Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Üstadlar Köşesi > Baba Yalçın

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 25-06-2012, 21:49   #11
Baba Yalçın
Profesyonel Balıkçı

Baba Yalçın kullanıcısının avatarı

19.01.11

tespitler ve uygulanması gerekipte uygulanmayanlar bir kısmı yukarda mevcut uygulanmasını istediklerimiz de.....ağ boy derinliği vs. avlanılacak suya göre ve avlanılacak balığın cinsine göre ayarlanmalı diye düşünüyoum..atıyorum hamsi avı için eğer ağın boyu 5 boy dersek bunun uygun derinlik hesabına göre 60 tan başlar. Bunun ne kadarı seyrek olması hesabını iyi dengelemek gerekir. İnce göz yoğun ağlarda kalacak ince balık sınırını seyrekliklerle kurtulabilirlik oranını düşünmek gerek. düşünecez..eğer ağ boyunda kısma olursa derinlikte otomatikman düşer..ki şöyle birşey var..eğer endüstriyel boy sınırlaması gelirse ona uygun ağ boyu-derinlik sınırı koyman gerekir..aslında tam tersi olması gerek..yani teknenin ağ alabilirliğine değil de balığın avlanması minimum 30 mt. kardeşim deyip ona göre belirlenmeli...ama kraça palamut avı için ağlar söz konusu olacaksa bu ağlarla göz açıklıkları derinlik vs. değişecektir..bunlar tabi av sahasına, uygun derinliklere göre optimum ağ derinlikleri- ava göre göz açıklığı, ağırlıklar hesaplanıp karar verilmeli..bir de benim fikrimce hamsi ağlarıyla eylül 1 den avcılığa başlanmamalı..seyrek yoğunluğu fazla ağlar, açık ağlarla sezona başlanmalı aksi takdirde sezona girmemeli, cezai yaptırım uygulanmalı..cihazlar konusu da pek farkı yok ağ durumlarından.. takibi sıkı olmalı..kağıtları hala evde durur eski tip cihazların..çiz babam çiz hesabı..bitti sayılır müsvettelik..atılacak adımlar zamanla oluşacak.. her konuyla teker teker uğraşılmış olsa da açık kalanları da detaylıca görüşmeli...meclis gibi tartışmalıyız üzerine..ama bilimle..öyle bizim parlamanterler gibi ayakkabı fırlatarak değil.. Yalçın babam 2-3 ay ara diyorsun biz alıştık sen gidiyorsun sıhhatli ol yeter....gerçi benim de internetin sözleşmesi de bitmek üzere ben de bir müddet uzun aralıklarla girebilecem ama gene her gün takip etmeye çalışacam senin yazılara da yapabileceğim koşuşturabileceğim işleri takip etmeye de.....en yakın zamanda görüşmek dileğiyle...bu gibi detayları bir masada açmak dileğiyle..yüz yüze görüşememiş olsakta tanıdığıma bildiğime memnun oldum hepinizi...Mavi Devrim olacak...sevgiler saygılar..

_Balıkçı Reisi_
byeebyee

"MAVİ ORMANIN SON KRALI" 5. BÖLÜM SONU
Eski 12-07-2012, 11:35   #12
bnymnblr
Çımacı

bnymnblr kullanıcısının avatarı

Yalçın Abi
Paylaşımın için teşekkürler.
Bu yazdıklarını vaktim olursa ağır ağır okuyacağım.

Varlığında kıymetini bilmediğimiz şeylerin yokluğundaki tokadıyla uyanacağız. Gelecekte daha büyük sıkıntılar çekip daha fazla geçmişe özlem duyacağız.
bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-07-2012, 09:41   #13
Tekniker İbrahim
Çımacı

Tekniker İbrahim kullanıcısının avatarı

Yalçın Abi,yazdıklarını iç geçirerek okuyorum.Nerede o sorumluluk,bilğiye tecrübeye saygı.
Tüm meselelerin başı adam yetiştiremiyor olmamız.Bu konuda dertli 3-5 kişi kaldı.Hoş öğrenmek isteyen de yokya.Anne ve babalar robot gibi.Çevrelerine,çocuklarına birşeyler üğretebilmeyi örnek olmayı vs. bırak kendilerine faydaları yok.Herşey almış başını gidiyor.Politik olarak bütün işler acil,hemen olsun isteniyor.Ama sonuç ortada.Bahsettiğiniz gibi kararlı bir yönetim ve bilinçle üzerlerine gidilse.Adamlar yetiştirilse, uygulamalar süreklilik arz etse,her gelen elinden kör eşşegin ot yemeyecegi adamların kafasına göre yaz boz tahtasına dönmese....Daha neler neler.
Abicim,balıkçılıgımız ve birbirine bağlı diğer konular insanı üzüntüden halden hale sokuyor.Adamlar bir çalışma, yatırım yaparken kendisinden sonra gelecek kuşakları ve ondan sonrakileri de dikkate alıyor ve zorunda.Ona göre yapı oluşturmuş,yetiştirmiş ve devam ediyor.Biz 5 katlı bina yapacagız tavuk eşeler gibi bir temel,beton santrali en az yarım saat uzaklıkta,gelene kadar kimyasal tepkime başlamış oluyor (sıvı beton sogutulması lazım),nem oranını kaybettiği için C30 betonu bilmem kaçıncı kata basmak için pompa ağzında ver suyu oldu C25 beton daha neler neler.Neresini düzeltecen ki.
Üstadım,olayların delisi olunmadan bu işler olmuyor.Mevlana der ki "Bir keşif,mucitlik,bir şey arayarak bulunmaz ama bulanlar hep arayanlardır".
Saygıyla ellerinden öperim.
Saygılarımla.
0 532 660 05 56
Tekniker İbrahim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-2012, 01:03   #14
Baba Yalçın
Profesyonel Balıkçı

Alıntı:
bnymnblr tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yalçın Abi
Paylaşımın için teşekkürler.
Bu yazdıklarını vaktim olursa ağır ağır okuyacağım.

Bünyamin'cim ben teşekkür ederim. 5-14 Temmuz arası burda yoktum mesajını şimdi bakınca gördüm. Ne zaman müsait olursan bakarsın. Ekmek hepsinden önemli. Saygılar.
Eski 15-07-2012, 01:26   #15
Baba Yalçın
Profesyonel Balıkçı

Alıntı:
Tekniker İbrahim tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yalçın Abi,yazdıklarını iç geçirerek okuyorum.Nerede o sorumluluk,bilğiye tecrübeye saygı.
Tüm meselelerin başı adam yetiştiremiyor olmamız.Bu konuda dertli 3-5 kişi kaldı.Hoş öğrenmek isteyen de yokya.Anne ve babalar robot gibi.Çevrelerine,çocuklarına birşeyler üğretebilmeyi örnek olmayı vs. bırak kendilerine faydaları yok.Herşey almış başını gidiyor.Politik olarak bütün işler acil,hemen olsun isteniyor.Ama sonuç ortada.Bahsettiğiniz gibi kararlı bir yönetim ve bilinçle üzerlerine gidilse.Adamlar yetiştirilse, uygulamalar süreklilik arz etse,her gelen elinden kör eşşegin ot yemeyecegi adamların kafasına göre yaz boz tahtasına dönmese....Daha neler neler.
Abicim,balıkçılıgımız ve birbirine bağlı diğer konular insanı üzüntüden halden hale sokuyor.Adamlar bir çalışma, yatırım yaparken kendisinden sonra gelecek kuşakları ve ondan sonrakileri de dikkate alıyor ve zorunda.Ona göre yapı oluşturmuş,yetiştirmiş ve devam ediyor.Biz 5 katlı bina yapacagız tavuk eşeler gibi bir temel,beton santrali en az yarım saat uzaklıkta,gelene kadar kimyasal tepkime başlamış oluyor (sıvı beton sogutulması lazım),nem oranını kaybettiği için C30 betonu bilmem kaçıncı kata basmak için pompa ağzında ver suyu oldu C25 beton daha neler neler.Neresini düzeltecen ki.
Üstadım,olayların delisi olunmadan bu işler olmuyor. Mevlana der ki "Bir keşif,mucitlik,bir şey arayarak bulunmaz ama bulanlar hep arayanlardır".
Saygıyla ellerinden öperim.
Saygılarımla.
İbrahim'cim 5-14 Temmuz tarihleri arasında burda yoktum. Yeni geldim mesajınıda az önce gördüm. Hanımın bir akrabasının yazlığına Datça'ya gittik sırf çocukların hatırına vede gözlerimi dinlendirmek amaçlı gittim. Tabi balıkçılık konusundada biraz gözlem yaptım. Datça'da balıkçılığın beyin ölümü gerçekleşmiş. Buna hiç girmiycem şimdi. Yazın için teşekkür ederim. İbrahim'cim yazını tam 3 kere okudum. Askerde iyi nişancıydın herhalde yazdıkların konusunda hepsi tam isabet diyorum. Saygılar.

Üstadım
"Olayların delisi olunmadan bu işler olmuyor"

"Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak gerekir"

Honore de Balzac
Eski 08-09-2012, 21:02   #16
alpargun35
Tayfa

alpargun35 kullanıcısının avatarı

Emeğine sağlık değerli ağabeyim , selamlar.

KAFASINDAKİ , 100 FİKİRDEN , 99 TANESİNİ , MADDİYATLA ÖLÇEN KİŞİLERİN HOBİSİ , ''AMATÖR BALIKÇILIK'' OLAMAZ !!!

BİLGİ GÜÇTÜR...
alpargun35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-2012, 21:28   #17
Baba Yalçın
Profesyonel Balıkçı

Alıntı:
alpargun35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Emeğine sağlık değerli ağabeyim , selamlar.

Coşkun'cum çok teşekkür ederim. Saygılar.
Eski 09-09-2012, 10:29   #18
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Exclamation

Yalçın Baba;
bilğilendirmen ve paylaşımın için çok teşekkür ederim...Uzun zamandır yoktun...dedim herhalde tatile gitmiştir...Keyfin ve sağlığın yerindeyse sıkıntı yok demektir...görüşmek üzere...İyi pazarlar dilerim...
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-09-2012, 21:09   #19
Baba Yalçın
Profesyonel Balıkçı

Alıntı:
MAVİ FENER tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yalçın Baba;
bilğilendirmen ve paylaşımın için çok teşekkür ederim...Uzun zamandır yoktun...dedim herhalde tatile gitmiştir...Keyfin ve sağlığın yerindeyse sıkıntı yok demektir...görüşmek üzere...İyi pazarlar dilerim...

Nuri'cim ben teşekkür ederim. Buradayım da yazmıyorum artık. Sadece arkadaşlar bir şey yazarsa teşekkür için giriyorum. Balıkçı adam tatile nerdee. Sağlık yerinde Allah'a şükür. Tekneyi boyaya çekmiştim onunla uğraşıyordum. Denize attım sonrada denizde üst kısımları hallettim çok az bir işim kaldı. Burda yazmıyorum ama çalışmalar tam gaz devam ediyor öğrenmenin sonu yok. Görüşmek üzere, iyi pazarlar. Saygılar.
Eski 10-09-2012, 13:00   #20
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Exclamation

Alıntı:
Baba Yalçın tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Nuri'cim ben teşekkür ederim. Buradayım da yazmıyorum artık. Sadece arkadaşlar bir şey yazarsa teşekkür için giriyorum. Balıkçı adam tatile nerdee. Sağlık yerinde Allah'a şükür. Tekneyi boyaya çekmiştim onunla uğraşıyordum. Denize attım sonrada denizde üst kısımları hallettim çok az bir işim kaldı. Burda yazmıyorum ama çalışmalar tam gaz devam ediyor öğrenmenin sonu yok. Görüşmek üzere, iyi pazarlar. Saygılar.
Hayırlısı ve bereketli olsun...
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları