Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > Tanışma

Tanışma Üyelerimizle tanışıp kaynaşabileceğimiz bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 01-03-2008, 13:08   #11
hocca
Oltacı

Alıntı:
SHIMANOCU tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba dostlar,
Aranıza katılmaktan çok mutluyum. Ben bir Shimano tutkunuyum. Shimano ile ilgili her türlü bilgi, belge, teknik yardım konusunda isteyen herkese yardım edebilirim.
Rasgele.. Rasgele...Rasgele..
shimano cantana tele spinne 3.00m kamışın fiatı nereler dedir.Ayrıca shimno sustain SA5000FD çift kafa fiyatı nedir nerede bulabilirim. Disbiritörleri nerede var.Malezya malıdegil japon olanları bulabilirmiyim.
hocca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 01-03-2008, 17:50   #12
SHIMANOCU
Oltacı

SHIMANOCU kullanıcısının avatarı

1-) Catana Telespin 300 M veya ML fiyat 120-140 YTL aralığında
2-) Sustain FD modeli makinalar, sadece ABD ve Avusturalya'da satılmaktadır. Avrupa'daki, Rusya'daki ve hatta ana memleketi olan Japonya'da bile dağıtıma verilmemektedir.
3-) Hangi ülkede olursa olsun, tıpkı Renault, Fiat, Sony gibi Shimano'nun bütün fabrikaları kendisinindir. Yani diğen ünlü markalar gibi fason üretim yaptırmaz. Bunun için, yapıldığı ülkenin önemi yoktur. Çünkü Shimano kalite standardlarında ve Shimano'nun kendi fabrikalarında üretim yapılır.
Eski 03-03-2008, 09:21   #13
hocca
Oltacı

shimano benim de ilgi duyduğum bir marka.Fakat hala japon olmayan üretimlerle ilgili kafamda sorular var.Sedona 4000 fiyatı nedir.Yorum yapabilirmisiniz.Hiç daiwa kullandınız mı ?Kullandınız ise ikisi hakkında düşünceniz nedir.Ben görüşlerimi daha sonra bildirmek istiyorum.
hocca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2008, 17:10   #14
erkanesma
Oltacı

slm bende 6 ay önce bir makina aldım shimano 6000 binlik bunun kamışı varmı
erkanesma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-2008, 07:50   #15
SHIMANOCU
Oltacı

Sevgili Erkan,
6000'lik makina diyorsunuz, hangi modelin 6000'liği olduğunu yazmamışsınız, Alivio mu, Hyperloop mu, Nexave mi ya da diğer modeller mi bilemiyoruz.
Ayrıca, "herhangi bir makinaya özel kamış" diye birşey yoktur. Avlanma stilinize, ne avlayacağınıza nerede avlayacağınıza göre bir kamış seçmelisiniz, makinaya göre değil. Elbette, 6000 lik bir makine için çok basit bir kamış da alınmamalı. Benim tavsiyem Shimano'nun Hyperloop 6000 veya 8000 serisi kamışlarının 3,30 mt veya 3,60 metresini almanız.
Sevgiyle kalın.
Rasim
Eski 17-03-2008, 10:21   #16
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

Rasim Bey öncelikle hoşgeldiniz.
Hemen soruma geçeyim:
resimde görmüş olduğunuz shimano callisto çıkrık makine yurt dışından hediye olarak geldi.Fakat,resimde görülen kısmın tam ters tarafında yani sarma kolunun hemen yanında bir ayar düğmesi vardı(vidalı) ve bu düğme bir şekilde düşmüş.İzmir'de Shimano satan bir yere gittiğimde(Hadi ismini de veriyim: Hisar ) yardımcı ol(a)mayacaklarını söylediler.Bu ayar düğmesini tekrar nasıl edinebilirim bir fikriniz var mı?
Teşekkürler..
resim:
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-2008, 07:22   #17
Lethe
Kaptan

Alıntı:
Lethe tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Rasim Bey öncelikle hoşgeldiniz.
Hemen soruma geçeyim:
resimde görmüş olduğunuz shimano callisto çıkrık makine yurt dışından hediye olarak geldi.Fakat,resimde görülen kısmın tam ters tarafında yani sarma kolunun hemen yanında bir ayar düğmesi vardı(vidalı) ve bu düğme bir şekilde düşmüş.İzmir'de Shimano satan bir yere gittiğimde(Hadi ismini de veriyim: Hisar ) yardımcı ol(a)mayacaklarını söylediler.Bu ayar düğmesini tekrar nasıl edinebilirim bir fikriniz var mı?
Teşekkürler..
resim:
ayar düğmesinin görünüş resmi:

Eski 18-03-2008, 15:00   #18
SHIMANOCU
Oltacı

Sevgili Ulaş,
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bahsettiğiniz makine Shimano'nun Avusturalya ve Amerika'da piyasaya sürdüğü bir modeldir. Avrupa piyasalarında, ve doğal olarak, Türkiye'de de piyasada yoktur. Bildiğim kadarıyla, Shimano Europe Fishing Holding B.V. (Shimano'nun Avrupa dağıtım merkezi) de kendi dağıtım envanterlerinde olmayan makineler için yedek parça servisi vermiyor. Garip ama, Shimano'nun böyle bir kuralı olduğunu bazı vesilelerle öğrenmiştim.
Ama yine de size yardımcı olur inancıyla araştırdım ve [color="Red"]http://fish.shimano.com/publish/content/fish/sac/us/en/customer_service/Reel_Schematics/collisto_schematics.-MainContent-0002-DownloadFile.tmp/04CSO100.pdf.pdf adresini ziyaret etmenizi ve istemiş olduğunuz parça numaralarına yani 2994, 802, 803, 804 numaralı parçaları not alarak, daha önceki ziyaret ettiğiniz firma'ya tekrar ricada bulunun. Yine de olumsuz cevap alırsanız, [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] sayfasına girerek, North America ikonunu tıklayarak müşteri hizmetlerinden parça numaralarını vererek yardım isteyebilirsiniz.
Eminim bir cevap vereceklerdir.
Bu arada, siz sadece 2994'ün kaybolduğunu söylüyorsunuz. Yani yalnızca kapak diyorsunuz ama, bu kapağın altında yaylı bir fren tertibatı vardır ki benim yazdığım diğer parça numaralarından oluşur. Yani muhtemelen, kapak kaybolduğuna göre, esas işlevi gören bitişik parçalar da kaybolmuş olmalı diye düşünüyorum.
Shimano'yla ve sağlıcakla kalın.
Rasim
Eski 18-03-2008, 16:42   #19
Lethe
Kaptan

İlgin ve yardımların için teşekkür ederim Rasim Bey.
Haklısın doğal olarak diğer üç parça da kayıp.Montaj resmini aramıştım fakat bulamamıştım, tekrar teşekkür ederim.Dediğin gibi yapıp, müşteri hizmetlerine bi yazı yazdım,cevap bekliyorum.Gelişme olursa paylaşırım.
İki şey daha sormak istiyorum:
-Bu kaybettiğim parçaların makinedeki işlevi nedir?Ne şekilde kullanmak gerekir?
-Benzer şekilde cırcırlı "easy mag" vs gibi ayarları olan bir yer daha var(sanırım şemadaki 1883 ve 1884 numaralı parçalar).Buradaki ayarların işlevi tam olarak nedir?
Bilgilendirebilirseniz sevinirim.
Yardımınız çok makbule geçti, çok teşekkür ederim.

Eski 21-03-2008, 09:24   #20
SHIMANOCU
Oltacı

Sevgili Ulaş,
Öncelikle cevap vermekte geciktiğim için özür diliyorum.
Kaybettiğiniz parçalardan oluşan kit, makinenizde, oltayı fırlatırken, misinanın sarılı bulunduğu göbek makarasının kendi ekseni etrafındaki boşta dönüş sertliğini ayarlar. Yani bir anlamda, misina boşalma freni de diyebiliriz.
Böyle bir ayara niye gerek duyuldu diyebilirsiniz. Evet, kıyıdan atışlarda, kurşun ağırlığına göre ayarlanır ama, çok da önem arzetmeyebilir. Ancak, tekneden aşağıya sarkıtırken, eğer bu fren kullanılmazsa, makinanın göbek makarasındaki sarılı misina, kabarır, karışır, dolaşır, veya, bazan misina denize salladığınız yem ve kurşundan daha önce inerek bedenin karışmasına neden olur.
Diğer bahsettiğiniz easy mag ayarları ise, oltayı attınız, bıraktınız, başka bir olta ile ilgileniyorsunuz, balık tutulduğu zaman ama genellikle "kapıp götürdüğü zaman" makinanın kalamasının boşalması sırasında "cırcır" sesi vermenin ayarlarıdır. Hangi güçteki asılmada cırcır sesi duymak istiyorsanız, o duyarlılığa ayarlamalısınız ki, sizin meşguliyetiniz anında haberiniz olabilsin.
Bir başka yararı ise şudur. Diyelim ki tekneden veya kıyıdan bir büyük balık tuttunuz, çekmekte zorlanıyorsunuz, misinanın kopmaması için, kalama ayarını gevşeltiyorsunuz. Ama tıkırtı sesini açıyorsunuz, yani balık ağzında oltayla çekip götürsün diye. İşte bu götürme anında, bu tıkırtı sesi duyulacaktır. Ne zaman tıkırtı sesi durdu, demek ki balık yoruldu demektir. O anda, kalama ayarını (yıldız şeklinde çarkı) sıkıştırarak, tekrar balığı çekmeye başlıyorsunuz. Tekrar direnirse tekrar aynı işlemi yapıyorsunuz. Sonunda balık, balıkçı tabiriyle " çatlıyor " ve sersemleyerek haraket edemez hale geliyor. O zaman da yavaş yavaş ve kolayca çekebiliyorsunuz. Yani bu tıkırtı, size balığın haraket halinde olduğunu anlatmak için bir düzenek.
Umarım faydalı olmuşumdur.
Sevgiyle kalın.
Rasim

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları