Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI

TATLI SU AVI Tatlı sularda olta ile yapılan avlar hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 18-07-2007, 11:51   #1
mufi
Guest

Varsayılan sazan takımı

arkadaşlar benim derede kullandıgım sazan yakımı basit bir sistem ama tek farkı şamandranın hareketli olması
5/7 cm lik bir sünger şamandrayı alıp:
gövde ortasına ince telden ''U'' şeklinde bir halka oluşturdum (misina içinden geçip stopr de takılacak.)
plastik çubugun altınada bir halka .. japon ile. misina her ikisinden geçiyor.
stoper denilen olay ise naylon hortum veya araba içi lastiklerinden derici zımbası ile ufak parçalar kesip ortasından da iğne ile ana misinaya geçirmek .
kıstırma kurşunu ise şamandrayı ortasına kadar suya batıracak agırlıkta / şekilde olmalı. ve iğneden 1 karış yukarda sabit olmalı..
stoperleri ana misinaya takma olayında yeni bir yöntem buldum ..zımbadan cıkan bu ufak lastikleri şırınga iğnesine geçiriyorum tam ortasından. daha sonra ana bedeni iğnenin sivri tarafından deliğinden sokup arkadan çıkartıyorum ve sag elimle hem ana bedeni hem iğne sapını tutyorum ardından iğnenin ucundaki lastigi sol elle ana bedene kaydırıyorum.
şimdi bu radaki espriye gelince en altta iğne üzerinde bir karışta sabit kurşun ve ona yapışık hareketlı şamandra.. .sag elde 6 m lik sopa sol elde mısır takılmış igne.. gergin vaziyette.sitemi karşıya atarken toplu halde giderek karışma ve farklı yere düşme olayını en aza indiriyorum.
1,hareket kamış takribi 45 derece açı ile oltayı indireceginiz yönde duracak
2,hareket,kamış sabit iken sol eldeki iğneyi bırakıyorsunuz .sistem kendi agırlıgı ile sarkaç misali karşıya dogru hareketleniyor.
3,hareket te eger mesafe (durdugun yerden atacagın nokta arası 7/8 m.den fazla ise sag elinle çok hafifçe kamışı yukarı kaldırarak sisteme hız veriyorsun.
4,hareket sistem,saptadıgın noktaya geldigi anda kamışı aşagıya indirerek şamandranın suya düşmesini saglıyorsunuz. ve zaten aşagıdaki kurşun misinayı çekerek stopere kadar gelip şamandranın diklendiğini göreceksiniz.
buradaki amaç dere avcıları bilir özellikle yaz ayları güneş diktir ve sazan ın %90 ı saz diplerindedir. gölgededir..ve karşşıdaki sazın mesela 30 cm kıyısına atmak gerekir bu mesafe 50 cm olsa verim alamazsınız...bu mevsimlerde sazların oynadıgını görürsünüz bazen iri sazan olur agaç dallarını oynatır.
resim aşagıda arkadaşlar..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 18-07-2007, 12:19   #2
BLACK SHARK
Kaptan

BLACK SHARK kullanıcısının avatarı

muvaffak abi
buda benden bir sazan sistem örnegi ...

a) 60 - 80 gr Ücgen kursun hortum sistemi , misinanin kirilmamasi icin ve dip avlarda Positiv yüzerge sagliya bilmek icin kolaylik sagliyor uzak atislarda.

b) yemleri ve misinayi ucundan baglayip icden gecirmeyi sagliyan Tig veya kanca ( türkcesini getiremedim )

c) 6-8 nr ip - 5 nr dan 10 nr kadar sazan kancasi - yem icin takilma payi önde - ipin ucunda cift girisli firdöndü.

d) yem stoperi

e) bildigimiz marketlerde satilan Köpek mamasi frolic gibi halkali

f) ufak takoz üstünde monta etmek icin

bu linke bir bakin

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

rastgelsin selamlar

MUHTAC OLDUGUN KUDRET...
DAMARLARINDA KI ASIL KANDA MEVCUTTUR
BLACK SHARK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-07-2007, 12:24   #3
mufi
Guest

Yasin im teşekkürler .. ..sana bendeki olay max. 8/10 m genişlikte ilerleyen derelerin bi kenarından diğer kenarındaki saz diplerinde avlanacagın sistem
yani uzak mesafe olayı değil benim buradaki tatlı suda uzak mesafe atılacak yerler çok sınırlıdır zira dip tamamen taş ve agaç eskileri ile kaplı oldugundan hemen takılır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-2007, 09:06   #4
ünalmusa
Tayfa

ünalmusa kullanıcısının avatarı

bilgiler için tşk ler işime yarayacak

ünalmusa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları