PDA

Tüm Versiyonu Göster : Kalkan Ağındaki İstakoz

Baba Yalçın
04-05-2012, 19:48
Kalkan Ağındaki İstakoz "770gr." 4-4-2011-Pzt.

kıymet3535
05-05-2012, 07:45
2002 de 2 kg 2011 de 770 gr. (buarada sabah sabah umutsuzluğum üstümde galiba. her yazınıza muhalefet oldum sanki hocam. )

Baba Yalçın
05-05-2012, 19:59
2002 de 2 kg 2011 de 770 gr. (buarada sabah sabah umutsuzluğum üstümde galiba. her yazınıza muhalefet oldum sanki hocam. )

Kıymet'çim ağ dipte yatar, gelende ona takılır ne varsa daha irileri ama resmi olmayanlarda var. Yalnız gözlemler şu yönde, tıpkı yabancı kaynaklı belgeselde seyrettiğim gibi, yer tam olarak aklımda değil ama. Bahsettiği yerde morina sıfırlayıp bitince istakoz patlama yapıyor. Bizdede trolü, marya ağları bakalyaros(mezgiti) bitirince istakoz görünmeye başladı. Eskiden yöremizde 7-8 yılda 1 tane görülürken,
şimdi son yılda bana gelen haberlerde sayı 10-12 civarına ulaştı. Mavi Anayasa mutlaka yazılmalı. Başka yolu yok. Saygılar.

Baba Yalçın
06-05-2012, 01:17

Kıymet'çim alttaki notu eklemeyi unutmuşum. Ajandamda daha varda şimdi aramayım.

9-4-2011------- 2.5 kg.'luk İstakoz, Adalar.

17-4-2011------2.850 gr.'lık İstakoz, Adalar.

kıymet3535
06-05-2012, 14:22
verdiğininz bilgiler çok güzel. teşekkürler hocam. ama bana balıkların boyları her geçen yıl daha da küçülüyor gibi geliyor. ne biliim bi 20 yıl sonra lidaki ye çupra filan deriz artık yani :( ??

Baba Yalçın
06-05-2012, 15:06
verdiğininz bilgiler çok güzel. teşekkürler hocam. ama bana balıkların boyları her geçen yıl daha da küçülüyor gibi geliyor. ne biliim bi 20 yıl sonra lidaki ye çupra filan deriz artık yani :( ??

Kıymet'çim öyle gelmiyor öyle zaten, endüstriyelde yapılacaklar farklı, geleneksel balıkçılıkta yapılacaklar farklı, amatöre sıra gelene kadar biz zaten ruhu teslim ederiz. Vakit buldukça işlemeye çalışıcaz bazen görsel olarak resim ya da videoları koyarız, herkeste kendi kendinin gözlemcisi olur. Küçülme öyle gelmiyor tespitin doğru çünkü gerçekleşen vakıa bu. Biz buna türlerde sinsile küçülmesi deriz ardından ne gelir türlerin çöküşü yani yok oluş gelir. Avustralya'da yabancı dil için bulunan yeğenim anlatıyor Sidney'e yakın bir yerde. Liman içindeki Çipura (alyanaklar) 5-6 kg.'lık gümüş kefal sürüsü gibi, içlerinde 8-10 kg.lıkları var. Ancak olta dahi atamıyorsun diyor. Nerde 3 okyanusa sahip ülkede adamlar gelecek nesiller için okyanuslarını nasıl koruyor anla. Amatörlerde irisini yakalayabilirler tabi 1 şartla endüstriyeller irilerin sürü oluşturduklarında toplu halde 2-3 ton alyanağı bir seferde yok etmezlerse. Mevsimine göre kıyıya geliş yada derindeki meralarına çekilirken. Bir gün güneş gazetesinde (ama eski) resimleride vardı balıkçı dükkanı olan arkadaşa ne resimler vermiştim ama o da rahmetli olunca hepsi gitti. İşte o gazetede Çeşme açıklarında 1 gırgır 2 tonluk alyanak sürüsünü 1-2 gün takip ediyor (gazete ne yazdıysa aklımda kalanı söylüyorum) sonunda mola edip hepsini alıyor 5-6 kg.'lık balıklar tam 2 ton 1 seferde 1 kişinin kumbaraya. Diğer türlerin tamamı içinde bu geçerli. Konu uzun burda keseyim. Saygılar.

kıymet3535
07-05-2012, 07:38
katliam yapılıyor kimsenin umrunda değil