Mustad'in acilamasina gelince.Mustad 496 serisi Soft Bait Hook yani yumusak igne katagorisinde.Cavat abinin verdigi linkden görebilirsiniz.Yani acilmasi normal.Acilmayan igne istiyorsaniz dövme igne kullanacaksiniz.Numarasini bilmiyorum ama.[/color]

Kullandigim diger igne ise VMC yani adamin önerdigi marka.Gercekten mükemmel bir igne ve acayip keskin hatta Mustad dan cok daha keskin...

Beyler benden tavsiye Mustad ve VMC disina cikmayin.Pahali SUMO vb. diger yabanci ignelere falan gerek yok. Shark mark hikaye ucuz ama capuk köreliyor.

VE SON OLARAK EKLEMEK ISTIYORUM

BEYLER BEN IZMIR DEKI KADAR PAHALI BALIK MALZEMESI HICBIR YERDE GÖRMEDIM.YANI ADAMLAR NORMALIN 3-4 hatta 5 misli pahaliya satiyorlar...
BIZ DENIZCIYIZ

Cumhur 1980
Berlin

Bu mesaj en son " 08-05-2007 " tarihinde saat 00:15 itibariyle freediver tarafından düzenlenmiştir....
freediver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları