Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI

TATLI SU AVI Tatlı sularda olta ile yapılan avlar hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 06-10-2008, 18:25   #1
katsumoto
Oltacı

Varsayılan Çanıllı Barajı Avlağı/Ankara 05.10.2008

Merhaba değerli forum üyeleri,

Geçtiğimiz Pazar(05.10.2008) Arkadaşım Mustafa ile birlikte, Ayaş'a bağlı Çanıllı Beldesi sulama barajına turna avlamak üzere gittik...

Baraja yaklaştığımızda yaklaşık 20 adet bot hemen dikkatimizi çekti. Çünkü söz konusu avlağın bu kadar bilinen bir yer olmadığını, en fazla 3 aracın avlanmaya geldiğini arkadaşım Mustafa botları görür görmez ifade etti... Önce birer bardak kahvemizi içtik ve biraz ayıldık... Ardından oltalarımıza birer büyük boy sasi takıp indik baraj kıyısına... Ancak at-çek yapmak ne mümkün... Her işte olduğu gibi bir spor olan balıkçılıktan bi haber bir çok insan kişi başına yaklaşık 25-30 şamandırayla sazan takımı saldığından bırakın at-çek yapmayı, adım atacak yer yoktu... Baraj kıyısındaki ölü gümüşleri ise malesef sadece bahsederek geçmek istiyorum... At-çek yapıyorsunuz şamandıraya takılıyor, takımı kurtaramıyorsunuz, bir de 30 tane takımı suya salmış insanla münakaşa ediyor... Bu cahillere laf anlatmaya çalışıyorsunuz...

İnanın belki kıyıda 500 e yakın şamandıra vardı, ama bir tane bile zil sesi duymadık... Bunun yanısıra bu takımları kuranlar geri toplama zahmetine de katlanmıyor... Yani göletin içi misina çöplüğüne dönmüş durumda... Hatta bir adamın yaklaşık 100 metre 3 er metre arayla yaklaşık 50 tane şamandıra kurduğunu görünce artık bu işin cılkının çıktığını anladık... Biz artık at-çek i bırakıp, baraj göletinin etrafını tavaf etmeye yani treking e başladık... Yaklaşık 10 km yürüyüşün ardından, aracımızın yanına geldik ve karnımızı doyurduktan sonra yaklaşık 3 saat aracımızı park ettiğimiz kayalık kısımdan koya at çek yaptık... Bu arada hala bir zil sesi yoktu... Botları bilmiyorum ama sabahtan akşama kadar yalnızca 4 adet kıyıdan turna çekildi... Boylarının da 30 cm civarında olduğunu düşünüyorum... Bir kaç at-çekten sonra arabamıza bindik ve bu kadar açgözlülük ve cehalet arasında elimiz bomboş bir şekilde Ankaraya doğru yol aldık...

Maalesef ülkemizde yasal mevzuat uygun olmasına rağmen, denetimle görevli kişiler bu görevlerini yerine getirmediğinden daha çok kızarız bu tablolara... Bu arada tırıvırıcıları söylemeye gerek yok sanırım...

Rastgele...
Eski 06-10-2008, 21:43   #2
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Murat her şeyi çok güzel anlatmışsın,malesef canıllıya cuma akşamından gidiyorlar, yer kapmak için.su durumu nasıldı ? oaryı mıllet kendi babalarının çıftliği sanıyor,canıllı halkıda aynı ,yavyu zamanı sopayla balık avlıyorlar.Yarın ayaş jandarmayı arayıp durumu anlatacağım,bakalım ne cevap alarım.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-2008, 09:20   #3
katsumoto
Oltacı

Mehmet Bey,
Su seviyesi kıyı boyunca yaklaşık 50 metre çekilmiş. Esasen at-çek yapan turna sevdalısı arkadaşların demirköprü(arabaların park alanı olmuş, baraj kapaklarının olduğu bölge) istikametinden Çanıllı istikametine doğru tarama atarken bataklıklara dikkat etmesi gerek. Ayrıca yaban ördeklerini de rahatsız etmemek adına o bölgeye fazla girilmemesini öneririm.
Esasen çok güzel bir bölge olan baraj mevkiinde yaban ördeği gördüm, sığırcık gördüm, şahin gördüm, leylek gördüm lütfen bu değerlerin kıymetini bilelim. Jandarma konusunda yaptığınız girişimin sonucunu çok merak ediyorum. Özellikle tırıvırı ve kişi başı 30 dip atanlar hakkında neler yapacaklar acaba?

Değerli cevabınız için de ayrıca teşekkür ederim, üstat...
Eski 11-11-2008, 15:17   #4
barış06
Oltacı

barış06 kullanıcısının avatarı

bende çanıllı hakında birşeyler söylemek istiyorum birdaha girdersem 2 olsun orda balık olduğundan şüpheliyim ayrıca geçen hafta ordaydım çok duyarsız kişiler geliyor oraya bildiğim kadarıyla tırıvırı yasak ama kim takıyooo uyardım adamlar üstüme yürüdü neyse bu tip insanları ve avcıları kınıyorummmm
Eski 11-11-2008, 20:52   #5
turna
Kaptan

Murat geçen hafta yine gittim,elim boş döndüm kimse bir şey yapamadı,bir tane iki ayaklı ayı angıt vurdu,allahta onu vurur inşallah.sular çok çekilmiş artık oraya gitmek bana göre enayilik.kimseye tavsiye etmiyorum.

Eski 11-11-2008, 20:54   #6
turna
Kaptan

yarın sabah kızılcahamam tarafında bir yere sazan için ilk defa gideceğim inşallah bir şeyler çıkar.

Eski 11-11-2008, 22:29   #7
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Mehmet abi rastgelsin hayırlı haberlerini bekliyoruz

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-11-2008, 16:51   #8
turna
Kaptan

Taygun cum,sabahın köründe yola düştük,kahvaltı bile yapmadım,iki gölet dolaştık sukutu hayale uğradık ,göletlerde birer bardaklık su kalmış,sonra geldik kurtboğazı barajına ,buradada saatlerce leveğe çapari attık ama malesef elim
iz boş döndük,bende hanım bekler diye hamsi aldım,napiyim.kurtboğazı barajın da kıyılar yemyeşil barajı ilaşlamışlar diyorlar ama nedir tam bilemedik.balılara zarar vermemesi lazım,Taygun yani artık ankara da balık kalmadı bu gidişle sezon defterini kapatacağız gibi geliyor.

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları