Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Deniz Balıkları

Deniz Balıkları Türkiye denizlerinde yaşayan balık türleri hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 03-12-2007, 08:21   #1
cumhur
Kaptan

cumhur kullanıcısının avatarı

Varsayılan KÖPEK BALIĞI: eşsiz üreyebiliyor

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
[url=http://g.imageshack.us/g.php?h=519&i=gencbilimbilim240520071gp8.gif][IMG]http://img519.images

Çekiç başlı köpekbalıklarının eşsiz üremesi üzerine yapılan bir araştırma, dişi köpekbalıklarının kendi kendilerine yumurtlayabildiğini ve erkek spermine gerek kalmadan doğum yapabildiğini ortaya koydu.Kuzey İrlandalı ve ABD’li zoologlar, 2001 yılında Nebraska’daki bir akvaryumda dünyaya gelen köpekbalığının, DNA analizlerinde hiçbir erkek kromozomuna rastlanmadığını açıkladı. Akvaryumda yaşayan 3 dişinin en az 3 yıldır, erkek çekiç başlıyla temasta bulunmadığını belirten uzmanlar, eşsiz üremenin bazı böcek ve nadiren balık türlerinde görüldüğünü; memeli türlerinde ise bu durumun hiç görülmediğini söylediler. Bu çalışmadan önce köpekbalıklarının, memeliler gibi sadece çiftleşerek üreyebildiği ve dişi köpekbalıklarının uzun bir süre çiftleşmese bile, son çiftleşmesinden spermleri depoladığı görüşü kabul görüyordu. Ancak DNA analizleri bu ihtimali de tamamen ortadan kaldırdı. Köpekbalıkları, evrim zincirinin en eski halkalarından biri. En az 450 milyon yıldır süren bir evrimi temsil eden köpekbalıkları, dinozorların var olmasından yaklaşık 100-200 milyon yıl öncesine kadar dayanıyor.

not: AYMİRA'dan alıntıdır, esra tan a tşk.
SİTE ÜYESİ ARKADAŞLAR = KONULARA LÜTFEN YORUM YAZINKİ, DOĞRU YANLIŞ, İYİ KÖTÜ, EKSİK VARSA HEP BERABER ÖĞRENELİM.
Ç SULARIMIZ VE DENİZLERİMİZE PLASTİK MADDELERİ ATMAYALIM= her balığa gittiğinizde 2 ad plastiği toplayın - 2 gün fazla balığa gideceksiniz.TEŞEKKÜRLER
cumhur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 03-12-2007, 09:51   #2
ender
Tayfa

ender kullanıcısının avatarı

Selamlar cumhur hocam.
Kaplumbağa.ıstakoz.allahtan bu azdı çabuk bitti hızlı okumayı söktüm.ilginç olunca bırakamıyorda insan üç konu içinde teşekkürler.
Memeliler içinde çift cinsiyetli ( hermofrodit ) yok olduğunu biliyordum. insanlarda bazen görülebilen çift cinsiyetlilikte cinsiyetlerden birinin aktif olduğunu diğer cinsel organın işlevsel olmadığı görüşü kabul görüyordu.
ancak köpek balıkları evrimini tamamlamış canlılardan kanser hücreleri üreyemiyor.alzeimmer hastalığı oluşmuyo yani ilginç canlılardan.o yüzden yazıyı okuyunca fazla şaşırmadım.demekki bunuda başarmışlar.
Selamlar saygılar.

Ender ÇAM
1966 A Rh +
İzmir-Balçova
0 232 459 24 10
0 507 747 63 32
endercam35@gmail.com
ender.cam@windowslive.com
ender Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-2007, 11:35   #3
Aziz Gerzeli
Guest

sevgili cumhur ellerine sağlık fakat bari 1 - 2 saat ara verde soluk alalım şaka şaka ellerine sağlık tebrik ederim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-2007, 19:14   #4
cumhur
Kaptan

cumhur kullanıcısının avatarı

(Kaplumbağa.ıstakoz.allahtan bu azdı çabuk bitti hızlı okumayı söktüm.ilginç olunca bırakamıyorda insan üç konu içinde teşekkürler.)

endercim ömrünle bin yaşa emi beni iyi güldürdün, sende ömrünce hep gülesin, işin gerçeği siteleri gezerken bende okumak için öyle ekrana yapışıyorumki , hanım bile hazırlık yap dedi, neye dedim göz doktoruna çünkü yakında gözlük takmaya başlıyacaksın?. ama şu gerçekki haberlere o kadar aç milletizki, şahsen ben ilginç konuları görünce okumadan edemiyorum vede bunları sizlerle paylaşmakda çok güzel, ilgilerinize teşekkür ederim.
SİTE ÜYESİ ARKADAŞLAR = KONULARA LÜTFEN YORUM YAZINKİ, DOĞRU YANLIŞ, İYİ KÖTÜ, EKSİK VARSA HEP BERABER ÖĞRENELİM.
Ç SULARIMIZ VE DENİZLERİMİZE PLASTİK MADDELERİ ATMAYALIM= her balığa gittiğinizde 2 ad plastiği toplayın - 2 gün fazla balığa gideceksiniz.TEŞEKKÜRLER
cumhur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları