Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-12-2005, 05:29   #1
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

Varsayılan Dişi Aci Baliklar

Arkadaşlar ben biraz önce siteleri gezerken şöyle bir şeye rastladım ve şu anda bunu yorumlayacak kapasiteyi kendimde görmedim.Alıntı olarak yayınlayıp yorumları size bırakıyorum...Nedir bu.Emin olun bulabilirim ama sizden yani profesyonelce bilgilenmek isterim(Ayrıcada cahilliğime verin)

Dişi acı balıkta (Rhodeus) üreme mevsiminde uzun bir yumurtlama borusu oluşur. Daha sonra bu boruyu kullanarak yumurtalarını tatlı su midyelerinin içine bırakır. Dişinin yumurtaları midyeye yerleştirmesinden sonra gelen erkek balık da spermlerini akıtır. Midyede güvenlik içinde döllenen yumurtalardan çıkan yavru balıklar büyüdükten sonra midyenin içinden çıkarlar. Bu arada midyenin larvaları da yavru Rhodeus'ların derilerine tutunarak başka bir yere taşınırlar. Allah'ın özel olarak yarattığı bu birliktelik sayesinde her iki canlı da ihtiyaçlarını karşılamış olurlar.

Dr. Maurice Burton, Balıklar, s.29
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 28-12-2005, 05:39   #2
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

Sami kardeş, bizim zamanımızda ilkokulda bitlenme olayları çok olurdu. Allahtan hijyen hadiseleri gelişti de bunlardan kurtulduk.
Saygılarımla...

BALIK TUTULAN TEK GEZEGENİ YOK ETMEYELİM...
A.R.B.
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2005, 05:43   #3
aserkansatı
Guest

Bu konu hakkında bilgim var biraz size anlatayım...Manisada oturduğumuz yıllarda (1983-1993) akvaryum merakım vardı.Gedize balığa gittiğimizde tatlı su midyelerinden alır akvaryuma getirirdim.Zamanla gördüm ki midyenin içinden yavru balıklar çıkıyor ve hep o civarda dolaşıyor...Ama kısa sürede melek balıkları tarafından yeniyor.Eski bir teyp kasedinin içini boşaltıp akvaryumun boş bir köşesine sağdım.Bir süre sonra meleklerden kurtulan yavrular orada büyüyüp orta boy birer acı balık oldular.Acı balık ne derseniz;tatlı su sığlıklarında dolaşan yassı minik balıklar vardır ,erkekleri kırmızı mavi renklere bürünür yazın...İşte onlar...Amasyada görmedim ama Egede tüm tatlı sularda rastlayabilirsiniz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2005, 05:45   #4
rüzgar2
Kaptan

Alıntı:
uzman tafarından gönderildi
Sami kardeş, bizim zamanımızda ilkokulda bitlenme olayları çok olurdu. Allahtan hijyen hadiseleri gelişti de bunlardan kurtulduk.
Saygılarımla...
Tamam şimdi olayı anladım.Tam bir yaşanmış ve yaşanan bir örnek....Bu balıklara örneğin varmı gerçeğinden...
Eski 28-12-2005, 05:47   #5
rüzgar2
Kaptan

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
Bu konu hakkında bilgim var biraz size anlatayım...Manisada oturduğumuz yıllarda (1983-1993) akvaryum merakım vardı.Gedize balığa gittiğimizde tatlı su midyelerinden alır akvaryuma getirirdim.Zamanla gördüm ki midyenin içinden yavru balıklar çıkıyor ve hep o civarda dolaşıyor...Ama kısa sürede melek balıkları tarafından yeniyor.Eski bir teyp kasedinin içini boşaltıp akvaryumun boş bir köşesine sağdım.Bir süre sonra meleklerden kurtulan yavrular orada büyüyüp orta boy birer acı balık oldular.Acı balık ne derseniz;tatlı su sığlıklarında dolaşan yassı minik balıklar vardır ,erkekleri kırmızı mavi renklere bürünür yazın...İşte onlar...Amasyada görmedim ama Egede tüm tatlı sularda rastlayabilirsiniz...
Seko bu balıkların bir cinsi yok yani sadece genel ismi herhalde anladığım kadarıyla..Yani şu balık acı balık diyebilirmiyiz...(Çok ilginç burada daha neler öğreneceğim)
Eski 28-12-2005, 05:52   #6
aserkansatı
Guest

Rhodeus amarus...Gördek balığı diye de geçer...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2005, 05:58   #7
rüzgar2
Kaptan

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
Rhodeus amarus...Gördek balığı diye de geçer...
google da buldum ve inceledim.Harbi çok ilginç geldi.Sağol seko
Eski 28-12-2005, 06:41   #8
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Arkadaşlar zanedersem bu balıktan bahsediyorsunuz.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg bal.jpg (67,9 KB, 19 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg bal1.jpg (85,0 KB, 14 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 28-12-2005 " tarihinde saat 06:47 itibariyle balıkcı tarafından düzenlenmiştir....
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2005, 06:43   #9
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

Alıntı:
rüzgar2 tafarından gönderildi
Tamam şimdi olayı anladım.Tam bir yaşanmış ve yaşanan bir örnek....Bu balıklara örneğin varmı gerçeğinden...
Abi ben sana insan örneği verdim. Doğada bu türden birbirine yaşam ortamı ile bağlı pekçok tür vardır. Ve Türlerin bu çıkar ilişkisi insanoğlunda daha da ileri boyuta gelmiştir. Balıkları nasıl gruplandırıyorsak, insanları da gruplandırabiliriz. Patron-işçi, Anne-çocuk gibi ilişkilerde türlerin bağımlılıkları vardır. Boşver balıkları. Bu site balıklarla mı ilgili sanki. Geyiğin bini bir para....
Saygılarımla....

BALIK TUTULAN TEK GEZEGENİ YOK ETMEYELİM...
A.R.B.
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2005, 06:45   #10
rüzgar2
Kaptan

abicim geyik dedin ve kalbimi kırdın.başgeyik benim sitede
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları