Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Takım Çeşitleri > Savurma Dip Takımları

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 01-03-2008, 14:37   #1
mufi
Guest

Varsayılan tek iğneli sistem

Arkadaşlar pek çoğunuz sahilden..deniz avında veya tatlı suda önde kurşun arkada 2/3 iğneli ve 15/20 cm köstkli sistemleri kullanırsınız..
Bu sistemi bırakın ve aşagıdaki sistemi deneyin..bakın nasıl fark edecek..
1-kullanacagınız iğneler (mırmır+çipura+karagöz+levrek/ sazan )
kısa saplı çapraz saglam iğne olsun...sazanda solucan takarsanız kahverengi/bronz olabilir..deniz avında sardalye takarsanız beyaz da olabilir
kurt kullanırken rengine uygun hahverengi ..yoksa siyah..
2-tek iğneye en az 50 cm bir saglam köstek 0,25 baglayın ve ucuna bir ufak boy fırdöndü.
3-fırdöndüden sonra 1 karışlık 0,35/,040 baglayın ve buna 1 adet pls.boncuk yada. ben daha ucsunu buldum elektrikçiden 50 cm mavi 50 cm yeşil tesisat kablosu aldım(ankastre1,5 veya,2,0lik) içindeki tekli bakırı çıkardım..ve bu boş kablo kılıfını 2/3 mm lik boylarda kesip bir kenara koydum..işte bunlardan bir tanesini bu 0,35 etakıp aşagıya ittirin.ardından kamışın atarı kadar delikli oval kurşun50/75/100gr vs. ardından bir tane daha boncuk yada benim kablo parşasından. ve bir adet fırdöndü daha..bundan sonrası makina/kamış misinası olacak..(denizde mavi gölde yeşil plastik kullanın)
Bu sistem bir çok yerde bahsedilmiştir ama ben hararetle bu sistemi tavsiye edrim artı buna yakılacak yem eger sazanda solucan/ denizde kurt ise..ucu köreltilmiş şırınga iğnesine tamamen geçirin ve iğnenin delikli ucu açıkta kalsın ..olta iğnesinin ucunuda bu şırınga iğnesini uç deliğine tuturup diger eliniz ile solucan/kurt un tamamını olta iğnesine / misina+ düğüm dahil sıyırarak geçirin..hatta iğnenin ortasından 1/2 cm lik kısmı sallanır ise suda daha cazip duru bu durumda açık kalan iğnenin yarısınada kısa bir parça yem takın.imkanım olmadıgı için video görüntülü yapamadım..
oltayı attıktan sonrada kamışı destege dayayıp çok fazla gerdirmeyin misina suya dogru bir miktar bel versin..eğim yapsın..
buradaki amaç uzun köstekte hayvan huylanmadan yem ile oynar.. ve agzına alıpta kesin hereketlendiğinde iş işten geçmiş olur..
haydin kolay gelsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 01-03-2008, 15:05   #2
walras
Kaptan

walras kullanıcısının avatarı

aynı sistemi hafta içinde görmüştüm.. küçük nazar boncukları vardı..nazar değmesin felan diyemi acaba düşündüm
walras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-03-2008, 20:48   #3
hakan25
Kaptan

muvaffak abi habire çalışıyon valla senin hakkın nasıl ödenir bilmem ama istanbula geldiğinde görüşmek isterim.. saygılar..
Eski 02-03-2008, 17:16   #4
Teaser
Kaptan

Smile Sevgili Abim

Takım için çok teşekkür ederim.Hakikaten de çok sade ve işe yayar bir takımmış.Tabi o bahsettiğin yıllarda biz sokaklarda şortla , ayağımızda tokyalarla balıkçılıktan haberimiz yokken top , misket peşinde koşardık.İşte bu yüzden bu ortamlar sizsiz olmaz diyorum.Saygılarımla...

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-2008, 18:24   #5
hakan25
Kaptan

Varsayılan sevgili abim

buralarda artık balık tutmak çok zorlaştı tünel işi bozdu balık artık nerde bilen yok açıktan tekneler 3-5 sarıkanat alırsa kendilerini mutlu sayıyorlar büyük çekmecede lüferlerin zıpladıklarına şahit oldum 4-5 sene evel villalar yeni yapılıyordu şimdi toprak döküyorlar nerde balık silivri istanbul birleşti yer kalmadı artık ancak eminönü saray burnu beşiktaş a gide biliyorum ne çıkarsa bahtıma ama senin şu haydar paşa dalga kırana gideceğim yanıma nevaleleri alıp sabahtan akşama kadar. ev taşıyorum bu aralar bir yere kıpırdıyamıyorum önümüzdeki hafta artık verdiğin bilgiler çok değerli teşekkür ederim saygılar sevgiler..
Eski 02-03-2008, 19:41   #6
Teaser
Kaptan

Smile Hakan Abim

Hayırlı Olsun.Sağlıkla ve mutlulukla oturmayı nasip etsin Allah...

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-2008, 20:11   #7
hakan25
Kaptan

teşekkür ederim nedimcim. hepimize allah sağlık sıhat versin mutluluk versin saygılar...
Eski 03-03-2008, 13:02   #8
erols
Oltacı

erols kullanıcısının avatarı

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar pek çoğunuz sahilden..deniz avında veya tatlı suda önde kurşun arkada 2/3 iğneli ve 15/20 cm köstkli sistemleri kullanırsınız..
Bu sistemi bırakın ve aşagıdaki sistemi deneyin..bakın nasıl fark edecek..
1-kullanacagınız iğneler (mırmır+çipura+karagöz+levrek/ sazan )
kısa saplı çapraz saglam iğne olsun...sazanda solucan takarsanız kahverengi/bronz olabilir..deniz avında sardalye takarsanız beyaz da olabilir
kurt kullanırken rengine uygun hahverengi ..yoksa siyah..
2-tek iğneye en az 50 cm bir saglam köstek 0,25 baglayın ve ucuna bir ufak boy fırdöndü.
3-fırdöndüden sonra 1 karışlık 0,35/,040 baglayın ve buna 1 adet pls.boncuk yada. ben daha ucsunu buldum elektrikçiden 50 cm mavi 50 cm yeşil tesisat kablosu aldım(ankastre1,5 veya,2,0lik) içindeki tekli bakırı çıkardım..ve bu boş kablo kılıfını 2/3 mm lik boylarda kesip bir kenara koydum..işte bunlardan bir tanesini bu 0,35 etakıp aşagıya ittirin.ardından kamışın atarı kadar delikli oval kurşun50/75/100gr vs. ardından bir tane daha boncuk yada benim kablo parşasından. ve bir adet fırdöndü daha..bundan sonrası makina/kamış misinası olacak..(denizde mavi gölde yeşil plastik kullanın)
Bu sistem bir çok yerde bahsedilmiştir ama ben hararetle bu sistemi tavsiye edrim artı buna yakılacak yem eger sazanda solucan/ denizde kurt ise..ucu köreltilmiş şırınga iğnesine tamamen geçirin ve iğnenin delikli ucu açıkta kalsın ..olta iğnesinin ucunuda bu şırınga iğnesini uç deliğine tuturup diger eliniz ile solucan/kurt un tamamını olta iğnesine / misina+ düğüm dahil sıyırarak geçirin..hatta iğnenin ortasından 1/2 cm lik kısmı sallanır ise suda daha cazip duru bu durumda açık kalan iğnenin yarısınada kısa bir parça yem takın.imkanım olmadıgı için video görüntülü yapamadım..
oltayı attıktan sonrada kamışı destege dayayıp çok fazla gerdirmeyin misina suya dogru bir miktar bel versin..eğim yapsın..
buradaki amaç uzun köstekte hayvan huylanmadan yem ile oynar.. ve agzına alıpta kesin hereketlendiğinde iş işten geçmiş olur..
haydin kolay gelsin
Muvaffak abi ellerine sağlık! Eksik olma! Yazılarını zevkle takip ediyorum ve verdiğin bilgiler benim ve benim gibi birçok arkadaş için eminim kılavuz niteliğindedir. Saygılar...

‘Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.’
erols Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-2010, 18:06   #9
Ranchu
Oltacı

Ranchu kullanıcısının avatarı

Boncuk/kablo parçasının mantığı nedir? ne amaçla kullanıyoruz bunları?
Öğrenci
Ranchu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-2010, 10:44   #10
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Boncuk veya kablo parçası, dip balıklarının dikkatini çekmek için kullanılıyor. Balıkların bazı renklere göre hassas oldukları biliniyor. Örneğin zargana avında kırmızı ipek kullanılıyor, balık bu renge karşı aşırı duyarlı..

Gece avları ve çok derin bölgelere yönelik dip avı yapıldığında, fosforlu elemanların iğnede kullanılması balığın rağbetini arttırıyor. Bazı [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]ler ise; bedende kullanılan birden fazla boncuğun birbirine çarparak çıkardıkları sesin balığın dikkatini çektiği yönünde fikir sahibiler. Bunun ne kadar doğru olduğunu bilemiyorum tabii ki.

Saygılar.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları