Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Kamışlarla İlgili Herşey

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 05-05-2010, 13:40   #7
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Bahadır Sarıca tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sevgili Mustafa,
Alacağım kamış makina kombinasyonu şimdiden hayırlı olsun.
Evet bunu al veya alma demekten ziyade bu konuda senin hedeflerin ve yapacağın ava göre "amaca uygunluğunu" değerlendirmelisin diye düşünüyorum.
Bunlar için gerekli kıstaslar nelerdir dersen, bildiklerimi açıklamaya çalışayım;

Bu prensipler de çok geniş olmasına rağmen bir çırpıda
Kamışlar için;
1-Hafif olması gerekliliği
2-Verim alınan uzunluklar 2.10-2.40-2.70-3.00m 'ye kadardır.Uzunluk konusunda boyunuz av yapacağınız meralar önemlidir. Eğer iskele üstü gibi yüksek yerlerden kullanacaksanız(sizin seçiminiz olan 2.40/2.70m) içinden 2.70 uygun olur. Ama deniz seviyesinden veya suya girerek kullanmayı düşünüyorsanız kısa kamışlarda hareket(aksiyon) verme açısından verimli olur.
3-Atacağınız sahtelerin ağırlıklarına göre seçimi esastır. 5-20gr-10-30gr-15-40gr vs gibi. Kullanacağınız veya elinizde mevcut sahtelerin ağırlıklarını gözden geçirin. İleride at-çek işinden keyif alırsanız çeşitli atarlarda kamışlar edineceğinizi düşünüyorum. Bende şu an 3 takım mevcut(Değişik boy ve atarlarda)
4-Sap kısmının hareket biçimlerinin(aksiyonların) verilebilmesi için uzun tip seçilmesi.(Burada da kullanacağınız makine tipine göre-spining-spin cast- bait cast- makinalara göre kısa veya uzun sap seçmeniz gerekir)
diye uzar gider.(Bunların da detayları vardır.)

Makineler için;
1-Hafif olası gerekliliği(Makina+kamış ağırlığı < 500gr )
2-Kafa çapları 1000-2000-2500-3000-4000'e kadar olması
3-Çevirme oranlarının 5 ve üzeri seçilmesi gerekliliği 1:5,... gibi
4-Kalama seçimi(önden-arkadan) Benim tercihim mücadele kolaylığı için önden kalamadır.
diye uzar gider.(Bunların da detayları vardır.)

Bu bilgiler şimdilik karar vermenizde yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
Tekrar "amacınıza uygunluk" kriterinin önemini belirtmek isterim.
Sevgi ve selamlarımla...
Bahadır abi gerçekten çok güzel bilgiler. Uzun süredir at-çek için bir takım almayı düşünüyorum ama maddi durumlar bir türlü izin vermedi iyi birşey almak istediğimden doayı birazda bu. Özellikle levrek avı için istiyorum böyle bir takımı. Geçen yıl şans eseri bir levrek oltama takılmıştı at-çek yaparken kıyıya alamadım ama yaşadığım heycan yetip arttı. Bu bilgiler ışığında umarım en kısa sürede at-çek takımlarımı alırım.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları